Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

1A/2A/3A Junior High State Tournament Results

Junior High Division, 79 Grades)

Team Results

  • 3A

    • 1st Uintah Junior High

    • 2nd Delta

  • 2A

    • 1st South Summit Junior High

  • 1A

    • 1st

    • 2nd

Individual Results

  • 60

    • 1st 1 Brandon Woolstenhulme, South Summit Junior High

    • 2nd Bryce Jackman, Mount Harmon Junior High

    • 3rd Weston Hills, Wasatch

    • 4th Bennett Oscarson, Uintah Junior High

    • 5th Kohl Tolbert, Delta

    • 6th Chase Jackson, Wayne Middle School

    • 7th Cole Corral, Canyon View Junior High School

  • 65

    • 1st Clay Reynolds, Uintah Junior High

    • 2nd Brendon Turner, North Sanpete

    • 3rd Chasen Tolbert, Delta

    • 4th Connor Prescott, South Summit Junior High

    • 5th Casey James, Lehi

    • 6th Dace Anderson, Delta

    • 7th Josh Rowley, Uintah Junior High

    • 8th Braxton Duncan, Canyon View Junior High School

  • 70

    • 1st Colby Christensen, Uintah Junior High

    • 2nd Jeff McCormick, South Summit Junior High

    • 3rd Colton Cheney, North Sanpete

    • 4th Riley Charlesworth, Wasatch

    • 5th Alien Fowles, Manti

    • 6th Cole Wright, Juab Junior High

    • 7th Rudy Frazier, Delta

    • 8th Nathan Evans, Delta

  • 73

    • 1st Colton Thomton, South Summit Junior High

    • 2nd Cody Hone, Cedar Junior High

    • 3rd Jace Abbott, Delta

    • 4th Connor Crandall, South Summit Junior High

    • 5th Teddy Hackford, Wasatch

    • 6th Lucas Price, Uintah Junior High

    • 7th Brendan Perry, Delta

    • 8th Malen Critton, Uintah Junior High

  • 76

    • 1st Dakotah Holmes, Uintah Junior High

    • 2nd Kody Smith, Delta

    • 3rd Cody Savage, Juab Junior High

    • 4th Dallas Gale, Cedar Junior High

    • 5th Elliot Adair, Wasatch

    • 6th Forrest Lucas, South Summit Junior High

    • 7th Kenny Oswald, Cedar Junior High

    • 8th Timmy Brewer, North Sanpete

  • 80

    • 1st Brady Nicholes, South Summit Junior High

    • 2nd Stratton Schultz, Uintah Junior High

    • 3rd Trevor Sweat, Wasatch

    • 4th Alexander Riddle, Cedar Junior High

    • 5th Danny Pettus, Hurricane Junior High

    • 6th Ryan Griffis, Uintah Junior High

    • 7th Zach Holdaway, Lehi

    • 8th Christian Hatch, Delta

  • 83

    • 1st Jonsen Crandall, South Summit Junior High

    • 2nd Derek Peterson, Delta

    • 3rd Jake Cropper, Richfield Junior High

    • 4th Colton Bangerter, Wasatch

    • 5th Adam Lynn, Juab Junior High

    • 6th Brian Proctor, Juab Junior High

    • 7th Trent Parkinson, Snow Canyon Junior High

    • 8th Shad Jensen, Cedar Junior High

  • 86

    • 1st Cody Thornton, South Summit Junior High

    • 2nd Taylor Merkley, Uintah Junior High

    • 3rd Blake Greenhalgh, Juab Junior High

    • 4th Shay Hunt, Richfield Junior High

    • 5th Kyle Sorensen, North Sanpete

    • 6th Brady Page, Lehi

    • 7th Darin Dutson, Delta

    • 8th Trevor O'Driscoll, Wolf Pack

  • 90

    • 1st Kendall Prescott, South Summit Junior High

    • 2nd Brayden Edwards, Delta

    • 3rd Bryson Foy, Altamont Junior High

    • 4th Cassidy Farnsworth, Union

    • 5th Justin Bradley, Manti

    • 6th Brennan Christensen, Lehi

    • 7th Jalen Weaver, Dixie Junior High

    • 8th Kamron Day, Fillmore Middle School

  • 93

    • 1st Tyler Williams, Delta

    • 2nd Deric Clawson, Dixie Junior High

    • 3rd Ryan Card, South Summit Junior High

    • 4th Zack Hatch, Altamont Junior High

    • 5th Jense Larose, Duchesne

    • 6th Tyler Mair, Wasatch

    • 7th Justin Poulson, North Sanpete

    • 8th Nico Velaquez, Mount Harmon Junior High

  • 96

    • 1st Candace Workman, Uintah Junior High

    • 2nd Kenny Wood, Mount Harmon Junior High

    • 3rd Derek Herrera, Duchesne

    • 4th Colby Hannston, Union

    • 5th Adam Butler, Monticello Junior High

    • 6th Jackson Nelson, Delta

    • 7th Devon Haskell, Pine View Intermediate

    • 8th Dakota Hagenno, Canyon View Junior High School

  • 100

    • 1st Tyler Davis, Canyon View Junior High School

    • 2nd Cade Bisel, South Summit Junior High

    • 3rd Brandon Watkins, Mount Harmon Junior High

    • 4th Wyatt Martinez, Mount Harmon Junior High

    • 5th Klayton Pentz, Morgan

    • 6th Jared Watts, North Sanpete

    • 7th Ethan Neilsen, Juab Junior High

    • 8th Dallen Dalton, Grand

  • 104

    • 1st Zach Cropper, Richfield Junior High

    • 2nd Berkeley Ward, Snow Canyon Junior High

    • 3rd Reggie Clawson, North Sanpete

    • 4th JC Redd, South Summit Junior High

    • 5th Dakota Payne, Fillmore Middle School

    • 6th Matthew Callen, Morgan

    • 7th Stenson Bergstrom, Canyon View Junior High School

    • 8th Joe Frost, Uintah Junior High

  • 108

    • 1st Creedon Merkley, Uintah Junior High

    • 2nd Keaton Cheney, North Sanpete

    • 3rd Jordon Sorsensen, Delta

    • 4th JD Sessions, Wasatch

    • 5th Tim Wilson, Wasatch

    • 6th Austin Crane, Wolf Pack

    • 7th Paul Schulte, North Summit

    • 8th Justin Christensen, Delta

  • 112

    • 1st Chase Bums, Wasatch

    • 2nd Garrett Sorensen, Union

    • 3rd KC Fryer, South Summit Junior High

    • 4th Jake Bailey, Uintah Junior High

    • 5th Wyatt Mason, Wolf Pack

    • 6th Zach Trujillo, Union

    • 7th Colton Howard, Juab Junior High

    • 8th Kyle Ivory, North Sanpete

  • 116

    • 1st Chunner Nyberg, Dixie Junior High

    • 2nd Damon Mele, Uintah Junior High

    • 3rd Brendon Willoughby, Delta

    • 4th Jordan Ellett, Wayne Middle School

    • 5th Chase Randall, Monticello Junior High

    • 6th Jordan Losee, Mount Harmon Junior High

    • 7th Logan Wilkinson, Morgan

    • 8th AJ Cozzens, Canyon View Junior High School

  • 120

    • 1st Bobby Robins, Wolf Pack

    • 2nd Cheyne Christensen, North Sanpete

    • 3rd Talon Carter, Altamont Junior High

    • 4th Jesse McKee, Uintah Junior High

    • 5th Shelby Reinhardt, Duchesne

    • 6th Leon Dalley, Delta

    • 7th Trustin Wade, Wasatch

    • 8th Lane Woody, Uintah Junior High

  • 124

    • 1st Drex Dutson, Delta

    • 2nd Josh Rhoades, Uintah Junior High

    • 3rd Oliver Riddle, Cedar Junior High

    • 4th Nate Martinez, Canyon View Junior High School

    • 5th Colton Callahan, Snow Canyon Junior High

    • 6th Austin Allred, Wolf Pack

    • 7th Nick Petersen, Delta

    • 8th Aaron LaRose, Union

  • 128

    • 1st Skyler Porter, Delta

    • 2nd Daniel Goode, Tooele

    • 3rd Jake Kinsey, Morgan

    • 4th Kaleb Moritz, Wasatch

    • 5th Austin Bulloch, Wolf Pack

    • 6th Jeremy Garcia, Dixie Junior High

    • 7th Brett Wells, Mount Harmon Junior High

    • 8th Tyler Fitzgerald, Snow Canyon Junior High

  • 132

    • 1st Zach Oppenheimer, Delta

    • 2nd Justin Stewart, North Sanpete

    • 3rd Dallon Homer, Wasatch

    • 4th Parker Cummings, Wasatch

    • 5th Wyatt Richins, North Summit

    • 6th Derrik Jacobsen, Juab Junior High

    • 7th Jacob B, Dixie Junior High

    • 8th Justin Spence, Uintah Junior High

  • 138

    • 1st Cody Keisel, North Sanpete

    • 2nd Matt Sunkees, Uintah Junior High

    • 3rd Micah Roper, Delta

    • 4th Evan Pettit, Wolf Pack

    • 5th Bill Katoa, Dixie Junior High

    • 6th Scott Wilson, Wasatch

    • 7th Trent Grover, Cedar Junior High

    • 8th Tyler Bateman, Canyon View Junior High School

  • 145

    • 1st Michael Hatch, Delta

    • 2nd Jordan Keogh, Grand

    • 3rd Josh Jorgensen, Snow Canyon Junior High

    • 4th Justin Curtice, Uintah Junior High

    • 5th Jairon Fessler, Bear River

    • 6th Mike Jones, Canyon View Junior High School

    • 7th Jake Olsen, Wasatch

    • 8th Vincent Dewey, South Summit Junior High

  • 155

    • 1st Scan Sullivan, Wasatch

    • 2nd Kevin King, Cedar Junior High

    • 3rd Brett Morgas, Duchesne

    • 4th Ferrell Hatch, Delta

    • 5th Braden Anderton, Lehi

    • 6th Cade Chew, Uintah Junior High

    • 7th Jordan Lee, North Sanpete

    • 8th Jonathan Mullins, Dixie Junior High

  • 165

    • 1st Angel Caballero, Dixie Junior High

    • 2nd Dan Tayler, South Summit Junior High

    • 3rd Chase Harvey, Uintah Junior High

    • 4th Corbin Fitzgerald, Richfield Junior High

    • 5th Skyler Richards, North Sanpete

    • 6th Jake Mair, Uintah Junior High

    • 7th Sam Bailey, Wayne Middle School

  • 175

    • 1st Wade Bohn, Canyon View Junior High School

    • 2nd Josh Talbot, Snow Canyon Junior High

    • 3rd Jake Price, Uintah Junior High

    • 4th Levi May, South Summit Junior High

    • 5th Jordan Gomez, Wasatch

    • 6th Alex Martinez, North Summit

    • 7th Beto Nelson, Grand

    • 8th Matt Amidan, Snow Canyon Junior High

  • 190

    • 1st Jordan Bainter, Juab Junior High

    • 2nd Joe Pikula, Dixie Junior High

    • 3rd Chris Jezevar, Snow Canyon Junior High

    • 4th Landon Dalton, Canyon View Junior High School

    • 5th Justus Dark, Richfield Junior High

    • 6th Chris Thomas, Hurricane Junior High

    • 7th Giovanni Flores, Hurricane Junior High

    • 8th Andrew Stansfield, Altamont Junior High

  • 210

    • 1st Nick Merrick, Uintah Junior High

    • 2nd Weston Stansworth, Delta

    • 3rd Ben Katoa, Dixie Junior High

    • 4th Lance Jensen, Richfield Junior High

    • 5th Stetson Williams, Wolf Pack

    • 6th Chantry Bean, Manti

    • 7th Micah Gogan, Wasatch

    • 8th Karson Betts, Union

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org 11342 South Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 , 801) 641-9832 E-Mail