Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2007 Box Elder Tournament
Freestyle Feb. 24, 2007 Brigham City, UT

  • Flyweight (6 and Under)

    • 35 lbs.

      • 1st Blayze Keckles, Logan Champs

      • 2nd Tanner Dewaal, Independent

      • 3rd Jake Woolsey, Weber Freestyle Wrestling Club

    • 40 lbs.

      • 1st Oakley Ridge, Rocky Mountain Wrestling

      • 2nd Cooper Cox, Pioneers of Wrestling

      • 3rd Brock Cragun, Morgan

    • 45 lbs.

      • 1st Kael Atkinson, South Summit

      • 2nd Braden Henson, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Garrick Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

    • 50 lbs.

      • 1st Riley Noble, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Daniel Hodge, Weber Freestyle Wrestling Club

    • 55 lbs.

      • 1st Keller Rock, Champions

      • 2nd Christopher Smith, Mountain Top Wrestling Club

  • Bantam (7 and 8)

    • 40 lbs.

      • 1st Chris Payne, Morgan

      • 2nd Kameron Machan, Pioneers of Wrestling

    • 45 lbs.

      • 1st Keyan Staples, North Summit

      • 2nd Tayte Staples, North Summit

      • 3rd Ty Crystal, North Summit

    • 50 lbs.

      • 1st Corbin Smith, Wasatch

      • 2nd Brigham Vance, Diamondbacks

      • 3rd Zak Kohler, Wasatch

    • 55 lbs. (Bracket A)

      • 1st Beau McRae, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Seth Gardner, Wasatch

      • 3rd Taten Ringel, North Summit

    • 55 lbs. (Bracket B)

      • 1st Cole Moody, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Raynger Keckler, Logan Champs

      • 3rd Caleb Call, Champions

    • 60 lbs.

      • 1st Robbie Ballam, Logan Champs

      • 2nd Justyn Ribald, Vandit

      • 3rd Conley Breshears, Morgan

    • 65 lbs.

      • 1st Tanner Lofthouse, Pony Express

      • 2nd Kaden Baxter, Wasatch

      • 3rd Zach Adams, Champions

    • 70 lbs.

      • 1st Owen Pentz, Morgan

      • 2nd Daniel Briggs, Wasatch

      • 3rd Cody Mecham, Mountain Top Wrestling Club

  • Midget (9 and 10)

    • 50 lbs.

      • 1st Caden Maynes, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Jaxon Cole, North Summit

      • 3rd Brandon Meikel, Grapplers West

    • 55 lbs. (Bracket A)

      • 1st Braiden Parker, Wasatch

      • 2nd Chance Hardy, Stingers

      • 3rd Jaron Jensen, Grapplers West

    • 55 lbs. (Bracket B)

      • 1st Heston Woolsey, Weber Freestyle Wrestling Club

      • 2nd Cameron Hunsaker, Rocky Mountain Wrestling

      • 3rd Devan Clyde, Wasatch

    • 60 lbs. (Bracket A)

      • 1st Taylor LaMont, Champions

      • 2nd Jordan McRae, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Tanner Cox, Pioneers of Wrestling

    • 60 lbs. (Bracket B)

      • 1st Matt Lee, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Jayden Pentz, Morgan

      • 3rd Caleb Rasmussen, Diamondbacks

    • 65 lbs.

      • 1st Addison Day, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Jonathan Kasanicly, Rocky Mountain Wrestling

      • 3rd Connor Kirkland, Roy

    • 70 lbs. (Bracket A)

      • 1st Hunter Vance, Diamondbacks

      • 2nd Gabriel Roundy, Champions

      • 3rd Zakry Zarygart, Pony Express

    • 70 lbs. (Bracket B)

      • 1st Cameron Killian, Champions

      • 2nd Matthew Mott, Logan Champs

      • 3rd Tanner Schwab, Pony Express

    • 75 lbs.

      • 1st Sean Keating, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Wyatt Koelling, Logan Champs

      • 3rd Jackson Lancaster, Stingers

    • 87 lbs.

      • 1st Clark Hinton, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Walker Nipko, Weber Freestyle Wrestling Club

      • 3rd Blake Marsden, Shelley

    • 103 lbs.

      • 1st Jake Biesinger, Diamondbacks

      • 2nd Nathan Rolling, Warriors

  • Novice (11 and 12)

    • 60 lbs.

      • 1st Kade Crittenden, South Summit

      • 2nd Kyson Levin, TUG

    • 65 lbs.

      • 1st Skye Mackintosh, Pioneers of Wrestling

      • 2nd Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Layton Lewis, North Summit

    • 70 lbs.

      • 1st Chris Wengreen, Pony Express

      • 2nd Easton Pentz, Morgan

      • 3rd Joseph Day, Mountain Top Wrestling Club

    • 75 lbs.

      • 1st Chandler Strand, Vandit

      • 2nd Shand Hardy, Stingers

      • 3rd CJ Alford, Grapplers West

    • 80 lbs. (Bracket A)

      • 1st Garret Sweat, Wasatch

      • 2nd Cameron Schwab, Pony Express

      • 3rd Teagan Hubbard, Stingers

    • 80 lbs. (Bracket B)

      • 1st Rayden Lindley, Stingers

      • 2nd Caden Kirkland, Roy

      • 3rd Brent Evans, Delta

    • 85 lbs. (Bracket A)

      • 1st Grant LaMont, Champions

      • 2nd Tag Baxter, Wasatch

      • 3rd Alec Garcia, Champions

    • 85 lbs. (Bracket B)

      • 1st Chase Call, Champions

      • 2nd Kaden Lindley, Stingers

      • 3rd Colton Killian, Champions

    • 90 lbs.

      • 1st Jake Tolman, Stingers

      • 2nd William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Antonio Meikel, Grapplers West

    • 95100 lbs.

      • 1st Nick Sorenson, Stingers

      • 2nd Josh Searle, Diamondbacks

      • 3rd Ian Moritz, Wasatch

    • 105112 lbs.

      • 1st Zach Hansen, Champions

      • 2nd Nick Hulbert, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Hayden Pentz, Morgan

    • 130 lbs.

      • 1st Colton Grossaint, Grapplers West

      • 2nd Kenyon James, Foothill

  • Schoolboy (13 and 14)

    • 80 lbs.

      • 1st Christian Madsen, Warriors

      • 2nd McKay Parrish, Stingers

      • 3rd Cade Wilson, Independent

    • 85 lbs. (Bracket A)

      • 1st Brendon Turner, Elite

      • 2nd Shawn Francis, Morgan

      • 3rd Keigunn Kunz, DC Wrestling

    • 85 lbs. (Bracket B)

      • 1st Korbin Levin, Elite

      • 2nd Jed Mellen, Payson

      • 3rd Hunter Riggs, Warriors

    • 90 lbs.

      • 1st Jesse Carlisle, Champions

      • 2nd Rasten Yeates, Stingers

      • 3rd Riley Charlesworth, Wasatch

    • 95 lbs.

      • 1st Jacob Falk, Vandit

      • 2nd Dixon Richins, North Summit

      • 3rd Taylor Jackson, TAC

    • 100 lbs.

      • 1st Nathan Fuans, Delta

      • 2nd Joshua Rasmussen, Diamondbacks

      • 3rd Cole Craggs, Independent

    • 105 lbs.

      • 1st Jacob Ribald, Vandit

      • 2nd Spencer McKay, Logan Champs

      • 3rd Jeremy Skagerberg, North Summit

    • 110115 lbs.

      • 1st Chaz Lovato, Grapplers West

      • 2nd Matt Tuttle, Elite

      • 3rd Nathan Lamb, Mountain Top Wrestling Club

    • 120125 lbs.

      • 1st Austin Frazier, Champions

      • 2nd Zach Taylor, Vandit

      • 3rd Luke Blanch, Warriors

    • 145 lbs.

      • 1st Luke King, Stingers

      • 2nd Devin Mitchell, Stingers

      • 3rd Andrew Dubose, Warriors

    • 165185 lbs.

      • 1st Joe Flores, Warriors

      • 2nd Jeff Martinez, Foothill

  • Cadet (15 and 16)

    • 84 lbs.

      • 1st Flynt Keckler, Logan Champs

      • 2nd Cormick Breshears, Morgan

      • 3rd Casey Checketts, Stingers

    • 91 lbs.

      • 1st Carson Kuhn, Vandit

      • 2nd Braxton Bagley, Vandit

      • 3rd Justin Gualtier, Logan Champs

    • 98105 lbs.

      • 1st Bret Clapier, Elite

      • 2nd Cody Bunderson, Stingers

      • 3rd Brett Naylor, DC Wrestling

    • 112 lbs. (Bracket A)

      • 1st Tucker Ray, Elite

      • 2nd Trevor Sweat, Wasatch

      • 3rd Anthony Rojas, Vandit

    • 112 lbs. (Bracket B)

      • 1st Raider Lofthouse, Elite

      • 2nd Connor Meadows, Vandit

      • 3rd Kameron Day, Diamondbacks

    • 119 lbs.

      • 1st Koleton Hardy, Stingers

      • 2nd Jake Fredrickson, Elite

      • 3rd Mike Winger, Elite

    • 125 lbs.

      • 1st Trae Bennett, Elite

      • 2nd Josh Smoot, Elite

      • 3rd Corrick Knight, Pony Express

    • 130 lbs.

      • 1st Matthew Gallen, TAC

      • 2nd Carter Roberts, Independent

      • 3rd Clint Jacob, Elite

    • 135140 lbs.

      • 1st Hayden Petersen, Champions

      • 2nd Travis McRae, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Ikeru Abe, Elite

    • 145 lbs.

      • 1st Jordan Burke, Grapplers West

      • 2nd Chris Hortin, Wasatch

      • 3rd Zachary Boden, Scots Wrestling

    • 152 lbs.

      • 1st Andrew Kimber, Elite

      • 2nd Nicholas Campbell, Grapplers West

      • 3rd Dylan Fullmer, DC Wrestling

    • 160 lbs.

      • 1st Taylor Peacock, Logan Champs

      • 2nd Jordan Ballam, Logan Champs

      • 3rd Connor Jensen, Morgan

    • 171 lbs.

      • 1st Sebastian Lucio, Champions

      • 2nd Hayden Snow, Pony Express

      • 3rd Taylor Hauser, Vandit

    • 189215 lbs.

      • 1st Victor Gamarra, Grapplers West

      • 2nd Tavish Riley, Elite

  • Junior (17 and 18)

    • 98 lbs.

      • 1st Chasen Tolbert, Delta

      • 2nd Kolton Cheney, North Sanpete

      • 3rd Ben Ferry, Stingers

    • 112 lbs.

      • 1st Bracken Nipko, Elite

      • 2nd Michael Coleman, Stingers

      • 3rd Candace Workman, Uintah

    • 119 lbs.

      • 1st Jed Baker, DC Wrestling

      • 2nd Chase Mecham, Grapplers West

      • 3rd Courtney White, Grapplers West

    • 125 lbs.

      • 1st Wyatt Ray, Elite

      • 2nd Jed Shannon, Stingers

      • 3rd Sean Perrine, Grapplers West

    • 130 lbs.

      • 1st Jarret Morrill, Pony Express

      • 2nd Nick Flores, Elite

      • 3rd Tyler Van Leeuwen, Grapplers West

    • 135 lbs.

      • 1st Jake Morrill, Pony Express

      • 2nd Braiden Hart, DC Wrestling

      • 3rd Miles Welk, Elite

    • 140 lbs.

      • 1st Blake Mangum, Vandit

      • 2nd Sage Woolsey, Morgan

      • 3rd Matt Gavin, Monkeys

    • 145 lbs.

      • 1st Logan Hubbard, Warriors

      • 2nd Clay Frost, Elite

      • 3rd Alex Nicholas, TUG

    • 152 lbs.

      • 1st Moroni Redd, Elite

      • 2nd Gavin Johnson, Stingers

      • 3rd Cheyne Christensen, North Sanpete

    • 160 lbs.

      • 1st Brett Kendrick, Logan Champs

      • 2nd Kolby Williamson, Stingers

      • 3rd Jaron Jensen, Independent

    • 171 lbs.

      • 1st Ethen Lofthouse, Elite

      • 2nd Tyrell Wright, North Summit

      • 3rd Reed Wally, Grapplers West

    • 189 lbs.

      • 1st Adam Fager, Elite

      • 2nd Zack Williams, Scots Wrestling

  • Open (Old Geezers)

    • 145.5163 lbs.

      • 1st Dwain Martinson, Elite

      • 2nd Tyson Linnell, Grapplers West

      • 3rd Jamot Johnson, Independent

    • 185 lbs.

      • 1st Gregory Willis, Grapplers West

      • 2nd Kevin Taylors, Stingers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail