Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2007 Norm Sanderson Classic
Freestyle March 3, 2007 Pleasant Grove, UT

  • Flyweight (6 and Under)

    • 35 lbs.

      • 1st Blayze Keckler, Logan Champs

      • 2nd Tanner Dewaal, Independent

      • 3rd Jake Woolsey, Weber Freestyle Wrestling Club

    • 40 lbs.

      • 1st Oakley Ridge, Rocky Mountain Wrestling

      • 2nd Tristan Farnsworth, Altamont

      • 3rd Coby Crittenden, South Summit

    • 45 lbs.

      • 1st Jaxon Moore, TUG

      • 2nd Taylor Newman, Diamondbacks

      • 3rd Tyson Humphreys, Elite

    • 50 lbs.

      • 1st Connor Kinross, Champions

      • 2nd Riley Noble, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Damon Tuft, Mountain Top Wrestling Club

    • 55 lbs.

      • 1st Keller Rock, Champions

      • 2nd Christopher Smith, Mountain Top Wrestling Club

  • Bantam (7 and 8)

    • 40 lbs.

      • 1st Cole Zorn, Rocky Mountain Wrestling

      • 2nd Tanner Orton, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Dylan Jones, Champions

    • 45 lbs. (Bracket A)

      • 1st Koy Caldwell, Warriors

      • 2nd Keyan Staples, North Summit

      • 3rd Kegan Leatherow, Fremont

    • 45 lbs. (Bracket B)

      • 1st Tayte Staples, North Summit

      • 2nd Nathan Lampros, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Kagan Oliver, Independent

    • 50 lbs. (Bracket A)

      • 1st Jake Roberts, Diamondbacks

      • 2nd Kade Zorn, Rocky Mountain Wrestling

      • 3rd Ty Crystal, North Summit

    • 50 lbs. (Bracket B)

      • 1st Jordan Harbaugh, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Brydger Purdy, Wasatch

      • 3rd Nick Lund, Rocky Mountain Wrestling

    • 55 lbs. (Bracket AA)

      • 1st Raynger Keckler, Logan Champs

      • 2nd Michael Peterson, Champions

      • 3rd Taten Ringel, North Summit

    • 55 lbs. (Bracket AB)

      • 1st RJ Bingham, Pony Express

      • 2nd Devin Johnson, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Nicholas Mair, Wasatch

    • 55 lbs. (Bracket BA)

      • 1st Cole Moody, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Seth Gardner, Wasatch

      • 3rd Isaac Semadini, Logan Champs

    • 55 lbs. (Bracket BB)

      • 1st Beau McRae, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Steven Balliff, Wasatch

      • 3rd Harrison Sperry, Diamondbacks

    • 60 lbs.

      • 1st Robbie Ballam, Logan Champs

      • 2nd Justyn Ribald, Vandit

      • 3rd Brandyn Van Tassell, Diamondbacks

    • 65 lbs.

      • 1st Parker Kay, Diamondbacks

      • 2nd Jace Anderson, North Summit

      • 3rd Tanner Lofthouse, Pony Express

    • 75 lbs.

      • 1st Ajax Revels, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Cody Mecham, Mountain Top Wrestling Club

  • Midget (9 and 10)

    • 50 lbs.

      • 1st Zack Porter, Wasatch

      • 2nd Jaxon Cole, North Summit

      • 3rd Skylar Orton, Mountain Top Wrestling Club

    • 55 lbs. (Bracket A)

      • 1st Cameron Hunsaker, Rocky Mountain Wrestling

      • 2nd Heston Woolsey, Weber Freestyle Wrestling Club

      • 3rd Devan Clyde, Wasatch

    • 55 lbs. (Bracket B)

      • 1st Colby Vandertoolen, Vandit

      • 2nd Chance Hardy, Stingers

      • 3rd Jaron Jensen, Grapplers West

    • 60 lbs. (Bracket A)

      • 1st Jordan McRae, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Porter Willis, Rocky Mountain Wrestling

      • 3rd Landon Gates, Pioneers of Wrestling

    • 60 lbs. (Bracket B)

      • 1st Taylor LaMont, Champions

      • 2nd Braxton James, Pioneers of Wrestling

      • 3rd Ben Anderson, Rocky Mountain Wrestling

    • 65 lbs.

      • 1st Addison Day, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Jonathan Kasanicly, Rocky Mountain Wrestling

      • 3rd Tyler Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

    • 70 lbs. (Bracket A)

      • 1st Tayler Johnson, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Matthew Mott, Logan Champs

      • 3rd Justin Hunt, Independent

    • 70 lbs. (Bracket B)

      • 1st Gabriel Roundy, Champions

      • 2nd Nick Piscitelli, Wasatch

      • 3rd Tanner Schwab, Pony Express

    • 75 lbs.

      • 1st Preston Stephenson, Independent

      • 2nd Hunter Vance, Diamondbacks

      • 3rd Kody Codner, Rocky Mountain Wrestling

    • 80 lbs.

      • 1st Johnny O'Hearon, Carbon Raptors

      • 2nd Wyatt Koelling, Logan Champs

      • 3rd Jake Rigby, Logan Champs

    • 87 lbs.

      • 1st Tayven Dilleshaw, Rocky Mountain Wrestling

      • 2nd Riley Brandner, TUG

      • 3rd Connor Sorenson, Diamondbacks

    • 103 lbs.

      • 1st Jake Biesinger, Diamondbacks

      • 2nd Korbin Tibbals, Rocky Mountain Wrestling

      • 3rd Lorenzo Lucio, Champions

  • Novice (11 and 12)

    • 60 lbs.

      • 1st Caleb Williams, Elite

      • 2nd Kade Crittenden, South Summit

      • 3rd Dallin Back, Diamondbacks

    • 65 lbs.

      • 1st Kyler Machan, Pioneers of Wrestling

      • 2nd Skye Mackintosh, Pioneers of Wrestling

      • 3rd Layton Lewis, North Summit

    • 70 lbs.

      • 1st Joseph Day, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Chris Wengreen, Pony Express

      • 3rd TJ Thacker, Stingers

    • 75 lbs.

      • 1st Shand Hardy, Stingers

      • 2nd Chandler Strand, Vandit

      • 3rd Matthew Findlay, Mountain Top Wrestling Club

    • 80 lbs. (Bracket A)

      • 1st Garrett Sweat, Wasatch

      • 2nd Caden Christensen, South Summit

      • 3rd Caden Kirkland, Roy

    • 80 lbs. (Bracket B)

      • 1st Rayden Lindley, Stingers

      • 2nd Logan Stewart, Grapplers West

      • 3rd Colten Fassold, Wasatch

    • 85 lbs. (Bracket A)

      • 1st Dalton Harmon, Champions

      • 2nd Kimball Bastian, Champions

      • 3rd Tag Baxter, Wasatch

    • 85 lbs. (Bracket B)

      • 1st Branson Ashworth, Diamondbacks

      • 2nd Grant LaMont, Champions

      • 3rd Alec Garcia, Champions

    • 90 lbs.

      • 1st William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Jake Fassold, Wasatch

      • 3rd Antonio Meikel, Grapplers West

    • 95 lbs.

      • 1st Josh Searle, Diamondbacks

      • 2nd Ian Moritz, Wasatch

      • 3rd Taylor Clark, Morgan

    • 100 lbs.

      • 1st Parker Hartin, Wasatch

      • 2nd Sitaleki Syddall, Grapplers West

      • 3rd Jake McNaughton, Wasatch

    • 105 lbs.

      • 1st Nick Sorenson, Stingers

      • 2nd Zach Hansen, Champions

    • 130 lbs.

      • 1st Colton Grossaint, Grapplers West

      • 2nd Kenyon James, Foothill

      • 3rd Jordan Staheli, Champions

    • 140 lbs.

      • 1st Paul Harmon, Independent

      • 2nd Zayne Sayers, Mountain Top Wrestling Club

    • 140+ lbs.

      • 1st Benz Sapples, North Summit

      • 2nd Carson Edwards, Delta

      • 3rd Trent Christensen, TUG

  • Schoolboy (13 and 14)

    • 70 lbs.

      • 1st Sterling Ballif, Wasatch

      • 2nd Kohl Tolbert, Delta

      • 3rd Jaxon Lyons, Wasatch

    • 75 lbs.

      • 1st Braxton Vandertoolen, Vandit

      • 2nd Brandon Winward, Elite

      • 3rd Jordan Lupton, Independent

    • 80 lbs.

      • 1st Korbin Levin, Elite

      • 2nd Bryce Jackman, Carbon Raptors

      • 3rd Gage Street, Pioneers of Wrestling

    • 85 lbs.

      • 1st Patrick Brock, Elite

      • 2nd Jeff McCormick, South Summit

      • 3rd Jess Clapier, Elite

    • 90 lbs.

      • 1st Jesse Carlisle, Champions

      • 2nd Riley Charlesworth, Wasatch

      • 3rd Troy Stephenson, Indepencent

    • 95 lbs.

      • 1st Casey James, Pioneers of Wrestling

      • 2nd Logan Kinross, Champions

      • 3rd Connor Prescott, South Summit

    • 100 lbs.

      • 1st Jacob Falk, Vandit

      • 2nd Spencer McKay, Diamondbacks

      • 3rd Nathan Evans, Delta

    • 105 lbs.

      • 1st Jacob Ribald, Vandit

      • 2nd Tanner Sweat, Wasatch

      • 3rd Brayden Humphreys, Elite

    • 110

      • 1st Mark Michels, Vandit

      • 2nd Chaz Lovato, Grapplers West

      • 3rd Matt Tuttle, Elite

    • 115 lbs.

      • 1st Rylan Power, Morgan

      • 2nd Dallin Rice, Pioneers of Wrestling

      • 3rd Nathan Lamb, Mountain Top Wrestling Club

    • 120125 lbs.

      • 1st Austin Frazier, Champions

      • 2nd Mark Prestwich, Rocky Mountain Wrestling

      • 3rd Zach Taylor, Vandit

    • 130 lbs.

      • 1st Derek Sorenson, Diamondbacks

      • 2nd Dillon McVicker, Grapplers West

    • 145 lbs.

      • 1st Jalen Weaver, Independent

      • 2nd Collin Anderton, Pioneers of Wrestling

      • 3rd Andrew Dubose, Warriors

    • 165 lbs.

      • 1st Ryli Sutch, TUG

      • 2nd Brandon Smith, Independent

  • Cadet (15 and 16)

    • 8491 lbs.

      • 1st Carson Kuhn, Vandit

      • 2nd Chase Tolbert, Delta

      • 3rd Braxton Bagley, Vandit

    • 98 lbs.

      • 1st Shane Richins, TUG

      • 2nd Brett Naylor, DC Wrestling

      • 3rd Corbin Brown, Champions

    • 105 lbs.

      • 1st Candace Workman, Uintah

      • 2nd Jace Abbot, Delta

      • 3rd Tyler Warren, DC Wrestling

    • 112 lbs.

      • 1st Raider Lofthouse, Elite

      • 2nd Kamron Day, Diamondbacks

      • 3rd Deric Searle, Diamondbacks

    • 119 lbs.

      • 1st Jonsen Crandall, South Summit

      • 2nd Matt Finger, Elite

      • 3rd Koleton Hardy, Stingers

    • 125 lbs.

      • 1st Trae Bennett, Elite

      • 2nd Josh Smoot, Elite

      • 3rd Coby Williams, Vandit

    • 130 lbs.

      • 1st Brayden Edwards, Delta

      • 2nd Kaleb Ashworth, Diamondbacks

      • 3rd Clint Jacob, Elite

    • 135 lbs.

      • 1st Hayden Petersen, Champions

      • 2nd Brayden Anderson, Sky View

      • 3rd Dakota Ewell, Vandit

    • 140 lbs.

      • 1st Travis McRae, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Ikeru Abe, Elite

      • 3rd Tanner Prestwich, Rocky Mountain Wrestling

    • 145 lbs.

      • 1st Dustin Jenkins, Champions

      • 2nd Jordan Burke, Grapplers West

      • 3rd Eric Michels, Vandit

    • 152 lbs.

      • 1st Reggie Clawson, Vandit

      • 2nd Justin Stewart, North Sanpete

      • 3rd Andrew Kitchen, Diamondbacks

    • 160 lbs.

      • 1st Cole Evans, Wasatch

      • 2nd Aaron Jolley, Vandit

      • 3rd Dylan Lee, Champions

    • 171 lbs.

      • 1st Sebastian Lucio, Champions

      • 2nd Taylor Hauser, Vandit

      • 3rd Brad Christensen, TUG

    • 189 lbs.

      • 1st Ash Anderson, Independent

      • 2nd Tavish Riley, Elite

      • 3rd Kenneth Miller, Grapplers West

    • 215 lbs.

      • 1st Lexin Rockwood, Rocky Mountain Wrestling

      • 2nd Victor Gamarra, Grapplers West

  • Junior (17 and 18)

    • 98105 lbs.

      • 1st Kolton Cheney, North Sanpete

      • 2nd Kip Higginson, Independent

      • 3rd Lorena Rivera, Logan Champs

    • 119 lbs.

      • 1st Ryker Vandertoolen, Vandit

      • 2nd Chase Mecham, Grapplers West

      • 3rd Zak Baker, Elite

    • 125130 lbs.

      • 1st Jarret Morrill, Pony Express

      • 2nd Tyler Van Leeuwen, Grapplers West

      • 3rd Taylor Humphreys, Elite

    • 135 lbs.

      • 1st Blake Mangum, Vandit

      • 2nd Jake Morrill, Pony Express

      • 3rd Paul Johnson, Rocky Mountain Wrestling

    • 140 lbs.

      • 1st Matt Brown, Vandit

      • 2nd Casey Smith, Wasatch

      • 3rd Matt Gavin, Monkeys

    • 145 lbs.

      • 1st Jason Chamberlain, Vandit

      • 2nd Logan Hubbard, Warriors

      • 3rd Alex Nicholas, TUG

    • 152 lbs.

      • 1st Jake Salazar, Wasatch

      • 2nd Daniel Goode, Team Tooele

      • 3rd Taylor Peacock, Logan Champs

    • 160 lbs.

      • 1st Jordan Ballam, Logan Champs

      • 2nd Brett Kendrick, Logan Champs

      • 3rd Monte Schmalhaus, Team Tooele

    • 171 lbs.

      • 1st Ethen Lofthouse, Elite

      • 2nd Wade Eldredge, Diamondbacks

      • 3rd Brian Curtis, Stingers

    • 189 lbs.

      • 1st Adam Fager, Elite

      • 2nd Zack Williams, Scots Wrestling

      • 3rd Isaac Brown, Team Tooele

    • 215 lbs.

      • 1st Joshua Larsen, Grapplers West

      • 2nd Cory Ford, Elite

      • 3rd Dominick Rogers, Independent

  • Open (Old Geezers)

    • 145.5 lbs.

      • 1st McKay Sanderson, TUG

      • 2nd Daniel Parrington, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Tray Luke, Warriors

    • 163 lbs.

      • 1st Chris Abbot, Delta

      • 2nd Dwain Martinson, Elite

      • 3rd David Jenkins, Independent

    • 185 lbs.

      • 1st Burton Chris, TUG

      • 2nd Mike Degering, South Summit

      • 3rd Troy Pay, Knights

    • 211.5 lbs.

      • 1st Eric Wahlin, Independent

      • 2nd Chris Baert, Diamondbacks

      • 3rd Brian Harris, Mountain Top Wrestling Club

    • 264.5 lbs.

      • 1st Josh Williams, Scots Wrestling

      • 2nd Danny Hickman, Champions

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail