Home - Search - News - Calendars - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2010 Thunder Tournament
Freestyle March 27, 2010 Saratoga Springs, UT

  • Flyweight (6 and Under)

    • 36-37 lbs.

      • 1st David Edwards, Uintah

      • 2nd Kody Whited, Wrestling Thunder

    • 43-45 lbs.

      • 1st Cole Eldredge, Throwdown

      • 2nd Brayden Jacobson, TUG

      • 3rd Royce Boyer, North Summit

    • 55-57 lbs.

      • 1st Noah Mandleco, Fremont

      • 2nd Tayden Roundy, Logan Champs

  • Bantam (7 and 8)

    • 40-43 lbs.

      • 1st Dayne Lee, Wrestling Thunder

      • 2nd Brody Jensen, Fremont

      • 3rd Hayden Kilpatrick, Payson Grappling Force

    • 46-47 lbs.

      • 1st Tucker Butler, Wrestling Thunder

      • 2nd Keagen Murdoch, Throwdown

      • 3rd Corey Earl, Team Breakdown

    • 47-49 lbs.

      • 1st Joshua Millward, Team Legacy

      • 2nd Jackson Prescott, North Summit

      • 3rd Deklan Kelly, Wasatch

    • 49 lbs.

      • 1st William Haight, Team Legacy

      • 2nd Brady Baxter, Throwdown

      • 3rd Taylor Young, Wrestling Thunder

    • 50 lbs.

      • 1st Jarett Jorgensen, Morgan Wrestling Club

      • 2nd River Wardle, Team Breakdown

      • 3rd Thomas Hekking, Mountain Top Wrestling Club

    • 51-52 lbs.

      • 1st Ethan Wood, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Gage Ogden, Riverton 3-Style Wrestling

      • 3rd Michael Hendrix, Fremont

    • 52-54 lbs.

      • 1st Wyatt Hone, Payson Grappling Force

      • 2nd Cooper Cox, Elite

      • 3rd Jacob Finlinson, Throwdown

    • 55-62 lbs.

      • 1st Dillon Boyer, North Summit

      • 2nd Mark Rausch, Grapplers West

      • 3rd Hagen Cottam, Wasatch

    • 65-70 lbs.

      • 1st Jacob Halsted, Riverton 3-Style Wrestling

      • 2nd Payt Burton, Peak Wrestling

  • Intermediate (9 and 10)

    • 5152 lbs.

      • 1st Tanner Orton, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Robert Edwards, Uintah

      • 3rd Ashton Lyons, Wasatch

    • 53-54 lbs.

      • 1st Jed Lee, Pride Wrestling

      • 2nd Braydon Mogle, Team Tooele

      • 3rd Skyler Pearce, Team Breakdown

    • 54-57 lbs.

      • 1st Brock Lloyd, Wasatch

      • 2nd Chrysler Richins, North Summit

      • 3rd Karsten Jenson, Team Breakdown

    • 58-60 lbs.

      • 1st Zak Kohler, Wasatch

      • 2nd Kade Thompson, Throwdown

      • 3rd Tayton Bennett, Fremont

    • 61-62 lbs.

      • 1st Isaac Wilcox, Phoenix

      • 2nd Jaxon Moore, North Summit

      • 3rd Mason Denton, Fremont

    • 63-66 lbs.

      • 1st Brydger Purdy, Wasatch

      • 2nd Zach Warren, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Maverik Skinner, Bear Den

    • 67-69 lbs.

      • 1st Austin Hone, Payson Grappling Force

      • 2nd Tayte Staples, North Summit

      • 3rd Spencer Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

    • 68-71 lbs.

      • 1st Cordon Nuttall, Champions

      • 2nd Keyan Staples, North Summit

      • 3rd Damon Dodson, TUG

    • 71-75 lbs.

      • 1st Logan Jensen, Grapplers West

      • 2nd Alec Bolingbroke, Falcon Wrestling Club

      • 3rd John Farmer, Team Rulon

    • 78-85 lbs.

      • 1st Jayden Burton, Attack Wrestling

      • 2nd Stephen Harris, Stingers

      • 3rd Philip Boban, TUG

    • 95-99 lbs.

      • 1st Kody Pope, Team Rulon

      • 2nd Wylder Smith, Wasatch

  • Novice (11 and 12)

    • 59-62 lbs.

      • 1st Derek Fisher, Team Legacy

      • 2nd Brandon Meikel, Grapplers West

      • 3rd Jaxson Allred, Team Breakdown

    • 63-67 lbs.

      • 1st Rylee Green, Bear Den

      • 2nd Caden Armstrong, Basin Wrestling Club

      • 3rd Cody Armstrong, Independent

    • 66-67 lbs.

      • 1st Logan Crandall, South Summit

      • 2nd Holden Richards, Bear Den

      • 3rd Trevor Cluff, Wasatch

    • 68-71 lbs.

      • 1st Cooper Skinner, Bear Den

      • 2nd Skylar Orton, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Tyler Ailshie, Wasatch

    • 73-75 lbs.

      • 1st Jaron Jensen, Grapplers West

      • 2nd Taten Ringel, North Summit

      • 3rd Carson Bowdren, Elite

    • 74-75 lbs.

      • 1st Ryan Hansen, Champions

      • 2nd William Ludlow, Riverton 3-Style Wrestling

      • 3rd Steven Ballif, Wasatch

    • 76-78 lbs.

      • 1st Zachary Stott, Riverton 3-Style Wrestling

      • 2nd Dylan Chavez, Independent

      • 3rd Coleman Thacker, Team Rulon

    • 79-83 lbs.

      • 1st Conner Wengreen, Team Rulon

      • 2nd Coleman Sweat, Wasatch

      • 3rd Tanner Lofthouse, Team Rulon

    • 84-87 lbs.

      • 1st Brock Hardy, Stingers

      • 2nd Ty Thornton, South Summit

      • 3rd Karther Knight, Team Rulon

    • 88-90 lbs.

      • 1st Sean Johnson, Team Legacy

      • 2nd Sam Aiono, Grapplers West

      • 3rd Austin Jensen, Riverton 3-Style Wrestling

    • 92-99 lbs.

      • 1st Brandon Closson, TUG

      • 2nd Jacob Nugent, Wrestling Thunder

      • 3rd Steven Quintana, Independent

    • 100 lbs.

      • 1st Rex Bowden, Wasatch

      • 2nd Weston Anderton, TUG

    • 110-114 lbs.

      • 1st Brendon Hicken, Basin Wrestling Club

      • 2nd Kory Barlow, Independent

  • Schoolboy (13 and 14)

    • 67-70 lbs.

      • 1st Matthew Lee, Pride Wrestling

      • 2nd Bryce Brimhall, Attack Wrestling

      • 3rd Antonio Ruiz, Grapplers West

    • 72-74 lbs.

      • 1st Tanner Cox, Elite

      • 2nd Kayden Prescott, North Summit

      • 3rd Tyler Hintze, Team Breakdown

    • 74-76 lbs.

      • 1st Chance Hardy, Stingers

      • 2nd Brayden Llewellyn, TUG

      • 3rd Riley Gabrielson, Wasatch

    • 77-81 lbs.

      • 1st Austin Martinez, Elite

      • 2nd Carter McMillan, Pride Wrestling

      • 3rd Trent McMillan, Mountain Top Wrestling Club

    • 81-83 lbs.

      • 1st Landon Gates, TUG

      • 2nd Hayden Butler, Wrestling Thunder

      • 3rd Jonathan Kasanicky, Riverton 3-Style Wrestling

    • 83-85 lbs.

      • 1st Joe Mondragon, Team Extreme

      • 2nd Jaydon Rogers, Elite

      • 3rd Kyle Smith, Stingers

    • 86-89 lbs.

      • 1st Dallin Denton, Fremont

      • 2nd Jacob Shields, Foothill Wrestling

      • 3rd Dalton Rice, Pioneers of Wrestling

    • 89-92 lbs.

      • 1st Alex Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Trever Lowe, Team Rulon

      • 3rd Ty Schwendiman, Vandit

    • 91-96 lbs.

      • 1st Danny Green, Wrestling Thunder

      • 2nd Anthony Labaron, Independent

      • 3rd Dylan Moya, Vandit

    • 97-98 lbs.

      • 1st Johnny O'Hearon, Champions

      • 2nd Matthew Mott, Logan Champs

      • 3rd Tevin Nuttall, Champions

    • 98-100 lbs.

      • 1st Chase Kelly, Millard County Wrestling Club

      • 2nd Denton Grange, Team Rulon

      • 3rd Stanley Ballif, Wasatch

    • 102-106 lbs.

      • 1st Chris Wengreen, Team Rulon

      • 2nd Austin Kennedy, Grapplers West

      • 3rd Nick Piscitelli, Wasatch

    • 106-108 lbs.

      • 1st Tayler Johnson, Vandit

      • 2nd Zack Harris, Champions

      • 3rd Tyler Robertson, South Summit

    • 109-113 lbs.

      • 1st Cole Eldredge, Phoenix

      • 2nd Landon Misustin, Logan Champs

      • 3rd Jordan Taylor, Wrestling Thunder

    • 116-117 lbs.

      • 1st TJ Thacker, Team Rulon

      • 2nd Nico DiSera, Grapplers West

      • 3rd Ben Bolingbroke, Falcon Wrestling Club

    • 118 lbs.

      • 1st Kaden Campbell, Basin Wrestling Club

      • 2nd Jacob Armstrong, Champions

      • 3rd Payton Mair, Wasatch

    • 120-122 lbs.

      • 1st Bracken Lovell, Independent

      • 2nd TJ Wind, TUG

      • 3rd Brett Smart, Bear Den

    • 125-130 lbs.

      • 1st Wyatt German, Attack Wrestling

      • 2nd Quigley Whitaker, Millard County Wrestling Club

      • 3rd Bodie Dietz, Basin Wrestling Club

    • 144-157 lbs.

      • 1st TyRell Fredrickson, Team Rulon

      • 2nd Talon Gines, Basin Wrestling Club

      • 3rd Jeremy Templeton, Peak Wrestling

    • 187-201 lbs.

      • 1st Roy Nash, Phoenix

      • 2nd Koltdon Guffey, Basin Wrestling Club

      • 3rd Bowdy Clyde, Wasatch

  • Cadet (15 and 16)

    • 80 lbs.

      • 1st Cody Jensen, Vandit

    • 84-98 lbs.

      • 1st Shand Hardy, Stingers

      • 2nd Tyler Jensen, Vandit

      • 3rd Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

    • 99-103 lbs.

      • 1st Brandon Winward, Elite

      • 2nd Joseph Day, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Jaxon Lyons, Wasatch

    • 102-104 lbs.

      • 1st Kyler Machan, Vandit

      • 2nd Tayten Babb, Millard County Wrestling Club

      • 3rd Trent Kelly, Elite

    • 105-108 lbs.

      • 1st Zach Colangelo, Team Legacy

      • 2nd Austin Johnson, Stingers

      • 3rd Justin Van, Team Rulon

    • 108-110 lbs.

      • 1st Jake Smith, Stingers

      • 2nd Michael Hintze, Team Breakdown

      • 3rd Mason Kendrick, Team Rulon

    • 110-117 lbs.

      • 1st Jared Ewart, Independent

      • 2nd Townes Falcon, Grapplers West

      • 3rd Michael Benavidez, Wrestling Thunder

    • 112-119 lbs.

      • 1st Wesly Orton, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Cameron Killian, Champions

      • 3rd Zeth Porter, Falcon Wrestling Club

    • 114-116 lbs.

      • 1st Rami Haddadin, Vandit

      • 2nd Bronson Young, TUG

      • 3rd Logan Stewart, Grapplers West

    • 119-122 lbs.

      • 1st Kevin Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Antonio Meikel, Grapplers West

      • 3rd Kanchi Abe, Stingers

    • 122-123 lbs.

      • 1st Kalin Gray, Elite

      • 2nd Colton Anderson, Phoenix

      • 3rd Collin Walker, TUG

    • 125-126 lbs.

      • 1st Cody Paraso, Vandit

      • 2nd Robert Miner, Wasatch

      • 3rd Jordan Wengreen, Team Rulon

    • 126-130 lbs.

      • 1st Jake Tolman, Stingers

      • 2nd Brigg Butler, Wrestling Thunder

      • 3rd Carston Steele, Champions

    • 130-133 lbs.

      • 1st Taylor Thorpe, Champions

      • 2nd Jacob Ruffell, Throwdown

      • 3rd Hayden Jones, Wrestling Thunder

    • 134-137 lbs.

      • 1st Mathew Williams, Stingers

      • 2nd Zane Rich, Attack Wrestling

      • 3rd Ashton Baker, Mountain Top Wrestling Club

    • 139-140 lbs.

      • 1st Dustyn Roberts, Independent

      • 2nd Aksel Albertsen, Stingers

      • 3rd Derick Jorgensen, Peak Wrestling

    • 143-149 lbs.

      • 1st Issac Juarez, Grapplers West

      • 2nd Jason Avery, Wrestling Thunder

      • 3rd Adam Zander, Team Breakdown

    • 150-159 lbs.

      • 1st Kevan Webb, Independent

      • 2nd Josue Arredondo, Logan Champs

      • 3rd Jarom Putvin, Vandit

    • 154-155 lbs.

      • 1st Keith Kesler, Millard County Wrestling Club

      • 2nd Hunter Wixom, Foothill Wrestling

      • 3rd Tyler Mortimer, Fremont

    • 173-174 lbs.

      • 1st Braden Gibson, Vandit

      • 2nd Jacob Ponce, Vandit

      • 3rd Jared Smith, Stingers

    • 178-184 lbs.

      • 1st Colton Cavalli, Throwdown

      • 2nd Christopher Smith, Vandit

      • 3rd Kaden Daley, Wrestling Thunder

    • 190-194 lbs.

      • 1st Aspen Naylor, Attack Wrestling

      • 2nd Justin Templeton, Peak Wrestling

      • 3rd Logan Baker, Independent

    • 197-217 lbs.

      • 1st Wes Gover, Stingers

      • 2nd Brenz Staples, North Summit

      • 3rd Joshua Kasanicky, Riverton 3-Style Wrestling

  • Junior (17 and 18)

    • 98-113 lbs.

      • 1st Kyle Robison, Millard County Wrestling Club

      • 2nd Andrew Tilley, Pioneers of Wrestling

      • 3rd Chris Carlson, Phoenix

    • 113-115 lbs.

      • 1st Braxton Vandertoolen, Vandit

      • 2nd Rayden Lindley, Elite

      • 3rd Kyle Shepher, Stingers

    • 117-121 lbs.

      • 1st Ronnie Wardleigh, Elite

      • 2nd Kaden Lindley, Elite

      • 3rd Matt Warner, Grapplers West

    • 121-128 lbs.

      • 1st Colton Brown, Stingers

      • 2nd Arthur Tomax, Grapplers West

      • 3rd Bryce Jackman, Elite

    • 129-130 lbs.

      • 1st Abraham Hernandez, Grapplers West

      • 2nd Isaac Harrison, Logan Champs

      • 3rd Drew Linton, Stingers

    • 132-135 lbs.

      • 1st Josh Searle, Champions

      • 2nd Brian Willoughby, Millard County Wrestling Club

      • 3rd Zachary Hardman, Independent

    • 136-140 lbs.

      • 1st Dallin Rice, Pioneers of Wrestling

      • 2nd Jess Clapier, Elite

      • 3rd Austin Burtis, Attack Wrestling

    • 137-141 lbs.

      • 1st Dixon Richins, North Summit

      • 2nd Stefan Larsen, Elite

      • 3rd Cory Hancock, TUG

    • 142-145 lbs.

      • 1st Rasten Yeates, Stingers

      • 2nd Tanner Eastmond, Pioneers of Wrestling

      • 3rd Thomas Ragan, Attack Wrestling

    • 145-149 lbs.

      • 1st Koleton Hardy, Stingers

      • 2nd DJ Argyle, Elite

      • 3rd Courtney Orgill, North Summit

    • 147-156 lbs.

      • 1st Dustin Young, TUG

      • 2nd Nick Sorenson, Stingers

      • 3rd Chance Miller, Independent

    • 156-158 lbs.

      • 1st Taylor Skinner, Stingers

      • 2nd Trevor Hansen, Pioneers of Wrestling

      • 3rd Jordan Wanlass, Vandit

    • 159-163 lbs.

      • 1st Spencer Brown, Vandit

      • 2nd Wesley Thomas, Millard County Wrestling Club

      • 3rd Nick Halverson, Fremont

    • 163-170 lbs.

      • 1st Jalen Weaver, Independent

      • 2nd Matthew Martinez, Elite

      • 3rd Jason Fairbourn, Logan Champs

    • 176-185 lbs.

      • 1st Michael Schena, Millard County Wrestling Club

      • 2nd Ryan Richardson, Falcon Wrestling Club

      • 3rd Spencer Taylor, TUG

    • 206-213 lbs.

      • 1st Dustin Dennison, TUG

      • 2nd Jarron Bolingbroke, Falcon Wrestling Club

      • 3rd Jake Templeton, Peak Wrestling

    • 215-244 lbs.

      • 1st Thomas Kesler, Millard County Wrestling Club

      • 2nd Greg Mitchell, Foothill Wrestling

      • 3rd Jonathan Anderson, Independent

  • Open (18 and Older)

    • 158-159 lbs.

      • 1st Tyson Linnell, Grapplers West

      • 2nd David Jenkins, Independent

      • 3rd Joseph Green, Wrestling Thunder

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail