Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2A State Championships
2016

Team Results

  • 1. South Summit High School 247
  • 2. Delta High School 226.5
  • 3. Millard High School 222.5
  • 4. North Summit High School 198.5
  • 5. North Sevier High School 197.5
  • 6. Beaver High School 118
  • 7. South Sevier High School 90.5
  • 8. Gunnison High School 88
  • 9. Emery High School 79
  • 10. Enterprise High School 47
  • 11. Kanab High School 27
  • 12. Summit Academy 21
  • 13. San Juan High School 17
  • 14. Manti High School 16
  • 15. Grand County High School 3
  • 16. American Leadership Academy 0
  • 16. Layton Christian Academy 0

Individual Results

Brackets

  • 106
    • 1st Dillon Torgerson, North Sevier High School
    • 2nd J Gill Rogers, Gunnison High School
    • 3rd Slade Sheriff, Millard High School
    • 4th Jayden Williams, South Summit High School
    • 5th Colton Christensen, North Sevier High School
    • 6th Austyn Wardle, Delta High School
  • 113
    • 1st Brady Poulsen, Delta High School
    • 2nd Gage Mason, North Sevier High School
    • 3rd Tayte Staples, North Summit High School
    • 4th Hayden Anderson, Millard High School
    • 5th John Evans, Beaver High School
    • 6th Edgar Ganderilla, South Summit High School
  • 120
    • 1st Jaxon Cole, North Summit High School
    • 2nd Caleb Rasmussen, Millard High School
    • 3rd Zack Taylor, Delta High School
    • 4th Jed Lee, South Summit High School
    • 5th Richard Cruz, Millard High School
    • 6th Tyler Leavitt, South Sevier High School
  • 126
    • 1st Matthew Lee, South Summit High School
    • 2nd Adrian Villa, Millard High School
    • 3rd Mckoy Christiansen, Emery High School
    • 4th Aldair Moran, Delta High School
    • 5th Matthew Rymer, Gunnison High School
    • 6th Mckay Meccariello, Emery High School
  • 132
    • 1st Kyle Evans, Beaver High School
    • 2nd Shawn Michael Sorensen, North Sevier High School
    • 3rd Logan Crandall, South Summit High School
    • 4th JR Peacock, South Summit High School
    • 5th Hunter Anderson, Millard High School
    • 6th Dyllin Broughton, Delta High School
  • 138
    • 1st Kaleb Kelly, Millard High School
    • 2nd Braxton Maxwell, North Sevier High School
    • 3rd Jace Anderson, North Summit High School
    • 4th Bowen Shields, Delta High School
    • 5th Paden Woolstenhulme, South Summit High School
    • 6th Gavin Tobler, South Sevier High School
  • 145
    • 1st Taten Ringel, North Summit High School
    • 2nd Kevin Mora, South Summit High School
    • 3rd Kendall Dick, South Summit High School
    • 4th Keith Walker, Delta High School
    • 5th Brady Turner, Millard High School
    • 6th Payton Thurston, North Sevier High School
  • 152
    • 1st Payton Stott, Millard High School
    • 2nd Jason Hatch, Delta High School
    • 3rd Keaton Fails, Beaver High School
    • 4th Brett Miller, North Sevier High School
    • 5th Kesston Mosher, North Summit High School
    • 6th Kaden Kirkman, Manti High School
  • 160
    • 1st Tanner Shields, Delta High School
    • 2nd Ashton Dieli, Emery High School
    • 3rd Tanner Aldridge, South Sevier High School
    • 4th Calun Whitaker, Millard High School
    • 5th Chandler Rose, South Summit High School
    • 6th Tanner Sorenson, North Sevier High School
  • 170
    • 1st Broughton Flygare, South Summit High School
    • 2nd Christian Neuenschwander, South Summit High School
    • 3rd Noah Porter, North Sevier High School
    • 4th Zach Wilcox, Millard High School
    • 5th Braxton Wilson, Beaver High School
    • 6th Brady Tullis, Enterprise High School
  • 182
    • 1st Randin Pentz, North Summit High School
    • 2nd Mac Paterson, North Sevier High School
    • 3rd Alexander Johnson, South Summit High School
    • 4th Reilley Myrick, San Juan High School
    • 5th Carson Teeples, Millard High School
    • 6th Jacob Coates, North Sevier High School
  • 195
    • 1st Mckade Cox, Gunnison High School
    • 2nd Jared Blazzard, South Summit High School
    • 3rd Rustin Limb, Beaver High School
    • 4th Hayden Hunter, Millard High School
    • 5th Alan Raddatz, Kanab High School
    • 6th Cody Woodhouse, North Sevier High School
  • 220
    • 1st Austin Richin, North Summit High School
    • 2nd Jantsen Manis, Delta High School
    • 3rd Austin Leavitt, Enterprise High School
    • 4th James Scow, South Summit High School
    • 5th Easton Roundy, South Sevier High School
    • 6th Ty Mecham, Emery High School
  • 285
    • 1st Brett Walker, Delta High School
    • 2nd Bridger Bagley, South Sevier High School
    • 3rd Bradden Davis, Delta High School
    • 4th Eduardo Rodriguez, North Summit High School
    • 5th Porter Fox, South Summit High School
    • 6th Dakota Davis, North Sevier High School
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail