Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

3A State Championships
2018

Team Results

  • 1. Juab High School 304
  • 2. Delta High School 224.5
  • 3. Morgan High School 171
  • 4. Union High School 132
  • 5. Emery High School 128
  • 6. South Summit High School 127
  • 7. South Sevier High School 124
  • 8. Carbon High School 97.5
  • 9. American Leadership Academy 87
  • 10. Richfield High School 66
  • 11. Grand High School 64.5
  • 12. Manti High School 62
  • 13. Grantsville High School 51.5
  • 14. Summit Academy 41
  • 15. San Juan High School 39.5
  • 16. North Sanpete High School 29.5

Individual Results

Brackets

  • 106
    • 1st Denim Torgerson, Richfield High School
    • 2nd Joseph Mecham, Morgan High School
    • 3rd Carson Whitney, Grand High School
    • 4th Sage Mortimer, American Leadership Academy
    • 5th Dwain Farley, Emery High School
    • 6th Cash Canto, American Leadership Academy
  • 113
    • 1st Conner Ingram, Juab High School
    • 2nd Jayden Petersen, Delta High School
    • 3rd Korby Christiansen, Emery High School
    • 4th Jayden Williams, South Summit High School
    • 5th Thomas Coates, Grantsville High School
    • 6th Bryce Judd, Carbon High School
  • 120
    • 1st Jarett Jorgensen, Morgan High School
    • 2nd Kalob Nybo, Juab High School
    • 3rd Tyler Dalton, Delta High School
    • 4th Bridger Green, Union High School
    • 5th William Haight, Summit Academy
    • 6th Drake Mangum, Emery High School
  • 126
    • 1st Quenton Mortimer, American Leadership Academy
    • 2nd Triston Fillmore, South Sevier High School
    • 3rd Chris Payne, Morgan High School
    • 4th Christian Nielson, Juab High School
    • 5th Kaden Gibson, Carbon High School
    • 6th Cael Rowley, Delta High School
  • 132
    • 1st Gentry Warner, Juab High School
    • 2nd Casey Shiner, Carbon High School
    • 3rd Jed Lee, South Summit High School
    • 4th Bobby Blake, Carbon High School
    • 5th Isaac Ware, Morgan High School
    • 6th Kurtus Nielson, Delta High School
  • 138
    • 1st Cade Bowring, Juab High School
    • 2nd Cannon Fuellenbach, South Sevier High School
    • 3rd Kayden Robertson, Grand High School
    • 4th Bradely Judd, Carbon High School
    • 5th McCall Rose, South Summit High School
    • 6th Tate Willoughby, Delta High School
  • 145
    • 1st Jate Frost, Union High School
    • 2nd Dyllin Broughton, Delta High School
    • 3rd Tyler Lynn, Juab High School
    • 4th Conner Fausett, Carbon High School
    • 5th McKay Meccariello, Emery High School
    • 6th Bo Bushell, South Summit High School
  • 152
    • 1st Antonio Nava, Morgan High School
    • 2nd Agustus Dalton, Emery High School
    • 3rd Wyatt Harmon, Juab High School
    • 4th Jake Jackson, Delta High School
    • 5th Damon Mayfield, Manti High School
    • 6th Brock Brinkerhoff, Union High School
  • 160
    • 1st Joey Aagard, Juab High School
    • 2nd Lance Fowles, Manti High School
    • 3rd Koby Johnson, Grantsville High School
    • 4th Justyn Mitchell, American Leadership Academy
    • 5th Haydn Porter, Delta High School
    • 6th Parker Brinkerhoff, Union High School
  • 170
    • 1st Tanner Shields, Delta High School
    • 2nd Grange Simpson, San Juan High School
    • 3rd Newt Oveson, Emery High School
    • 4th Blake Mangelson, Juab High School
    • 5th Wyatt Morrison, South Sevier High School
    • 6th Hayden Stuart, Morgan High School
  • 182
    • 1st Yair Moran, Delta High School
    • 2nd Keegan Eliason, North Sanpete High School
    • 3rd Charles Watts, Juab High School
    • 4th Triton Abeyta, Carbon High School
    • 5th Daniel Howell, San Juan High School
    • 6th Richard Peck, American Leadership Academy
  • 195
    • 1st Talon Mangelson, Juab High School
    • 2nd Brandon Atkinson, Delta High School
    • 3rd Brock Labrum, Union High School
    • 4th Brodie Stanton, South Sevier High School
    • 5th Talmage Brown, Summit Academy
    • 6th James Burton, American Leadership Academy
  • 220
    • 1st Chase Trussell, Morgan High School
    • 2nd Gordon Hermansen, South Summit High School
    • 3rd Jackson Schugk, Juab High School
    • 4th Nolan Bullethead, Union High School
    • 5th Kemmer Jones, South Sevier High School
    • 6th Tysen Clark, Summit Academy
  • 285
    • 1st Porter Fox, South Summit High School
    • 2nd Bradden Davis, Delta High School
    • 3rd Jaxson Kendall, Juab High School
    • 4th Maloni Lutui, Union High School
    • 5th Weston Stegelmeier, Morgan High School
    • 6th Drake Hoffman, Emery High School
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail