Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

4A/5A Junior High State Tournament

Junior High Division (79 Grades)

Team Top 5

  • 1st Payson 340.5
  • 2nd Uintah 197.5
  • 3rd Pleasant Grove 185.5
  • 4th Wasatch 176
  • 5th Bobcat Wrestling 139

Club Top 5

  • 1st Champions 263
  • 2nd Tech Wrestling 206.5
  • 3rd Team Prestige 118.5
  • 4th Team Legacy 110
  • 5th Mettle Wrestling 79.5

Combined Scores

  • 1. Payson 340.5
  • 2. Champions 263
  • 3. Tech Wrestling 206.5
  • 4. Uintah 197.5
  • 5. Pleasant Grove 185.5
  • 6. Wasatch 176
  • 7. Bobcat Wrestling 139
  • 8. Fremont 129.5
  • 9. Mountain Crest 129
  • 10. Team Prestige 118.5
  • 11. Box Elder 110
  • 11. Team Legacy 110
  • 13. Warrior Wrestling 105
  • 14. Logan 92
  • 15. Mettle Wrestling 79.5
  • 16. Olympus 72.5
  • 17. Westlake 66
  • 18. Claw 65
  • 19. Riverton Wolf Pack 63
  • 20. Extreme Wrestling 61.5
  • 21. Crusher Wrestling 49
  • 22. Mound Fort 47
  • 23. Charger Wrestling 42
  • 23. Stallions Wrestling 42
  • 25. Utah Military Academy 37
  • 26. Mount Ogden 32.5
  • 27. Victory Wrestling 31
  • 28. Cave Club 28
  • 28. True Grit Wrestling 28
  • 30. Brighton Junior Wrestling 27
  • 31. Syracuse 26
  • 32. Roy 25
  • 33. Highland 23.5
  • 34. Lehi 19
  • 35. Dons Wrestling 18
  • 36. Summit Academy 14.5
  • 37. Lone Peak 13
  • 38. Timpanogos 8
  • 39. Grantsville 6
  • 40. Mountain View 3
  • 42. Jordan Junior Wrestling 2
  • 43. Team Tooele 2

Individual Results

  • 75
    • 1st Sage Mortimer, Champions
    • 2nd Austin Bush, Champions
    • 3rd Blayze Keckler, Logan
    • 4th Weston Godfrey, Mt. Crest
    • 5th Michael Davis, Pleasant Grove
    • 6th Micah Douglas, Summit Academy
  • 80
    • 1st Marco Herrera, Team Legacy
    • 2nd Hunter Swalberg, Crusher Wrestling
    • 3rd Michael Burke, Tech Wrestling
    • 4th Adrian Gualtier, Mound Fort
    • 5th Kole McKee, Uintah
    • 6th Kyler Ferrell, Pleasant Grove
  • 84
    • 1st Parker Frasure, Tech Wrestling
    • 2nd River Wardle, Team Prestige
    • 3rd Layne Shepherd, Payson
    • 4th Konnor Kegel, Claw
    • 5th Cash Canto, Champions
    • 6th Jaeden Fowers, Victory Wrestling Club
  • 88
    • 1st Treyson Davis, Wasatch
    • 2nd Cole Jensen, Payson
    • 3rd Caden Dunn, Westlake
    • 4th Aidan Harris, Crusher Wrestling
    • 5th Clayton Orton, Payson
    • 6th Deegan Palmer, Payson
  • 92
    • 1st Oakley Ridge, Mettle Wrestling
    • 2nd Brayden Clark, Fremont
    • 3rd Jaden Stange, Team Legacy
    • 4th Jacob Finlinson, Westlake
    • 5th Rye Phoenix, Warrior Wrestling
    • 6th Colin Sierer, Highland
  • 96
    • 1st Mason Denton, Fremont
    • 2nd Danny Khoundet, Stallions Wrestling
    • 3rd Kierstien Bush, Champions
    • 4th DJ Butler, Roy
    • 5th Hayden Wilson, Cave Club
    • 6th Alex Zesiger, Tech Wrestling
  • 100
    • 1st Jayden Adamson, Mettle Wrestling
    • 2nd Trey Hiatt, Payson
    • 3rd Karson Rees, Tech Wrestling
    • 4th Hunter Bowden, Fremont
    • 5th Joseph Brandley, Payson
    • 6th Isaac Fisher, Crusher Wrestling
  • 104
    • 1st Jeremy Evans, Tech Wrestling
    • 2nd Gavin Ayotte, Extreme Wrestling
    • 3rd Isaac Richards, Box Elder
    • 4th Colton Reading, Riverton Wolf Pack
    • 5th Hadley Cowan, Mettle Wrestling
    • 6th Trevin Johnson, Box Elder
  • 108
    • 1st Wyatt Hone, Payson
    • 2nd Jordan Wakefield, Mt. Crest
    • 3rd Michael Hendrix, Fremont
    • 4th Gino Demuzio, Bobcat Wrestling
    • 5th Anthonee Ouk, Claw
    • 6th Colter Ricks, Logan
  • 112
    • 1st Sammy Heywood, Wasatch
    • 2nd Kade Syddall, Team Prestige
    • 3rd Lucas Cochran, Box Elder
    • 4th Brock Davis, Dons Wrestling
    • 5th Justin Evans, Champions
    • 6th Duncan Arnold, Syracuse
  • 116
    • 1st Heston Wood, Champions
    • 2nd Hayden Johnson, Payson
    • 3rd Jace Witney, Champions
    • 4th Jacob DeGraw, Olympus
    • 5th Joshua Gilbert, Olympus
    • 6th Shawn Marvin, Payson
  • 120
    • 1st Stockton O`Brien, Wasatch
    • 2nd Christian Zavala, Payson
    • 3rd Koby Smith, Uintah
    • 4th Lee Woolsey, True Grit
    • 5th Talmage Carman, Team Prestige
    • 6th Cayden Quintana, Stallions Wrestling
  • 125
    • 1st Riggs Anderson, Uintah
    • 2nd Justyn Mitchell, Champions
    • 3rd Marcelo Bravo, Logan
    • 4th Jorge Sanchez, Payson
    • 5th Mark Rausch, Team Prestige
    • 6th Camron Eden, Syracuse
  • 130
    • 1st Tucker Naccarato, Payson
    • 2nd Adam Archibald, Bobcat Wrestling
    • 3rd Jaxon Wardle, Team Legacy
    • 4th Tegan Cox, Payson
    • 5th Dylan Swift, Uintah
    • 6th Jacqe Miller, Logan
  • 135
    • 1st Joe Richardson, Claw
    • 2nd August Harrison, Extreme Wrestling
    • 3rd Rhett Gebert, Mt. Crest
    • 4th Cole Hopkin, Riverton Wolf Pack
    • 5th Teddy Johnson, Pleasant Grove
    • 6th Alejandro Mendoza, Logan
  • 142
    • 1st Mason Christiansen, Team Legacy
    • 2nd Brandyn Gaytan, Box Elder
    • 3rd Logan Kennard, Wasatch
    • 4th Zachary Durbano, Warrior Wrestling
    • 5th Wyatt Larsen, Mt. Crest
    • 6th Teagan Ludwig, Pleasant Grove
  • 150
    • 1st Brock Lloyd, Wasatch
    • 2nd Hunter Schroeder, Mt. Crest
    • 3rd Karl Scheese, Tech Wrestling
    • 4th Cameron Laris, Uintah
    • 5th Trevor Guzman, Payson
    • 6th Tyson Zesiger, Tech Wrestling
  • 160
    • 1st Tyler Long, Warrior Wrestling
    • 2nd Spencer Hales, Pleasant Grove
    • 3rd Jeffrey Orris, Mount Ogden
    • 4th Jared Hunt, Bobcat Wrestling
    • 5th Garrett Wood, Bobcat Wrestling
    • 6th Braxton Monroe, Payson
  • 175
    • 1st Titan Young, Uintah
    • 2nd Jacob Kashiwaeda, Warrior Wrestling
    • 3rd Ty Wolfgramm, Champions
    • 4th Colby Wilson, Mt. Crest
    • 5th Gabriel Stastny, Westlake
    • 6th Tegan Mortensen, Payson
  • 190
    • 1st Spencer Tauteoli, Pleasant Grove
    • 2nd Hunter Larsen, Bobcat Wrestling
    • 3rd Duncan Purpura, Tech Wrestling
    • 4th Blaze Christiansen, Bobcat Wrestling
    • 5th Joe Williams, Team Prestige
    • 6th Jackson Light, Charger Wrestling
  • 210
    • 1st Kade Carlson, Charger Wrestling
    • 2nd Mcoy Cook, Payson
    • 3rd Philip Boban, Pleasant Grove
    • 4th Silas Miller, Champions
    • 5th Ben Provost, Wasatch
    • 6th Weston Warr, Fremont
  • 285
    • 1st Trevor Nielson, Uintah
    • 2nd Drew Dennison, Pleasant Grove
    • 3rd Matthew Antillon, Uintah
    • 4th Buddah Flores, Mound Fort
    • 5th Cole Pilling, Pleasant Grove
    • 6th Fetalaiga Moors, Highland

Outstanding Wrestlers

    • Stockton O'Brien, Wasatch, 120 lbs
    • Jeremy Evans, Tech Wrestling, 104 lbs.

Middle School Division (46 Grades)

Team Results

  • 1. Champions 285
  • 2. Mountain Crest 245
  • 3. Wasatch 176.5
  • 4. Westlake 162.5
  • 5. Extreme Wrestling 156
  • 6. Fremont 155
  • 7. Team Legacy 144
  • 8. Tech Wrestling 120
  • 9. Mettle Wrestling 118
  • 10. Pleasant Grove 116.5
  • 11. Payson 110.5
  • 12. Team Prestige 102
  • 13. Box Elder 81
  • 14. Uintah 73
  • 15. Syracuse 70
  • 16. Bobcat Wrestling 62.5
  • 17. Riverton Wolf Pack 55
  • 18. Victory Wrestling 41
  • 19. Crusher Wrestling 40
  • 20. Warrior Wrestling 35
  • 21. Lone Peak 31
  • 22. Charger Wrestling 24
  • 23. Logan 21.5
  • 24. Dons Wrestling 15
  • 24. Highland 15
  • 26. Brighton Junior Wrestling 14
  • 26. Team Takedown 14
  • 26. Team Tooele 14
  • 29. Claw 12
  • 29. Stallions Wrestling 12
  • 31. Warrior Nation 10
  • 32. Summit Academy 9
  • 33. Grantsville 7
  • 34. Grapplers West 5
  • 35. Gravity Wrestling 4
  • 36. Jordan Junior Wrestling 3
  • 36. Wingz 3

Individual Results

  • 55
    • 1st Layne Kleimann, Team Prestige
    • 2nd Ryder Christensen, Wasatch
    • 3rd Zack Halligan, Mt. Crest
    • 4th Jaymin Kent, Fremont
    • 5th Kinlee Brandley, Fremont
    • 6th Nathan Elwell, Westlake
  • 60
    • 1st Easton Evans, Mt. Crest
    • 2nd Dillon Ivie, Extreme Wrestling
    • 3rd Tyce Lucero, Extreme Wrestling
    • 4th Isaac Price, Victory Wrestling Club
    • 5th Parker Hansen, Team Tooele
    • 6th Wade Mecham, Mettle Wrestling
  • 64
    • 1st Kyison Garcia, Team Prestige
    • 2nd Bradley Giatras, Warrior Wrestling
    • 3rd Jacob Waddoups, Tech Wrestling
    • 4th Devyn Greenland, Pleasant Grove
    • 5th Zachary Nope, Victory Wrestling Club
    • 6th Jared Miller, Wasatch
  • 68
    • 1st Dallan Hunsaker, Mettle Wrestling
    • 2nd Bridger Ricks, Box Elder
    • 3rd Jaren Spiers, Extreme Wrestling
    • 4th Logan Hancey, Fremont
    • 5th Kaden Ercanbrack, Champions
    • 6th Junior Wetzel, Champions
  • 72
    • 1st Brady Merkley, Uintah
    • 2nd Andrew Fox, Champions
    • 3rd Cooper Sanders, Mt. Crest
    • 4th Luke Schroeder, Mt. Crest
    • 5th Koen Musselman, Fremont
    • 6th Brykn Burnett, Fremont
  • 76
    • 1st Elijah Larsen, Mt. Crest
    • 2nd Sam May, Tech Wrestling
    • 3rd Raiden Harrison, Extreme Wrestling
    • 4th Colton Erickson, Tech Wrestling
    • 5th Xidis Minson, Team Legacy
    • 6th Kelan Layton, Team Takedown
  • 80
    • 1st Lukus Carrillo, Champions
    • 2nd Dawson Wood, Champions
    • 3rd Cam Ford, Payson
    • 4th Cale Hatch, Extreme Wrestling
    • 5th Weston Nielsen, Team Legacy
    • 6th Ethan Boulton, Payson
  • 84
    • 1st Drew Lang, Team Legacy
    • 2nd Cayaen Smith, Mettle Wrestling
    • 3rd Tucker Butler, Westlake
    • 4th Terrell Lee, Mt. Crest
    • 5th Chase Swensen, Mt. Crest
    • 6th Camron Carling, Bobcat Wrestling
  • 88
    • 1st Gabe Sanders, Mt. Crest
    • 2nd Corbin Platt, Fremont
    • 3rd Garrett Murray, Box Elder
    • 4th Miles Draper, Fremont
    • 5th Landen Shurtleff, Payson
    • 6th Jaxon Bearden, Team Prestige
  • 92
    • 1st Channing Warner, Champions
    • 2nd Mahkyi Smith, Mettle Wrestling
    • 3rd Noah Mandleco, Fremont
    • 4th Braygen Tanner, Mettle Wrestling
    • 5th Carson Neff, Team Legacy
    • 6th Hixon Canto, Champions
  • 96
    • 1st Jordan Davies, Syracuse
    • 2nd Andrew Weakley, Champions
    • 3rd Evan Prokopiw, Dons Wrestling
    • 4th Tanner Paskett, Logan
    • 5th Jake Closson, Pleasant Grove
    • 6th Kaleb Gines, Syracuse
  • 100
    • 1st Christian Slack, Wasatch
    • 2nd Corbin Baumgartner, Lone Peak
    • 3rd Dayne Lee, Westlake
    • 4th Stetson Ayotte, Mt. Crest
    • 5th Benjamin Brown, Crusher Wrestling
    • 6th Collin Webb, Summit Academy
  • 105
    • 1st collin sherman, Champions
    • 2nd Brock Guthrie, Mt. Crest
    • 3rd Kanyon Lee, Westlake
    • 4th Jake Green, Brighton Junior Wrestling
    • 5th Stone Combs, Wasatch
    • 6th Robbie Meier, Riverton Wolf Pack
  • 115
    • 1st Andrew Jensen, Champions
    • 2nd Clay Lyman, Champions
    • 3rd William Price, Uintah
    • 4th Ty Ha`o, Syracuse
    • 5th Zachary Allen, Westlake
    • 6th William McCleary, Westlake
  • 125
    • 1st Chandler Loveless, Payson
    • 2nd Leroy Speredon, Crusher Wrestling
    • 3rd Lucas Carlson, Charger Wrestling
    • 4th Daxxon Dehek, Bobcat Wrestling
    • 5th Connor Schwab, Syracuse
    • 6th Matthew Taylor, Mettle Wrestling
  • 145
    • 1st Jack White, Team Legacy
    • 2nd Charlie Fassold, Wasatch
    • 3rd Joshua Herrera, Team Legacy
    • 4th Gentry Bowles, Riverton Wolf Pack
    • 5th Will Wheatley, Bobcat Wrestling
    • 6th CJ Vasquez, Payson
  • 145+
    • 1st Kort Wilkinson, Pleasant Grove
    • 2nd Landon Naumann, Pleasant Grove
    • 3rd Mason Bodell, Westlake
    • 4th Dawson Bundy, Westlake
    • 5th Darian Suluai, Highland
    • 6th Shawn Tahguv, Uintah

Outstanding Wrestlers

    • Layne Kleimann, Team Prestige, 55 lbs.
    • Drew Lang, Team Legacy, 84 lbs.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail