Home - News - Calendars - Forms - Records- Links - Contact Us
High School
Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

 

 

 

 
 
 
 

 

 

Bantam Freestyle State Championships (Ages 7 and 8)

Medal Distribution

  • 1st Mountain Top Wrestling Club (7 Medalists, 1 Champion)
  • 2nd TUG (5 Medalists, 2 Champions)
  • 3rd Weber Freestyle Wrestling Club (5 Medalists, 1 Champion)
  • 4th Champions (4 Medalists, 2 Champions)
  • 5th Lehi (3 Medalists, 1 Champion)
  • 6th Pony Express (2 Medalists)
  • 7th Carbon Raptors (1 Medalist, 1 Champion)
  • 7th Delta (1 Medalist, 1 Champion)
  • 7th Payson (1 Medalist, 1 Champion)
  • 10th Fremont (1 Medalist)
  • 10th Grantsville (1 Medalist)
  • 10th Logan (1 Medalist)
  • 12th South Summit (1 Medalist)
  • 12th Vandit (1 Medalist)
  • 12th Wasatch (1 Medalist)

Individual Results

  • 40

    • 1st Zack Porter, Delta (Delta)

    • 2nd Caden Maynes, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd Tia Kump, TUG (Pleasant Grove)

  • 45

    • 1st Taylor Lamont, Champions (Springville)

    • 2nd Conner Wengreen, Pony Express (Hyrum)

    • 3rd Colby Vandertoolen, Vandit

    • 4th Andrew Kerby, TUG (Pleasant Grove)

    • 5th Heston Woolsey, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 6th Riley Tatum, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 50

    • 1st Braxton James, Lehi (Lehi)

    • 2nd Jordan McRae, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 3rd Kaden Atkinson, South Summit (Kamas)

    • 4th Jayden Pentz, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 5th Tanner Cox, Lehi (Lehi)

    • 6th Matthew Lee, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

  • 55

    • 1st Hunter Vance, Payson (Payson)

    • 2nd Gabriel Roundy, Champions (Springville)

    • 3rd Taylor Kump, TUG (Pleasant Grove)

    • 4th Shawn Smith, Pony Express (Hyrum)

    • 5th Tyler Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 6th Landon Gates, TUG (Pleasant Grove)

  • 60

    • 1st Tayler Johnson, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 2nd Matthew Mott, Logan (Logan)

    • 3rd Nick Piscitelli, Wasatch (Heber City)

    • 4th Cole Clark, Mountain Top Wrestling Club (Sandy)

    • 5th Weston Andeton, Lehi (Lehi)

    • 6th Brigham Groen, Champions (Springville)

  • 65

    • 1st Johnny O'Hearon, Carbon Raptors (Price)

    • 2nd Traven Dillenshaw, Granstville (Grantsville)

    • 3rd Riley Bradner, TUG (Pleasant Grove)

    • 4th Walker Nipco, Weber Freestyle Wrestling Club (North Ogden)

    • 5th Jaden Clarke, Fremont (Plain City)

    • 6th Miles McDonald, Weber Freestyle Wrestling Club

  • 70

    • 1st Korbin Tibbals, Champions (Springville)

  • 75+

    • 1st Nathan Rolling, Weber Freestyle Wrestling Club

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Pages - Tournament Feedback Pages

 

UtahWrestling.org 11342 South Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 (801) 641-9832 E-Mail