Home - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers, the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers, the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers, the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Beehive Brawl
Sevier Valley Center Richfield, UT

6 and Under Top 10 Team Results

  • 1st Team Extreme 50

  • 2nd Champions 27

  • 3rd Diamondbacks 21

  • 4th Payson 21

  • 5th North Summit 15

  • 6th Rocky Mountain Wrestling 15

  • 7th Green Valley 14

  • 8th Mt. Logan 14

  • 9th Mountain Top Wrestling Club 12

  • 10th Pioneers of Wrestling 12

6 and Under Individual Results

  • 37 lbs.

    • 1st Blaze Keckler, Mt. Logan

    • 2nd Tristan Smith, North Summit

    • 3rd Jake Woolsey, Weber Warriors

    • 4th Gavin Guymon, Dragerton Diggers

    • 6th Cyrus Leavitt, Dragerton Diggers

  • 40 lbs.

    • 1st Cooper Cox, Pioneers of Wrestling

    • 2nd Tristan Farnsworth, Uintah Basin Wrestling Club

    • 3rd Alejandro Quezada, Champions

    • 4th Ryker Pentz, North Summit

  • 43 lbs.

    • 2nd Taylor Gower, Team Extreme

    • 3rd Wyatt Hone, Payson

    • 5th Braden Henson, Pride Wrestling

    • 6th Oakley Ridge, Rocky Mountain Wrestling

  • 46 lbs.

    • 1st Cole Zorn, Rocky Mountain Wrestling

    • 4th Ryker Boyce, Wolfpack

    • 5th Jedediah Lee, Pride Wrestling

    • 6th Caleb Sanderson, Dragerton Diggers

  • 49 lbs.

    • 1st Brenden Blanchard, Team Extreme

    • 2nd Brady Lowry, Cedar Allstars

    • 3rd McKay Foy, Altamont

    • 4th Cade Bowring, Juab Little League

    • 5th Jefferson Harbaugh, Mountain Top Wrestling Club

  • 52 lbs.

    • 1st Chandler Welch, Team Extreme

    • 2nd Zak Kohler, Wasatch

    • 4th Enrique Quezada, Champions

    • 6th Josiah Martinez, Dragerton Diggers

  • 55 lbs.

    • 1st Easton Keck, Payson

    • 2nd Mason Christiansen, Mountain Top Wrestling Club

    • 3rd Keller Rock, Champions

    • 4th Zackary Johnson, Champions

    • 5th Darrion Bergener, Tooele Youth Wrestling

    • 6th Teagun Palmer, Tooele Youth Wrestling

  • 60 lbs.

    • 1st Brogan Boyle, Team Extreme

    • 2nd Hayden Boren, Uintah

    • 3rd Skiler Hohrein, Diamondbacks

    • 4th Cordon Nuttall, Champions

    • 5th Brandon Petzold, Carbon

  • 70 lbs.

    • 1st Carson Kay, Diamondbacks

  • Outstanding Wrestler: 46 lbs. Cole Zorn, Rocky Mountain Wrestling

8 & Under Top 10 Team Results

  • 1st North Summit 59

  • 2nd Green Valley 28

  • 3rd Diamondbacks 24

  • 4th Mt. Logan 24

  • 5th Virgin Valley Bulldogs 24

  • 6th Pride Wrestling 22

  • 7th Wasatch 21

  • 8th Little Warriors 19

  • 9th Cimmarron Bad Boys 17

  • 10th Rio Rancho Jr. Wrestling 17

8 & Under Individual Results

  • 46 lbs.

    • 1st Colton Thompson, Dragerton Diggers

    • 3rd Braydon Mogle, Tooele Youth Wrestling

  • 49 lbs.

    • 1st Jaxon Cole, North Summit

    • 2nd Derek Fisher, Mountain Top Wrestling Club

    • 3rd Keyan Staples, North Summit

    • 6th Tayte Staples, North Summit

  • 52 lbs.

    • 4th Anthony Ridge, Rocky Mountain Wrestling

  • 55 lbs.

    • 1st Seth Gardner, Wasatch

    • 4th Austin Hone, Payson

    • 5th Ben Petersen, Champions

  • 58 lbs.

    • 1st Taten Ringel, North Summit

    • 3rd Steven Ballif, Wasatch

    • 4th Porter Dowell, South Sevier

    • 5th Austin Kinross, Champions

    • 6th Zach Musselman, Mat Rats

  • 61 lbs.

    • 1st Cole Moody, Pride Wrestling

    • 2nd Raynger Keckler, Mt. Logan

    • 4th Michael Peterson, Champions

    • 5th Tucker Henstra, Champions

  • 64 lbs.

    • 1st Brandyn Van Tassell, Diamondbacks

    • 3rd Shad Winn, Juab Little League

    • 4th Justyn Ribald, Pride Wrestling

    • 5th Wyatt Monroe, Payson

  • 67 lbs.

    • 1st Robbie Ballam, Mt. Logan

    • 2nd Triton Abeyta, Dragerton Diggers

  • 70 lbs.

    • 2nd Jace Anderson, North Summit

    • 3rd Noah Porter, Wolfpack

    • 4th Dawson Stewart, Tooele Youth Wrestling

    • 5th Cody Roseborough, Tooele Youth Wrestling

  • 75 lbs.

    • 1st Rand Pentz, North Summit

    • 2nd Parker Kay, Diamondbacks

    • 4th Helaman Su`esu`e Jr, Pride Wrestling

    • 6th Jackson Giddings, Richfield Jr Wildcats

  • 85 lbs.

    • 4th Talon Mangelson, Juab Little League

    • 5th Harrison Giddings, Richfield Jr Wildcats

  • Outstanding Wrestler: 67 lbs. Robbie Ballam, Mt. Logan

10 & Under Top 10 Team Results

  • 1st Mt. Logan 53

  • 2nd Champions 42

  • 3rd Rio Rancho Jr. Wrestling 38

  • 4th Team Extreme 30

  • 5th Juab Little League 29

  • 6th Mountain Top Wrestling Club 28

  • 7th Rocky Mountain Wrestling 26

  • 8th Delta 24

  • 9th Little Warriors 22

  • 10th Cedar Allstars 21

10 & Under Individual Results

  • 52 lbs.

    • 4th Trey Crider, Carbon

    • 5th Ashley Thompson, Dragerton Diggers

    • 6th Jordan Marshall, Bingham

  • 55 lbs.

    • 5th Jayden Marshall, Bingham

  • 58 lbs.

    • 1st Matt Lee, Pride Wrestling

    • 2nd Cameron Hunsaker, Rocky Mountain Wrestling

    • 4th Heston Woolsey, Weber Warriors

    • 5th Tre` Williams, Mt. Logan

    • 6th Randy Curtis, Dragerton Diggers

  • 61 lbs.

    • 1st Taylor LaMont, Champions

    • 2nd Tanner Cox, Pioneers of Wrestling

    • 3rd Terrell Mondragon, Team Extreme

    • 4th Gary Wright, Team Extreme

  • 64 lbs.

    • 1st Cobe Berrett, Cedar Allstars

    • 2nd Brady Farnsworth, Uintah Basin Wrestling Club

    • 5th Jaden Ellett, Wayne

  • 67 lbs.

    • 1st Cameron Killian, Champions

    • 3rd Tyler Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

    • 4th Logan Rex, North Summit

  • 70 lbs.

    • 1st Jonathan Kasanicky, Rocky Mountain Wrestling

    • 2nd Mason Mangelson, Juab Little League

    • 3rd Eric Olsen, Cedar Allstars

    • 5th Chase Morrison, Richfield Jr Wildcats

    • 6th Harley Barker, Dragerton Diggers

  • 73 lbs.

    • 2nd Trevor Kinross, Champions

    • 5th Joshua Anderson, Pioneers of Wrestling

    • 6th Brooks Kendrick, Mt. Logan

  • 76 lbs.

    • 1st Preston Stephenson, Wayne

    • 2nd Matthew Mott, Mt. Logan

    • 3rd Jacom Stacey, Bonneville Wrestling Club

    • 4th Kolton Lynn, Juab Little League

    • 5th Brier Bryan, Juab Little League

    • 6th Sean Johnson, Pride Wrestling

  • 80 lbs.

    • 1st Logan Harrison, Mt. Logan

    • 2nd Victor Almanza, Delta

    • 3rd Tayler Johnson, Mountain Top Wrestling Club

    • 5th Brandon Musselman, Blanding Mat Rats

    • 6th Justin Hunt, Wayne

  • 85 lbs.

    • 1st Wyatt Koelling, Mt. Logan

    • 2nd Brent Evans, Delta

    • 3rd Cole Eldredge, Rowdy Boys

    • 4th Brayden Hinckley, Champions

    • 5th Johnny O'Hearon, Carbon

  • 90 lbs.

    • 1st Derek Spachman, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Riley Brandner, Pleasant Grove

    • 3rd Colten Fassold, Wasatch

    • 4th David Schena, Delta

    • 5th Austin Hallburg, Mt. Logan

  • 100 lbs.

    • 1st Rylee Foy, Altamont

    • 2nd Andy Thompson, Mt. Logan

    • 3rd Payton Henry, Pleasant Grove

    • 5th Riley Guerrero, Team Extreme

  • 130 lbs.

    • 1st Jacob Biesinger, Diamondbacks

    • 2nd Cody Burrows, Team Extreme

    • 3rd Keihin Bracken, Team Extreme

    • 5th Isaac Evans, Rocky Mountain Wrestling

  • HWT

    • 1st Chazz Haveron, Juab Little League

  • Outstanding Wrestler: 64 lbs. Cody Barrett, Cedar Allstars

12 & Under Top 10 Team Results

  • 1st Champions 107

  • 2nd Payson 64

  • 3rd Tooele Youth Wrestling 58

  • 4th Green Valley 57

  • 5th Mountain Top Wrestling Club 42

  • 6th Ruby Mountain Wrestling 31

  • 7th Cedar Allstars 29

  • 8th Wasatch 28

  • 9th Diamondbacks 27

  • 10th Mt. Logan 24

12 & Under Individual Results

  • 64 lbs.

    • 1st Caleb Williams, Champions

    • 2nd Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

    • 4th Cody Jensen, Mountain Top Wrestling Club

    • 5th Jordan Bailey, Payson

    • 6th Brady Foutz, Wayne

  • 67 lbs.

    • 1st Sterling Ballif, Wasatch

    • 2nd Nathan Sandage, Champions

    • 3rd Ty Bulloch, Cedar Allstars

    • 4th Hunter Bowring, Rowdy Boys

    • 5th Brandon Clift, Champions

  • 70 lbs.

    • 1st Nick Rowley, Tooele Youth Wrestling

    • 2nd Hagen Loveless, Payson

    • 3rd Kyler Machan, Pioneers of Wrestling

    • 4th Devin Morrison, Richfield Jr Wildcats

    • 5th Britton Hausman, Hurricane Tigers

    • 6th Dalton Thomas, Diamondbacks

  • 73 lbs.

    • 1st Dusty Hone, Cedar Allstars

    • 2nd Riley Loveless, Payson

    • 3rd Joe Mondragon, Team Extreme

    • 4th Caleb Jones, South Sevier

    • 5th Zack Harris, Diamondbacks

    • 6th Blake Robinson, Cedar Allstars

  • 76 lbs.

    • 1st Chantry Pace, Champions

    • 3rd Dustin Neilsen, Payson

    • 4th Dillon Thurston, Wolfpack

    • 5th Kelsey Hatch, Altamont

    • 6th Landon Knutzen, Champions

  • 80 lbs.

    • 3rd Chantz Ogden, Richfield Jr Wildcats

    • 5th Easton Pentz, Morgan wrestling club

  • 84 lbs.

    • 1st Branson Ashworth, Diamondbacks

    • 4th Bracken Lovell, Delta

    • 5th Curt Wilde, Team Extreme

  • 88 lbs.

    • 1st Colton Killian, Champions

    • 2nd Dalton Harmon, Juab Little League

    • 3rd Kahill Hunt, Dragerton Diggers

    • 4th Wesley Wright, Cedar Allstars

    • 5th Logan Stewart, Tooele Youth Wrestling

    • 6th Tyler Procarione, Carbon

  • 92 lbs.

    • 1st Grant LaMont, Champions

    • 3rd Kimball Bastian, Juab Little League

    • 4th Alec Garcia, Champions

    • 5th Bo Blackham, South Sevier

  • 96 lbs.

    • 1st Jed Mellen, Payson

    • 3rd Hunter Woods, Champions

    • 4th Antonio Meikel, Tooele Youth Wrestling

    • 6th Hunter Ballam, Mt. Logan

  • 100 lbs.

    • 1st Jake Fassold, Wasatch

    • 2nd Josh Searle, Diamondbacks

    • 4th Bryan Batty, Wayne

    • 5th Grant Taylor, Rocky Mountain Wrestling

    • 6th Jon Lee, Pride Wrestling

  • 105 lbs.

    • 2nd Jesse Carlisle, Champions

    • 3rd William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

    • 4th Russell Musselman, Blanding Mat Rats

    • 5th Travis Fisher, Hurricane Tigers

  • 110 lbs.

    • 2nd Seth Manning, Tooele Youth Wrestling

    • 3rd Nick Hulbert, Mountain Top Wrestling Club

    • 4th Ryan Matkin, Carbon

  • 120 lbs.

    • 1st Kyle Foy, Altamont

    • 2nd Shay McCurdy, Uintah

    • 3rd Taris Schramm, Payson

    • 4th Israel Perez, Team Extreme

    • 5th Anthony Gibson, Milford Tigers

    • 6th Josh Teeples, Mt. Logan

  • 130 lbs.

    • 1st Zachary Coffman, Tooele Youth Wrestling

    • 2nd Matthew Smith, Mt. Logan

    • 4th Alexander Pyle, Tooele Youth Wrestling

  • 145 lbs.

    • 3rd Wylie Whiting, Champions

    • 4th Jared Alvey, Wayne

    • 5th Dylan Conger, Cedar Allstars

  • 160 lbs.

    • 1st Weston Rowley, Payson

    • 2nd Jacoby Wildman, Mt. Logan

  • HWT

    • 1st Zayne Sayers, Mountain Top Wrestling Club

    • 2nd Gage Stewart, Tooele Youth Wrestling

    • 4th Brenz Staples, North Summit

    • 5th Danny Alverado, Mt. Logan

    • 6th Trent Christensen, South Sevier

  • Outstanding Wrestler: 76 lbs. Chantry Pace, Champions

15 & Under Top 10 Team Results

  • 1st Delta 89

  • 2nd Champions 49

  • 3rd Rio Rancho Jr. Wrestling 47

  • 4th Pride Wrestling 45

  • 5th Mt. Logan 35

  • 6th Payson 30

  • 7th Grandview Wolves 28

  • 8th Team Extreme 28

  • 9th North Summit 25

  • 110th South Sevier 24

15 & Under Individual Results

  • 75 lbs.

    • 2nd Kyle Robison, Millard

    • 3rd Tyler Jensen, Mountain Top Wrestling Club

  • 82 lbs.

    • 2nd Brandon George, Champions

    • 3rd Zeus Langarica, Pride Wrestling

    • 4th Austin Rowley, Champions

    • 6th Kevin Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

  • 89 lbs.

    • 2nd Shawn Francis, Morgan wrestling club

    • 3rd Skyler Harvey, Pride Wrestling

    • 4th Lynn Manwaring, Hurricane Tigers

  • 95 lbs.

    • 2nd Logan Kinross, Champions

    • 3rd Bryce Jackman, Carbon

    • 4th Justys Keckler, Mt. Logan

  • 101 lbs.

    • 2nd Chris Robinson, North Summit

    • 3rd Joshua Campbell, Champions

    • 4th Zac Loveless, Payson

    • 5th Mitch Kay, Diamondbacks

  • 108 lbs.

    • 1st Raymond Evans, Delta

    • 2nd Spencer McKay, Mt. Logan

    • 3rd Cole Wright, Juab Little League

    • 4th Isaac Harrison, Mt. Logan

  • 114 lbs.

    • 1st Dixon Richins, North Summit

    • 2nd Bo Wilson, Payson

    • 3rd Kaelen Loveless, Payson

    • 4th James Biesinger, Diamondbacks

    • 5th Jake Morgan, Juab Little League

    • 6th Stefan Shwaery, Mt. Logan

  • 120 lbs.

    • 2nd Jake Ribald, Vandit

    • 3rd Michael Viphongsay, Pride Wrestling

    • 4th Jordan Drage, Independent

    • 5th Luke Day, Champions

    • 6th Alfredo Paguio, Mt. Logan

  • 126 lbs.

    • 1st Christian Hatch, Delta

    • 2nd Teddy Hackford, Wasatch

    • 3rd Ty Nielson, Delta

    • 5th Brandon Curtis, Champions

    • 6th Jeremy Skagerberg, North Summit

  • 132 lbs.

    • 1st Wyatt Argyle, South Sevier

    • 2nd Zachary Taylor, Vandit

    • 3rd Boedi Lofland, Milford Tigers

    • 4th Stefan Larsen, Carbon

    • 5th Aaron Petersen, Delta

    • 6th Luke Olsen, Diamondbacks

  • 138 lbs.

    • 1st Chance Miller, Independent

    • 3rd David Witt, Independent

    • 4th Dane Nielson, Delta

    • 5th Sammy Manerite, Carbon

  • 145 lbs.

    • 1st Michael Schena, Delta

    • 2nd Joey Leavitt, South Sevier

    • 6th Zach Harrington, Richfield Jr Wildcats

  • 157 lbs.

    • 1st Tanner Theobald, Team Extreme

    • 2nd Jake Stevens, Delta

    • 3rd Tyler Scanlon, Team Extreme

    • 4th Devin Sayers, Mountain Top Wrestling Club

    • 5th Joe Cooper, Team Extreme

    • 6th Layne Pyfer, Mt. Logan

  • 175 lbs.

    • 1st Jesse Dale, Pride Wrestling

    • 2nd Wesley Thomas, Delta

    • 3rd Dustin Sorenson, Payson

    • 4th Chris Rojas, Mt. Logan

    • 5th Jacob Atkinson, Payson

    • 6th Brock Griffin, Team Extreme

  • 200 lbs.

    • 1st Braydee Nielson, Delta

    • 2nd Drew Andersen, Pride Wrestling

    • 4th Tucker Thayer, Team Extreme

  • 275 lbs.

    • 1st Ben Krutsch, Champions

    • 2nd Scott Rodriguez, Mt. Logan

  • Outstanding Wrestler: 157 lbs. Tanner Theobold, Team Extreme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail