Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Juab Tournament
Folkstyle March 16, 2013 Nephi, UT

Individual Results

  • Flyweight (6 and Under)
    • 37-40
      • 1st Ricky Garcia, Tactik Wrestling
      • 2nd Blake Trelles, Gooding Cobra (Ida.)
      • 3rd Gavin Regis, Crusher Wrestling
      • 4th Brycen Munford, Crusher Wrestling
    • 40-42
      • 1st Parker Garcia, Tactik Wrestling
      • 2nd Geronimo Rivera, Crusher Wrestling
      • 3rd Kaden Bratsch, Crusher Wrestling
    • 44-47
      • 1st Axtyn Nish, Wasatch
      • 2nd Ryker Roundy, Logan
      • 3rd Cole Fenwick, Crusher Wrestling
      • 4th Logan Memmott, Crusher Wrestling
  • Bantam (7 and 8)
    • 39-43
      • 1st Teague Brown, Syracuse
      • 2nd Madden Bills, Fremont
      • 3rd Roany Proffit, Diamondville Wrestling (Wyo.)
      • 4th Ryler Jorgensen, North Summit
    • 41-44
      • 1st Mack Mauger, Suples Wrestling (Ida.)
      • 2nd Tucker Keller, Fremont
      • 3rd Keaton Smith, Top of Utah
      • 4th Braden Millward, Team Legacy
    • 42-45
      • 1st Max Miller, Bear Den
      • 2nd Brecken Ogden, Tactik Wrestling
      • 3rd Jason Stephens, Fremont
      • 4th Kamren Wolff, Fremont
    • 46-47
      • 1st Gabe Barnett, Wasatch
      • 2nd Drew Korth, Morgan
      • 3rd Thompson Flippence, Top of Utah
      • 4th Skyler Yeates, Bear Den
    • 47-51
      • 1st Hunter Hughes, Fremont
      • 2nd Jack Hammons, Warrior Wrestling
      • 3rd Easton Gines, Syracuse
      • 4th Zac Sorensen, Tech Wrestling
    • 48-52
      • 1st Makoy Wroten, Wasatch
      • 2nd Parley Thacker, Logan
      • 3rd Baylor Purser, Bear Den
      • 4th Logan Jensen, Top of Utah
    • 49-53
      • 1st Krew Polatis, Suples Wrestling (Ida.)
      • 2nd Keaton Gines, Syracuse
      • 3rd Tate Ripplinger, Tech Wrestling
    • 53-55
      • 1st Logan Hancey, Fremont
      • 2nd Jaxen Endresen, Syracuse
      • 3rd Brayden Christiansen, Team Legacy
      • 4th Ethan Cutler, Bear Den
    • 56-60
      • 1st Riggen Walker, Diamondville Wrestling (Wyo.)
      • 2nd Charles Hewer, Crusher Wrestling
      • 3rd Corbin Stark, Fremont
      • 4th Brock Parrish, Mettle Wrestling
    • 61-66
      • 1st Leimana Fager, Crusher Wrestling
      • 2nd Preston Brimhall, Syracuse
      • 3rd Tucker Cutler, Bear Den
      • 4th Sam Schroeder, Top of Utah
  • Intermediate (9 and 10)
    • 46-49
      • 1st Jacob Carson, Mettle Wrestling
      • 2nd Easton Evans, Top of Utah
      • 3rd Reice Marvell, Warrior Wrestling
      • 4th Ashton Smith, Grapplers West
    • 51-55
      • 1st Kyison Garcia, Tactik Wrestling
      • 2nd Bane Briggs, Crusher Wrestling
      • 3rd Isaac Hammons, Warrior Wrestling
      • 4th Sutton Brown, Syracuse
    • 56-58
      • 1st Taigon Bushell, South Summit
      • 2nd Tristan Ocana, Crusher Wrestling
      • 3rd Jacob Ireland, Crusher Wrestling
      • 4th Luke Schroeder, Top of Utah
    • 58-60 (Bracket A)
      • 1st Ethan Borrayo, Suples Wrestling (Ida.)
      • 2nd Ryker Brann, Crusher Wrestling
      • 3rd Maximus Martinez, Stingers
      • 4th Braxton Staheli, Bear Den
    • 58-60 (Bracket B)
      • 1st Thaigeyn Smith, Mettle Wrestling
      • 2nd Drew Winters, Green River Grapplers (Wyo.)
      • 3rd Quade Simpson, Stingers
      • 4th Chanden Reid, Agoge Wrestling
    • 59-63
      • 1st Kaeson Burn, Top of Utah
      • 2nd Ty Mauger, Suples Wrestling (Ida.)
      • 3rd Sean Pectol, Syracuse
      • 4th Taylor Cochran, Stingers
    • 61-62
      • 1st Joshua Millward, Team Legacy
      • 2nd Will Korth, Morgan
      • 3rd Cayaen Smith, Mettle Wrestling
      • 4th Bronson Richins, North Summit
    • 64-70
      • 1st Jaden Stange, Team Legacy
      • 2nd Mahkyi Smith, Mettle Wrestling
      • 3rd Noah Mandleco, Fremont
      • 4th River Smith, Top of Utah
    • 64-67
      • 1st Gage Ogden, Tactik Wrestling
      • 2nd Jayden McGeehan, Wasatch
      • 3rd Jacob Richards, Stingers
    • 66-71
      • 1st Evan Blasongame, Tactik Wrestling
      • 2nd Cache Quintana, Fremont
      • 3rd Kaleb Gines, Syracuse
      • 4th Brennan Jensen, Top of Utah
    • 66
      • 1st Brady Phillips, Peak Grapplers
      • 2nd Jaxon Bearden, Tactik Wrestling
      • 3rd Ayden Hewer, Crusher Wrestling
    • 70-72
      • 1st Matthew Balke, Sky View Freestyle
      • 2nd Brock Gutierrez, Mountain Top Wrestling Club
      • 3rd Keanu Trelles, Suples Wrestling (Ida.)
      • 4th Charlie Donaldson, Stingers
    • 74-76
      • 1st Trevin Johnson, Stingers
      • 2nd Jackson Hardy, Fremont
      • 3rd Graham Capel, Crusher Wrestling
      • 4th Colton Blankman, Top of Utah
    • 78-85
      • 1st Ty Wells, Top of Utah
      • 2nd Lucas Carlson, Logan
      • 3rd Austin McMillan, Grapplers West
    • 89-94
      • 1st Brice Clegg, South Summit
      • 2nd Tayden Roundy, Logan
      • 3rd Ashton Goodsell, Crusher Wrestling
  • Novice (11 and 12)
    • 58-63
      • 1st Parker Frasure, Crusher Wrestling
      • 2nd Marcus Patrick, Kingdom Klub
      • 3rd Chandler Atkinson, South Summit
    • 59-63
      • 1st Jaron Priest, Crusher Wrestling
      • 2nd Austin Bush, Fremont
      • 3rd Colton Ward, Stingers
      • 4th Gunnar Brown, Syracuse
    • 64-65
      • 1st Kase Mauger, Suples Wrestling (Ida.)
      • 2nd Hayden Wilcox, Fremont
      • 3rd Trevor Allred, Top of the Rock (Wyo.)
      • 4th Owen Capel, Crusher Wrestling
    • 66-69
      • 1st Jarett Jorgensen, North Summit
      • 2nd River Wardle, Team Legacy
      • 3rd Colter Ricks, Logan
      • 4th Dawson Schramm, Diamondville Wrestling (Wyo.)
    • 67-69
      • 1st Dylan Morgan, Stingers
      • 2nd Montana Cragun, Crusher Wrestling
      • 3rd Thomas Coates, Grantsville
      • 4th Jordan Sanchez, Mountain Top Wrestling Club
    • 69-75
      • 1st Ren Taylor, Roosevelt
      • 2nd Jordan Wakefield, Top of Utah
      • 3rd Danny Khoundet, Peak Grapplers
      • 4th Casey Isaacson, Top of the Rock (Wyo.)
    • 72-77
      • 1st Preston Blotter, Wasatch
      • 2nd Bo Bushell, South Summit
      • 3rd Mason Denton, Fremont
      • 4th David Rossberg, Stingers
    • 73-77
      • 1st Braydon Allie, Peak Grapplers
      • 2nd Kierstien Bush, Fremont
      • 3rd Clay Zollinger, Top of Utah
      • 4th Stan Butera, Agoge Wrestling
    • 77-83
      • 1st Ren King, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 2nd Tabor Larsen, Top of Utah
      • 3rd Keaton Lamb, Stingers
      • 4th Tanner Findlay, Mountain Top Wrestling Club
    • 77-85
      • 1st Wyatt Hogan, Roosevelt
      • 2nd Trevor Murray, Stingers
      • 3rd Ben Taufer, Mountain Top Wrestling Club
      • 4th Colter Julian, Diamondville Wrestling (Wyo.)
    • 87-95
      • 1st Brayden Tucker, Stingers
      • 2nd Hunter Schroeder, Top of Utah
      • 3rd Trent Clark, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 4th Mark Rausch, Grapplers West
    • 90-96 (Bracket A)
      • 1st Canyon Brann, Crusher Wrestling
      • 2nd Rhett Gebert, Top of Utah
      • 3rd Aidan Ruskauff, Tech Wrestling
    • 90-96 (Bracket B)
      • 1st Easton Winward, Top of Utah
      • 2nd Paden Memmott, Crusher Wrestling
      • 3rd Cole Holliday, Warrior Wrestling
      • 4th Jared Vance, Stingers
    • 101-109
      • 1st Paxton Smith, Top of Utah
      • 2nd Rylee McCollum, Jackson Bronc Wrestling (Wyo.)
      • 3rd Brandyn Gaytan, Stingers
      • 4th M Reed Cunningham, Stingers
    • 132-140
      • 1st Tysen Clark, Grapplers West
      • 2nd Gabe Geisler, Tactik Wrestling
  • Schoolboy/girl (13 and 14)
    • 66-68
      • 1st Chris Payne, Morgan
      • 2nd Mckay Bush, Fremont
      • 3rd Jaden Navoni, Warrior Wrestling
    • 69-74
      • 1st Dalton Stutzman, Crusher Wrestling
      • 2nd Braydon Mogle, Mt. Crest
      • 3rd Kellen Burke, Kingdom Klub
      • 4th Matthew Sedillo, Team Legacy
    • 77-82
      • 1st Zak Kohler, Wasatch
      • 2nd Donny Proffit, Diamondville Wrestling (Wyo.)
      • 3rd Jaden Nelson, Syracuse
      • 4th Jaks Vollmer, North Summit
    • 87-92
      • 1st Mason Christiansen, Team Legacy
      • 2nd Justin Murray, Stingers
      • 3rd Ryan Hansen, Sky View Freestyle
      • 4th Mitch Parker, Syracuse
    • 92-97
      • 1st Tanner Benedict, Team Legacy
      • 2nd Cortt Gibbs, Tech Wrestling
      • 3rd Clay Solis, Ogden City Quest
      • 4th Logan Mano, Mt. Crest
    • 99-105
      • 1st Rylee Green, Stingers
      • 2nd Kaiden Lamb, Stingers
      • 3rd Jackson Stout, Crusher Wrestling
      • 4th Kyler Olsen, Mt. Crest
    • 103-109
      • 1st Cole Moody, Team Legacy
      • 2nd Carson Bowdren, Tactik Wrestling
      • 3rd Antonio Nava, North Summit
      • 4th Joshua Parker, Star Valley Wrestling (Wyo.)
    • 110-112
      • 1st Trevor Clark, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 2nd Carlitos Nava, North Summit
      • 3rd Hayden Walker, Diamondville Wrestling (Wyo.)
      • 4th Joshua Powell, Mt. Crest
    • 113-118
      • 1st Weston Memmott, Crusher Wrestling
      • 2nd Davidson Grover, Top of Utah
      • 3rd Hayden Stuart, North Summit
      • 4th Christian Esparza, Stingers
    • 114-124
      • 1st Steven Quintana, Crusher Wrestling
      • 2nd Jayden Burton, Syracuse
      • 3rd Shion Abe, Tech Wrestling
      • 4th Jackson Meiser, Stingers
    • 123-129
      • 1st William Petrovich, Top of the Rock (Wyo.)
      • 2nd Gage Sackett, Crusher Wrestling
      • 3rd Harrison Johnson, Stingers
    • 136-145
      • 1st Jeff Hardy, Fremont
      • 2nd Braden Johnson, Stingers
      • 3rd Dylan Ruedas, Mt. Crest
    • 139-151
      • 1st Tyler Gabriel, Logan
      • 2nd Seth Anderson, Grantsville
      • 3rd Kade Carlson, Logan
      • 4th Zac Miller, Bear Den
  • Cadet/Junior (15 and 16/17 and 18)
    • 90-99
      • 1st Bryce Brimhall, Utah United
      • 2nd Holden Richards, Top of Utah
      • 3rd Jake Holbrook, Stingers
    • 99-102
      • 1st Jace Tilley, Stingers
      • 2nd Cooper Skinner, Stingers
      • 3rd Logan Crandall, South Summit
    • 102-108
      • 1st Jeremy Zollinger, Top of Utah
      • 2nd Brady Harris, Stingers
      • 3rd Jaxson Wright, Team Legacy
      • 4th Dallas Brown, Syracuse
    • 105-111
      • 1st Austin Bingham, Stingers
      • 2nd Liam Capel, Crusher Wrestling
      • 3rd Antonio Flores, Ogden City Quest
      • 4th Spencer Hedelius, Mt. Crest
    • 107-113
      • 1st Sam Tyler, Kingdom Klub
      • 2nd Braxton Ocana, Crusher Wrestling
      • 3rd Jaidon Gutierrez, Tech Wrestling
      • 4th Chance Hardy, Stingers
    • 112-115
      • 1st Walker Wilcox, Fremont
      • 2nd Caleb Monson, Tech Wrestling
      • 3rd Dylan Thompson, Stingers
      • 4th Trevin Schmanski, Warrior Wrestling
    • 116-121
      • 1st Karther Knight, Mt. Crest
      • 2nd Braydon Stout, Crusher Wrestling
      • 3rd Coleman Thacker, Logan
      • 4th Ryan Winger, Tech Wrestling
    • 117-126
      • 1st Andrew Donaldson, Stingers
      • 2nd Zachary Walker, Tech Wrestling
      • 3rd Gunnar LeBlanc, Crusher Wrestling
      • 4th Kelby Kendall, Syracuse
    • 123-128
      • 1st Trevor Lowe, Mt. Crest
      • 2nd Jacob Kendall, Warrior Wrestling
      • 3rd Kyle Smith, Stingers
      • 4th Taylor Johnson, Syracuse
    • 125-130
      • 1st Brock Hardy, Stingers
      • 2nd Eric Hansen, Sky View Freestyle
      • 3rd Conner Wengreen, Mt. Crest
      • 4th Seth Rich, Syracuse
    • 128-132
      • 1st Carson Wikstrom, Bear Den
      • 2nd Luke Summers, Top of Utah
      • 3rd Cole Clark, Grapplers West
      • 4th Jake Waddoups, Stingers
    • 130-135
      • 1st Davis Halls, Tech Wrestling
      • 2nd Davis Reynaud, Phoenix
      • 3rd Caleb Coffing, Crusher Wrestling
      • 4th Bradley Dyer, Top of the Rock (Wyo.)
    • 131-138
      • 1st Justin Haycock, Crusher Wrestling
      • 2nd Zachary Miller, Logan
      • 3rd Marcos Chavez, Bountiful
      • 4th Tanner Simpson, Stingers
    • 133-136
      • 1st Samuel Stout, Crusher Wrestling
      • 2nd Briar Bunderson, Stingers
      • 3rd Jake Hopkins, Mt. Crest
      • 4th Drew Hawkins, Bear Den
    • 135-138
      • 1st Ben Bolingbroke, Crusher Wrestling
      • 2nd Justin Andreasen, Stingers
      • 3rd Kevin Kingsley, Crusher Wrestling
      • 4th Benjamin Miller, Logan
    • 141-142
      • 1st Justin Horsley, Utah United
      • 2nd Weston Kolste, Bear Den
      • 3rd Austin Grabowski, Stingers
      • 4th Quade Dashnaw, Crusher Wrestling
    • 141-146
      • 1st Zach Davidson
      • 2nd Jeffrey McIlrath, Crusher Wrestling
      • 3rd Landon Misustin, Logan
      • 4th Alexander Maldonado, Bear Den
    • 145-149
      • 1st Zane Rich, Syracuse
      • 2nd Joey Barnett, Tech Wrestling
      • 3rd Jackson Lancaster, Stingers
      • 4th Zach Colangelo, Vandit
    • 146-155
      • 1st Collin White, Mt. Crest
      • 2nd Skyler Tucker, Stingers
      • 3rd Dagen Kramer, Syracuse
      • 4th Collin Hawkins, Bear Den
    • 147-160
      • 1st Braden Jorgensen, Mt. Crest
      • 2nd Alec Anderson, Grantsville
      • 3rd Jason Vance, Stingers
      • 4th Cameron Earnest, Stingers
    • 152-157
      • 1st Matthew Williams, Stingers
      • 2nd Jordan Wengreen, Mt. Crest
      • 3rd TJ Thacker, Logan
      • 4th Luke Gibbs, Tech Wrestling
    • 154-166
      • 1st Tyrell Fredrickson, Mt. Crest
      • 2nd Colton Marshall, Crusher Wrestling
      • 3rd Matthew McKinnon, Stingers
      • 4th Tyler Krepps, Syracuse
    • 166-174
      • 1st Wyatt Koelling, Crusher Wrestling
      • 2nd Jake Wylie, Logan
      • 3rd Peter Gerlach, Stingers
      • 4th Kyle Smoot, Stingers
    • 169-178
      • 1st Travis Irish, Mt. Crest
      • 2nd Nathan Fisher, Stingers
      • 3rd Ross McMullin, Logan
      • 4th Kolton Burgess, Crusher Wrestling
    • 167-175
      • 1st Michael Milliner, Crusher Wrestling
      • 2nd Ramiro Meredith, Syracuse
      • 3rd Bosten Lamb, Stingers
      • 4th Anthony Barrera, Bear Den
    • 180-189
      • 1st Christian Smith, Crusher Wrestling
      • 2nd Ty Clegg, South Summit
      • 3rd Korben Hayes, Fremont
      • 4th Cache Lowry, Syracuse
    • 194-213
      • 1st Breckin Gunter, Stingers
      • 2nd Landon Brown, Crusher Wrestling
      • 3rd Zakary Barker, Tactik Wrestling
      • 4th McKay Pettit, Bountiful
    • 200-216
      • 1st Aspen Naylor, Syracuse
      • 2nd Schafer Lange, Stingers
      • 3rd Riley Taylor, Stingers
      • 4th Andrew Anderson, Mt. Crest
    • 264-284
      • 1st Stephan Olivas, Syracuse
      • 2nd Erik Hicken, South Summit
      • 3rd Austin Stanley, South Summit
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail