Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Box Elder Tournament
Freestyle March 16, 2013 Brigham City, UT

Individual Results

  • Flyweight (6 and Under)
    • 37-40
      • 1st Ricky Garcia, Tactik Wrestling
      • 2nd Blake Trelles, Gooding Cobra (Ida.)
      • 3rd Gavin Regis, Crusher Wrestling
      • 4th Brycen Munford, Crusher Wrestling
    • 40-44
      • 1st Parker Garcia, Tactik Wrestling
      • 2nd Geronimo Rivera, Crusher Wrestling
      • 3rd Cole Fenwick, Crusher Wrestling
      • 4th Kaden Bratsch, Crusher Wrestling
    • 45-47
      • 1st Axtyn Nish, Wasatch
      • 2nd Ryker Roundy, Logan
      • 3rd Logan Memmott, Crusher Wrestling
      • 4th Brenden Peavley, Mountain Top Wrestling
  • Bantam (7 and 8)
    • 39-41
      • 1st Teague Brown, Syracuse
      • 2nd Ryler Jorgensen, North Summit
      • 3rd Tucker Keller, Fremont
      • 4th Madden Bills, Fremont
    • 42-45
      • 1st Max Miller, Bear Den
      • 2nd Brecken Ogden, Tactik Wrestling
      • 3rd Roany Proffit, Diamondville Wrestling (Wyo.)
      • 4th Kamren Wolff, Fremont
    • 44-46
      • 1st Mack Mauger, Suples Wrestling (Ida.)
      • 2nd Drew Korth, Morgan
      • 3rd Skyler Yeates, Bear Den
      • 4th Jason Stephens, Fremont
    • 47-48
      • 1st Thompson Flippence, Top of the Rock (Wyo.)
      • 2nd Gabe Barnett, Wasatch
      • 3rd Easton Gines, Syracuse
      • 4th Zac Sorensen, Tech Wrestling
    • 48-51
      • 1st Keaton Gines, Syracuse
      • 2nd Tate Ripplinger, Tech Wrestling
      • 3rd Baylor Purser, Bear Den
      • 4th Parley Thacker, Logan
    • 52-53
      • 1st Krew Polatis, Suples Wrestling (Ida.)
      • 2nd Jaxen Endresen, Syracuse
      • 3rd Hunter Hughes, Fremont
      • 4th Logan Jensen, Top of Utah
    • 52-55
      • 1st Logan Hancey, Fremont
      • 2nd Brayden Christiansen, Team Legacy
      • 3rd Ethan Cutler, Bear Den
    • 56-57
      • 1st Makoy Wroten, Wasatch
      • 2nd Charles Hewer, Crusher Wrestling
      • 3rd Corbin Stark, Fremont
      • 4th Brock Parrish, Mettle Wrestling
    • 57-61
      • 1st Cayaen Smith, Mettle Wrestling
      • 2nd Riggen Walker, Diamondville Wrestling (Wyo.)
      • 3rd Preston Brimhall, Syracuse
      • 4th Andre Puefua, Tech Wrestling
    • 62-66
      • 1st Leimana Fager, Crusher Wrestling
      • 2nd Sam Schroeder, Top of Utah
      • 3rd Daxson Alexander, Ogden City Quest
  • Intermediate (9 and 10)
    • 46-49
      • 1st Easton Evans, Top of Utah
      • 2nd Ashton Smith, Grapplers West
      • 3rd Reice Marvell, Warrior Wrestling
    • 48-55
      • 1st Kyison Garcia, Tactik Wrestling
      • 2nd Jacob Carson, Mettle Wrestling
      • 3rd Bane Briggs, Crusher Wrestling
      • 4th Sutton Brown, Syracuse
    • 56-60
      • 1st Thaigeyn Smith, Mettle Wrestling
      • 2nd Jacob Ireland, Crusher Wrestling
      • 3rd Drew Winters, Green River Grapplers (Wyo.)
      • 4th Braxton Staheli, Bear Den
    • 57-60 (Bracket A)
      • 1st Tristan Ocana, Crusher Wrestling
      • 2nd Taigon Bushell, South Summit
      • 3rd Ethan Borrayo, Suples Wrestling (Ida.)
      • 4th Maximus Martinez, Stingers
    • 57-60 (Bracket B)
      • 1st Ryker Brann, Crusher Wrestling
      • 2nd Luke Schroeder, Top of Utah
      • 3rd Ty Mauger, Suples Wrestling (Ida.)
      • 4th Quade Simpson, Stingers
    • 61-64
      • 1st Joshua Millward, Team Legacy
      • 2nd Bronson Richins, North Summit
      • 3rd Will Korth, Morgan
      • 4th Kierra Puefua-Viner, Tech Wrestling
    • 61-66
      • 1st Kaeson Burn, Top of Utah
      • 2nd Jaxon Bearden, Tactik Wrestling
      • 3rd Sean Pectol, Syracuse
      • 4th Taylor Cochran, Stingers
    • 64-65
      • 1st Jaden Stange, Team Legacy
      • 2nd Noah Mandleco, Fremont
      • 3rd Jayden McGeehan, Wasatch
      • 4th River Smith, Top of Utah
    • 65-67
      • 1st Brady Phillips, Peak Grapplers
      • 2nd Gage Ogden, Tactik Wrestling
      • 3rd Jacob Richards, Stingers
      • 4th Ayden Hewer, Crusher Wrestling
    • 66-71
      • 1st Devon Alexander, Ogden City Quest
      • 2nd Cache Quintana, Fremont
      • 3rd Evan Blasongame, Tactik Wrestling
      • 4th Brennan Jensen, Top of Utah
    • 70-72
      • 1st Mahkyi Smith, Mettle Wrestling
      • 2nd Matthew Balke, Sky View Freestyle
      • 3rd Charlie Donaldson, Stingers
      • 4th Keanu Trelles, Suples Wrestling (Ida.)
    • 72-75
      • 1st Brock Gutierrez, Mountain Top Wrestling
      • 2nd Jackson Hardy, Fremont
      • 3rd Trevin Johnson, Stingers
      • 4th Kaleb Gines, Syracuse
    • 75-78
      • 1st Graham Capel, Crusher Wrestling
      • 2nd Austin McMillan, Grapplers West
      • 3rd Colton Blankman, Top of Utah
    • 84-94
      • 1st Brice Clegg, South Summit
      • 2nd Ty Wells, Top of Utah
      • 3rd Lucas Carlson, Logan
      • 4th Tayden Roundy, Logan
  • Novice (11 and 12)
    • 58-62
      • 1st Jaron Priest, Crusher Wrestling
      • 2nd Austin Bush, Fremont
      • 3rd Colton Ward, Stingers
      • 4th Chandler Atkinson, South Summit
    • 63-65
      • 1st Parker Frasure, Crusher Wrestling
      • 2nd Hayden Wilcox, Fremont
      • 3rd Gunnar Brown, Syracuse
      • 4th Owen Capel, Crusher Wrestling
    • 63-66
      • 1st River Wardle, Team Legacy
      • 2nd Jarett Jorgensen, North Summit
      • 3rd Marcus Patrick, Kingdom Klub
      • 4th Kase Mauger, Suples Wrestling (Ida.)
    • 64-69
      • 1st Trevor Allred, Top of the Rock (Wyo.)
      • 2nd Ethan Wood, Mountain Top Wrestling
      • 3rd Colter Ricks, Logan
      • 4th Dawson Schramm, Diamondville Wrestling (Wyo.)
    • 67-69
      • 1st Danny Khoundet, Peak Grapplers
      • 2nd Thomas Coates, Grantsville
      • 3rd Montana Cragun, Crusher Wrestling
      • 4th Jordan Sanchez, Mountain Top Wrestling
    • 69-73
      • 1st Braydon Allie, Peak Grappler
      • 2nd Dylan Morgan, Stingers
      • 3rd Jordan Wakefield, Top of Utah
      • 4th Casey Isaacson, Top of the Rock (Wyo.)
    • 72-75
      • 1st Mason Denton, Fremont
      • 2nd Bo Bushell, South Summit
      • 3rd Isaac Fisher, Crusher Wrestling
      • 4th David Rossberg, Stingers
    • 75-78
      • 1st Ren Taylor, Roosevelt
      • 2nd Kierstien Bush, Fremont
      • 3rd Clay Zollinger, Top of Utah
      • 4th Tanner Findlay, Mountain Top Wrestling
    • 77-85
      • 1st Wyatt Hogan, Roosevelt
      • 2nd Preston Blotter, Wasatch
      • 3rd Trevor Murray, Stingers
      • 4th Tabor Larsen, Top of Utah
    • 81-87
      • 1st Ren King, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 2nd Hunter Schroeder, Top of Utah
      • 3rd Ben Taufer, Mountain Top Wrestling
      • 4th Keaton Lamb, Stingers
    • 84-90
      • 1st Canyon Brann, Crusher Wrestling
      • 2nd Mark Rausch, Grapplers West
      • 3rd Samuel Sprehn, Syracuse
      • 4th Rhett Gebert, Top of Utah
    • 94-95
      • 1st Brayden Tucker, Stingers
      • 2nd Easton Winward, Top of Utah
      • 3rd Trent Clark, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 4th Jullus Clair, Crusher Wrestling
    • 94-103
      • 1st Paden Memmott, Crusher Wrestling
      • 2nd Chandler Ferguson, Mountain Top Wrestling
      • 3rd Aidan Ruskauff, Tech Wrestling
      • 4th Jared Vance, Stingers
    • 101-109
      • 1st Paxton Smith, Top of Utah
      • 2nd Rylee McCollum, Jackson Bronc Wrestling (Wyo.)
      • 3rd Brandyn Gaytan, Stingers
      • 4th M Reed Cunningham, Stingers
    • 132-140
      • 1st Tysen Clark, Grapplers West
      • 2nd Gabe Geisler, Tactik Wrestling
  • Schoolboy/girl (13 and 14)
    • 66-69
      • 1st Chris Payne, Morgan
      • 2nd Matthew Sedillo, Team Legacy
      • 3rd Mckay Bush, Fremont
      • 4th Jaden Navoni, Warrior Wrestling
    • 70-78
      • 1st Zak Kohler, Wasatch
      • 2nd Dalton Stutzman, Crusher Wrestling
      • 3rd Braydon Mogle, Mt. Crest
      • 4th Jaden Nelson, Syracuse
    • 82-92
      • 1st Mason Christiansen, Team Legacy
      • 2nd Justin Murray, Stingers
      • 3rd Donny Proffit, Diamondville Wrestling (Wyo.)
      • 4th Jaks Vollmer, North Summit
    • 92-99
      • 1st Tanner Benedict, Team Legacy
      • 2nd Jackson Stout, Crusher Wrestling
      • 3rd Kaiden Lamb, Stingers
      • 4th Logan Mano, Mt. Crest
    • 93-95
      • 1st Ryan Hansen, Sky View Freestyle
      • 2nd Shawn Fay, Mountain Top Wrestling
      • 3rd Clay Solis, Ogden City Quest
    • 99-103
      • 1st Rylee Green, Stingers
      • 2nd Carson Bowdren, Tactik Wrestling
      • 3rd Kyler Olsen, Mt. Crest
    • 101-108
      • 1st Joshua Parker, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 2nd Jacob Steck, Ogden City Quest
      • 3rd Jakob Barker, Tactik Wrestling
      • 4th Trayce Martinez, Stingers
    • 102-109
      • 1st Cole Moody, Team Legacy
      • 2nd Brady Harris, Stingers
      • 3rd Antonio Nava, North Summit
      • 4th Tanner Lofthouse, Mt. Crest
    • 109-111
      • 1st Carlitos Nava, North Summit
      • 2nd Trevor Clark, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 3rd Joshua Powell, Mt. Crest
      • 4th Hayden Walker, Diamondville Wrestling (Wyo.)
    • 112-118
      • 1st Weston Memmott, Crusher Wrestling
      • 2nd Davidson Grover, Top of Utah
      • 3rd Hayden Stuart, North Summit
      • 4th Christian Esparza, Stingers
    • 114-124
      • 1st Steven Quintana, Crusher Wrestling
      • 2nd Shion Abe, Tech Wrestling
      • 3rd Jayden Burton, Syracuse
      • 4th Jackson Meiser, Stingers
    • 123-136
      • 1st William Petrovich, Top of the Rock (Wyo.)
      • 2nd Braden Johnson, Stingers
      • 3rd Gage Sackett, Crusher Wrestling
      • 4th Harrison Johnson, Stingers
    • 139-151
      • 1st Jeff Hardy, Fremont
      • 2nd Kade Carlson, Logan
      • 3rd Dylan Ruedas, Mt. Crest
      • 4th Carson Bywater, Bear Den
  • Cadet/Junior (15 and 16/17 and 18)
    • 90-99
      • 1st Bryce Brimhall, Syracuse
      • 2nd Cooper Skinner, Stingers
      • 3rd Holden Richards, Top of Utah
      • 4th Jake Holbrook, Stingers
    • 102-111
      • 1st Braxton Ocana, Crusher Wrestling
      • 2nd Jace Tilley, Stingers
      • 3rd Chance Hardy, Stingers
      • 4th Logan Crandall, South Summit
    • 105-112
      • 1st Jaidon Gutierrez, Tech Wrestling
      • 2nd Liam Capel, Crusher Wrestling
      • 3rd Antonio Flores, Ogden City Quest
      • 4th Spencer Hedelius, Mt. Crest
    • 106-113
      • 1st Jeremy Zollinger, Top of Utah
      • 2nd Caleb Monson, Tech Wrestling
      • 3rd Austin Bingham, Stingers
      • 4th Jaxson Wright, Team Legacy
    • 112-117
      • 1st Dylan Thompson, Stingers
      • 2nd Walker Wilcox, Fremont
      • 3rd Zachary Walker, Tech Wrestling
      • 4th Sam Tyler, Kingdom Klub
    • 115-119
      • 1st Braydon Stout, Crusher Wrestling
      • 2nd Brock George, Syracuse
      • 3rd Ryan Winger, Tech Wrestling
      • 4th Karther Knight, Mt. Crest
    • 120-126
      • 1st Andrew Donaldson, Stingers
      • 2nd Jacob Kendall, Warrior Wrestling
      • 3rd Gunnar LeBlanc, Crusher Wrestling
      • 4th Taylor Johnson, Syracuse
    • 121-12
      • 1st Colton Berger, Syracuse
      • 2nd Kyle Smith, Stingers
      • 3rd Coleman Thacker, Logan
      • 4th Kelby Kendall, Syracuse
    • 125-128
      • 1st Seth Rich, Syracuse
      • 2nd Brock Hardy, Stingers
      • 3rd Trevor Lowe, Mt. Crest
      • 4th Israel Herrera, Logan
    • 128-130
      • 1st Conner Wengreen, Mt. Crest
      • 2nd Davis Halls, Tech Wrestling
      • 3rd Eric Hansen, Sky View Freestyle
      • 4th Luke Summers, Top of Utah
    • 129-131
      • 1st Jake Waddoups, Stingers
      • 2nd Zachary Hendrickson, Mountain Top Wrestling
      • 3rd Jack Gardner, Crusher Wrestling
      • 4th Cameron Christensen, Bear Den
    • 130-132
      • 1st Carson Wikstrom, Bear Den
      • 2nd Davis Reynaud, Phoenix
      • 3rd Cole Clark, Grapplers West
      • 4th Tre Palmer, Tech Wrestling
    • 133-135 (Bracket A)
      • 1st Briar Bunderson, Stingers
      • 2nd Jake Hopkins, Mt. Crest
      • 3rd Justin Haycock, Crusher Wrestling
      • 4th Bradley Dyer, Top of the Rock (Wyo.)
    • 133-135 (Bracket B)
      • 1st Kolton Ollis, Tactik Wrestling
      • 2nd Caleb Coffing, Crusher Wrestling
      • 3rd Keni Taufa, Ogden City Quest
      • 4th Zachary Miller, Logan
    • 135-137
      • 1st Justin Andreasen, Stingers
      • 2nd Samuel Stout, Crusher Wrestling
      • 3rd Drew Hawkins, Bear Den
      • 4th Kevin Kingsley, Crusher Wrestling
    • 136-142
      • 1st Justin Horsley, Utah United
      • 2nd Weston Kolste, Bear Den
      • 3rd Ben Bolingbroke, Crusher Wrestling
      • 4th Jacob Shields, Tech Wrestling
    • 139-142
      • 1st Quade Dashnaw, Crusher Wrestling
      • 2nd Alexander Maldonado, Bear Den
      • 3rd Austin Grabowski, Stingers
      • 4th Shelby Darling, Ogden City Quest
    • 145-149
      • 1st Zane Rich, Syracuse
      • 2nd Joey Barnett, Tech Wrestling
      • 3rd Jackson Lancaster, Stingers
      • 4th Zach Davidson
    • 146-149
      • 1st Collin Hawkins, Bear Den
      • 2nd Hunter Kincaid, Bonneville
      • 3rd Jason Vance, Stingers
      • 4th Dagen Kramer, Syracuse
    • 146-155
      • 1st Collin White, Mt. Crest
      • 2nd Tyler Krepps, Syracuse
      • 3rd Skyler Tucker, Stingers
      • 4th Jeffrey McIlrath, Crusher Wrestling
    • 149-157
      • 1st Matthew Williams, Stingers
      • 2nd Luke Gibbs, Tech Wrestling
      • 3rd TJ Thacker, Logan
      • 4th Zach Colangelo, Vandit
    • 156-166
      • 1st Wyatt Koelling, Crusher Wrestling
      • 2nd Jordan Wengreen, Mt. Crest
      • 3rd Ben Sprehn, Syracuse
      • 4th Cameron Earnest, Stingers
    • 158-166
      • 1st Colton Marshall, Crusher Wrestling
      • 2nd Tyrell Fredrickson, Mt. Crest
      • 3rd Peter Gerlach, Stingers
      • 4th Matthew McKinnon, Stingers
    • 167-175
      • 1st Ramiro Meredith, Syracuse
      • 2nd Michael Milliner, Crusher Wrestling
      • 3rd Bosten Lamb, Stingers
      • 4th Anthony Barrera, Bear Den
    • 169-184
      • 1st Ty Clegg, South Summit
      • 2nd Ross McMullin, Logan
      • 3rd Travis Irish, Mt. Crest
      • 4th Kyle Smoot, Stingers
    • 172-189
      • 1st Nathan Fisher, Stingers
      • 2nd Cache Lowry, Syracuse
      • 3rd Korben Hayes, Fremont
      • 4th Kolton Burgess, Crusher Wrestling
    • 200-213
      • 1st Andrew Anderson, Mt. Crest
      • 2nd Riley Taylor, Stingers
      • 3rd McKay Pettit, Bountiful
      • 4th Zakary Barker, Tactik Wrestling
    • 194-216
      • 1st Breckin Gunter, Stingers
      • 2nd Schafer Lange, Stingers
      • 3rd Landon Brown, Crusher Wrestling
      • 4th Aspen Naylor, Syracuse
    • 264-284
      • 1st Stephan Olivas, Syracuse
      • 2nd Erik Hicken, South Summit
      • 3rd Austin Stanley, South Summit
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail