Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Bruin Tournament
Greco-Roman March 14, 2014 Orem, UT

Individual Results

  • Bantam (7 and 8)
    • 39-43
      • 1st Karson Shelley, Champions
      • 2nd Kolten Bradshaw, Team Prestige
      • 3rd Traedun Osborne, Juab Wrestling
    • 45-49
      • 1st Parker Garcia, Team Prestige
      • 2nd Lisiate Valeti, Champions
      • 3rd Braxten Blackett, Juab Wrestling
      • 4th Hanks Jacobson, Mettle Wrestling
    • 46-50
      • 1st Trever Ewell, Zombie Squad
      • 2nd Zachary Reeves, Champions
      • 3rd Cage Rangel, Mettle Wrestling
      • 4th Brycen Morse, TUG
    • 52-53
      • 1st Weston Richins, Cougar Den
      • 2nd Ladd Holman, Juab Wrestling
      • 3rd Landon Wells, Team Prestige
      • 4th Alec Antonio, Claw
    • 61-68
      • 1st Xavier Randall, Zombie Squad
      • 2nd Ty Carman, Warrior Nation
      • 3rd Carson Vasquez, Pride Wrestling
      • 4th Chase Poulsen, Juab Wrestling
  • Intermediate (9 and 10)
    • 48-53
      • 1st Layne Kleimann, Team Prestige
      • 2nd Rowdey Peterson, Juab Wrestling
      • 3rd Peyton Shuman, Champions
    • 56-57
      • 1st Cooper Blackett, Juab Wrestling
      • 2nd Wylie Stone, Idaho Rattlers
      • 3rd Manny Ferrell, Mettle Wrestling
      • 4th Junior Wetzel, Champions
    • 59-64
      • 1st Kyison Garcia, Team Prestige
      • 2nd Brayden Jacobson, Mettle Wrestling
      • 3rd Ryder Robinson, Team Legacy
      • 4th Kaden Ercanbrack, Champions
    • 66-70
      • 1st Cayaen Smith, Mettle Wrestling
      • 2nd Kylan Taylor, Champions
      • 3rd Tevita Valeti, Champions
      • 4th KC Whitaker, Millard County Wrestling Club
    • 77-80
      • 1st Mahkyi Smith, Mettle Wrestling
      • 2nd Walker Deede, Champions
      • 3rd Landen Shurtleff, Pride Wrestling
    • 93-102
      • 1st Andrew Jensen, Champions
      • 2nd Chandler Loveless, Pride Wrestling
  • Novice (11 and 12)
    • 64-70
      • 1st Channing Warner, Champions
      • 2nd Cole Jensen, Champions
      • 3rd Tucker Butler, Westlake
      • 4th Thaigeyn Smith, Mettle Wrestling
    • 70-77
      • 1st River Wardle, Team Legacy
      • 2nd Easton Richins, Cougar Den
      • 3rd Riggin Stone, Idaho Rattlers
      • 4th Hayden Wilson, Mettle Wrestling
    • 71-78
      • 1st Kody Keith, Mettle Wrestling
      • 2nd Sullivan Sample, Juab Wrestling
      • 3rd Jake Smith, Canyon View
      • 4th Warren Welch, Hurricane Valley
    • 79-86
      • 1st Oakley Ridge, Fortius
      • 2nd Tristan Farnsworth, Altamont
      • 3rd Ren Taylor, Roosevelt Wrestling
      • 4th Brock Gutierrez, Warrior Nation
    • 86-88
      • 1st Ethan Wood, Team Prestige
      • 2nd Kollin Slade, TUG
      • 3rd Ben Taufer, Tactik 3-Style
      • 4th Austin McMillan, Warrior Nation
    • 91-98
      • 1st Brice Clegg, South Summit
      • 2nd Tucker Naccarato, Pride Wrestling
      • 3rd Andrew Jensen, Champions
      • 4th Talmage Carman, Warrior Nation
    • 103-109
      • 1st Cash Robb, Altamont
      • 2nd Teagan Ludwig, TUG
      • 3rd CJ Vasquez, Pride Wrestling
      • 4th Carson Primm, Warrior Nation
    • 138-153
      • 1st Spencer Tauteoli, Mettle Wrestling
      • 2nd Steven Hamilton, Tactik 3-Style
  • Schoolboy/girl (13 and 14)
    • 76-81
      • 1st McClain Miller, Total Domination
      • 2nd Cole Zorn, Mettle Wrestling
      • 3rd Dyllon Arenivar, Canyon View
      • 4th Colby Eastmond, Mettle Wrestling
    • 84-90
      • 1st Morgan Orum, Mettle Wrestling
      • 2nd Kaleb Nybo, Juab Wrestling
      • 3rd Carson Sheets, Moab Junior Devils
      • 4th Wyatt Hogan, Roosevelt Wrestling
    • 90-95
      • 1st John Whitaker, Millard County Wrestling Club
      • 2nd Ryan Ball, Canyon View
      • 3rd Izaya Valdez, Westlake
      • 4th Owen Hall, Mettle Wrestling
    • 98-106
      • 1st Riley Noble, Mettle Wrestling
      • 2nd Brady Lowry, Falcon Wrestling
      • 3rd Elijah Wilson, Fortius
      • 4th Treyson Abbot, Hurricane Valley
    • 104-112
      • 1st Isaac Wilcox, Mettle Wrestling
      • 2nd Mason Christiansen, Team Legacy
      • 3rd Gabriel Terry, Bruin Wrestling
      • 4th McKay Foy, Altamont
    • 123-127
      • 1st Logan Jensen
      • 2nd Kasey Robinson, Ironmen
      • 3rd Sam Smith, Falcon Wrestling
      • 4th Gabe Blad, Canyon View
    • 129-148
      • 1st Maika Tauteoli, Mettle Wrestling
      • 2nd Wyatt Jessen, Altamont
      • 3rd Zackary Johnson, Champions
      • 4th Jesse Steele, Mettle Wrestling
  • Cadet/Junior (15 and 16/17 and 18)
    • 101-114
      • 1st Coby Vandertoolen, Vandit
      • 2nd Brandon Meikel, Fortius
      • 3rd Brayson Wilcox, Monticello
      • 4th Jaren Myrup, Champions
    • 115-123
      • 1st William Ludlow, Tactik 3-Style
      • 2nd Antonio Ruiz, Wild Things/RECKE
      • 3rd Logan Crandall, South Summit
      • 4th Ryan Slater, Hurricane Valley
    • 116-127
      • 1st Zach Stott, Tactik 3-Style
      • 2nd Norman Mooney, Total Domination
      • 3rd Tyler Leavitt, South Sevier
      • 4th Kelton Rindlisbaker, Warrior Nation
    • 124-133
      • 1st Jackson Wilson, Fortius
      • 2nd Hayden Butler, Westlake
      • 3rd Gavin Cavalli, Bruin Wrestling
      • 4th Austin Slade, TUG
    • 130-134
      • 1st Zac Musselman, Monticello
      • 2nd Cole Moody, Team Legacy
      • 3rd Ryan Hansen, Champions
      • 4th Dylan Gregerson, Tactik 3-Style
    • 132-143
      • 1st Tristan Hellstrom, Champions
      • 2nd Byron Anderson, Bodysport Wrestling
      • 3rd Jaidon Gutierrez, Warrior Nation
      • 4th Wylee Dallin, Bruin Wrestling
    • 136-143
      • 1st Andy Larsen, Fortius
      • 2nd Nathan Richards, Roosevelt Wrestling
      • 3rd Gabe Baca, Bruin Wrestling
      • 4th Tyler Engstrom, Millard County Wrestling Club
    • 143-146
      • 1st Colton Flygare, Mettle Wrestling
      • 2nd Keegin Bray, Bruin Wrestling
      • 3rd Jacob Pulver, TUG
      • 4th Carson Potter, Canyon View
    • 145-150
      • 1st Johnny O'Hearon, Champions
      • 2nd DJ Cohen, Wasatch
      • 3rd Gatlin Peterson, Champions
      • 4th Tyler Haley, Falcon Wrestling
    • 146-149
      • 1st Brooks Robinson, Champions
      • 2nd Dalton Rice, Vandit
      • 3rd Kolby Smith, Champions
      • 4th Kolby Mills, Hurricane Valley
    • 147-154
      • 1st Robert Anthony, Ruiz Combat Grappling
      • 2nd Tanner Shuman, Champions
      • 3rd Jonathan Saafi, Wild Things/RECKE
      • 4th Keegan Ngatuvai, Bruin Wrestling
    • 151-164
      • 1st Spencer Kelly, Champions
      • 2nd Gehrig Stoddard, Bruin Wrestling
      • 3rd Nicholas Alder, Ruiz Combat Grappling
      • 4th Taylor MacMurray, West Side Wild Things
    • 167-180
      • 1st Spencer Hansen, Westlake
      • 2nd Quigley Whitaker, Millard County Wrestling Club
      • 3rd Jackson Newman, TUG
      • 4th Ian Clifford, Ruiz Combat Grappling
    • 186-198
      • 1st Brayden Nuffer, Ruiz Combat Grappling
      • 2nd Brandon Closson, TUG
      • 3rd Korbon Tibbals, Champions
      • 4th Todd Perry, Vandit
    • 228-266
      • 1st Dalton Mortensen, Ruiz Combat Grappling
      • 2nd Jordan Mortensen, Granger Wrestling
      • 3rd Gerardo Moreno, Zombie Squad
      • 4th Alan Ginger, Bruin Wrestling
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail