Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2007 Carbon Classic
Folkstyle March 16, 2007 Price, UT

  • Flyweight (6 and Under)

    • 40 lbs.

      • 1st Bonham Brewer, Carbon Raptors

      • 2nd Dahlance Smith, Wolf Pack

      • 3rd Carter Sorenson, Carbon Raptors

    • 4550 lbs.

      • 1st Austin Wyatt, Carbon Raptors

      • 2nd Breyndan Porter, Independent

      • 3rd Mikey Tallerico, Carbon Raptors

    • 6065 lbs.

      • 1st Carson Kay, Diamondbacks

      • 2nd Hunter Powell, Carbon Raptors

  • Bantam (7 and 8)

    • 40 lbs.

      • 1st Cole Stevenson, Carbon Raptors

      • 2nd Kameron Machan, Pioneers of Wrestling

    • 4550 lbs.

      • 1st Koy Caldwell, Warriors

      • 2nd Connor Fausett, Carbon Raptors

      • 3rd Casey Shiner, Carbon Raptors

    • 55 lbs.

      • 1st Beau McRae, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Seth Gardner, Wasatch

      • 3rd Michael Peterson, Champions

    • 6065 lbs.

      • 1st Parker Kay, Diamondbacks

      • 2nd Ryan Hansen, Carbon Raptors

  • Midget (9 and 10)

    • 6065 lbs.

      • 1st Taylor LaMont, Champions

      • 2nd Jordan McRae, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Tyler Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

    • 7075 lbs.

      • 1st Nick Piscitelli, Wasatch

      • 2nd Gabriel Roundy, Champions

      • 3rd Hunter Clark, Wasatch

  • Novice (11 and 12)

    • 65 lbs.

      • 1st Kyler Machan, Pioneers of Wrestling

      • 2nd Dakota Caldwell, Warriors

    • 7580 lbs.

      • 1st Anthony Velasquez, Carbon Raptors

      • 2nd Colton Alford, Grapplers West

      • 3rd Wyatt Herbert, Pioneers of Wrestling

    • 8590 lbs.

      • 1st Dalton Harmon, Champions

      • 2nd Hunter Woods, Champions

      • 3rd Jon Lee, Mountain Top Wrestling Club

    • 95100 lbs.

      • 1st Josh Searle, Diamondbacks

      • 2nd Ryan Matkin, Carbon Raptors

  • Schoolboy (13 and 14)

    • 8085 lbs.

      • 1st Korbin Levin, Elite

      • 2nd Josh Campbell, Champions

      • 3rd Bryce Jackman, Carbon Raptors

    • 9095 lbs.

      • 1st Jesse Carlisle, Champions

      • 2nd Mitch Kay, Diamondbacks

      • 3rd Dano Barney, Carbon Raptors

    • 130 lbs.

      • 1st Wyatt Martinez, Carbon Raptors

      • 2nd Austin Frazier, Champions

      • 3rd Taylor O'Hearon, Carbon Raptors

    • 145 lbs.

      • 1st Wyatt Martinez, Carbon Raptors

      • 2nd Riley Robins, North Sevier

  • Cadet (15 and 16)

    • 105112 lbs.

      • 1st Kody Smith, Delta

      • 2nd Deric Searle, Diamondbacks

      • 3rd Cy Robins, Wolf Pack

    • 119 lbs.

      • 1st Matt Finger, Elite

      • 2nd CJ Coggins, Grapplers West

      • 3rd Kenny Wood, Carbon Raptors

    • 135140 lbs.

      • 1st Bobby Robins, North Sevier

      • 2nd Travis McRae, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Damian Olsen, Independent

    • 145 lbs.

      • 1st Preston Lodeserto, Carbon Raptors

      • 2nd Shane Sanders, North Sevier

      • 3rd Dustin Jenkins, Champions

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail