Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Mettle Tournament
Greco-Roman March 29, 2013 American Fork, UT

Individual Results

  • Flyweight (6 and Under)
    • 37-41
      • 1st Hanks Jacobson, Mettle Wrestling
      • 2nd Sam Maestas, Champions
      • 3rd Kyler Spencer, TUG
      • 4th Abram Robinson, Mettle Wrestling
    • 42-44
      • 1st Tege Kelley, Mettle Wrestling
      • 2nd Lisiate Valeti, Champions
      • 3rd Kaden Bratsch, Crusher Wrestling
      • 4th Braxten Blackett, Juab
  • Bantam (7 and 8)
    • 40-44
      • 1st Cage Rangel, Mettle Wrestling
      • 2nd Micah Murdoch, Mettle Wrestling
      • 3rd Conner Ford, Champions
    • 42-47
      • 1st Layne Kleimann, Grapplers West
      • 2nd Peyton Shuman, Champions
      • 3rd Ezra Robinson, Mettle Wrestling
    • 49-50
      • 1st Manny Ferrell, Mettle Wrestling
      • 2nd Rowdey Peterson, Champions
      • 3rd Cooper Blackett, Juab
      • 4th Brooks Wilde, Mettle Wrestling
    • 56-59
      • 1st Riggen Walker, Diamondville Wrestling Club (Wyo.)
      • 2nd Russell Evans, Total Domination
    • 60-64
      • 1st Cayaen Smith, Mettle Wrestling
      • 2nd Patrick Gross, Top of the Rock (Wyo.)
      • 3rd Leimana Fager, Crusher Wrestling
  • Intermediate (9 and 10)
    • 47-49
      • 1st Jacob Carson, Mettle Wrestling
      • 2nd David Edwards, Extreme Wrestling
      • 3rd Isaac Mayhew, Mettle Wrestling
    • 54-55
      • 1st Sefton Douglass, Bridger Valley Bruins (Wyo.)
      • 2nd Tyson Anson, Mettle Wrestling
      • 3rd Ashton Schmidt, Mettle Wrestling
    • 57-63
      • 1st Connor Vickrey, Diamondville Wrestling Club (Wyo.)
      • 2nd Douglas Evans, Total Domination
      • 3rd Dallyn Mayhew, Mettle Wrestling
    • 61-68
      • 1st Joshua Millward, Team Legacy
      • 2nd Lukus Carrillo, Champions
      • 3rd Mahkyi Smith, Mettle Wrestling
      • 4th Channing Warner, Champions
    • 70-74
      • 1st Rhett Davidson, Top of Utah
      • 2nd Ezay Castillo, Team Legacy
      • 3rd Brock Gutierrez, Mountain Top Wrestling Club
      • 4th Sage Gustafson, Grapplers West
    • 79-85
      • 1st Chandler Loveless, South Valley Wrestling
      • 2nd Tainui Kellner, Bridger Valley Bruins (Wyo.)
      • 3rd Austin McMillan, Grapplers West
    • 86-92
      • 1st Cash Robb, Wasatch
      • 2nd Brice Clegg, South Summit
      • 3rd Jonny Gasologa, West Side Wild Things
  • Novice (11 and 12)
    • 62-68
      • 1st Cooper Cox, Champions
      • 2nd Gavin Ayotte, Extreme Wrestling
      • 3rd Robert Edwards, Extreme Wrestling
      • 4th Brian Evans, Total Domination
    • 68-70
      • 1st Oakley Ridge, Elite
      • 2nd Gavin Ayotte, Extreme Wrestling
      • 3rd Taylor Young, Mettle Wrestling
      • 4th Jaxon Morlan, Extreme Wrestling
    • 69-76
      • 1st McClain Miller, Panguitch
      • 2nd Kaleb Nybo, Juab
      • 3rd Ren Taylor, Roosevelt
      • 4th Kollin Slade, TUG
    • 78-84
      • 1st Kade Thompson, Elite
      • 2nd Colton Davidson, Top of Utah
      • 3rd John Evans, Total Domination
      • 4th Max Anson, Mettle Wrestling
    • 83-91
      • 1st Wyatt Hogan, Roosevelt
      • 2nd Lincoln Van Tassell, South Valley Wrestling
      • 3rd Judge Shuman, Champions
      • 4th Radi Stafford, Mettle Wrestling
    • 89-91
      • 1st Riley Noble, Team Legacy
      • 2nd Parker Gasser, Champions
      • 3rd Elijah Stafford, Mettle Wrestling
    • 99-106
      • 1st Zach Warren, Mettle Wrestling
      • 2nd Cordon Nuttall, Champions
  • Schoolboy/girl (13 and 14)
    • 83-91
      • 1st Stetson Shuman, Champions
      • 2nd Stockton O`Brien, Elite
      • 3rd Hailey Cox, Champions
    • 91-94
      • 1st Gabriel Terry, Bruin Wrestling
      • 2nd Jaren Myrup, Champions
      • 3rd Mac DeSimon, Team Tooele
    • 103-111
      • 1st Ryan Hansen, Champions
      • 2nd Logan Jensen, Grapplers West
      • 3rd Brandyn Van Tassell, Champions
      • 4th Hayden Walker, Diamondville Wrestling Club (Wyo.)
    • 105-110
      • 1st Zach Warren, Mettle Wrestling
      • 2nd Jordan Broadwell, West Side Wild Things
      • 3rd Jacob Ward, Champions
    • 119-125
      • 1st Maika Tauteoli, Mettle Wrestling
      • 2nd Parker Kay, Champions
      • 3rd Spencer Tauteoli, Mettle Wrestling
      • 4th Pita Tafisi, Grapplers West
    • 125-135
      • 1st Enryque Castillo, Team Legacy
      • 2nd Sam Bailey, Faith Lutheran Wrestling (Nev.)
      • 3rd Maika Tauteoli, Mettle Wrestling
  • Cadet/Junior (15 and 16/17 and 18)
    • 93-100
      • 1st Jaxon Cole, North Summit
      • 2nd Coby Vandertoolen, Team Legacy
      • 3rd Matthew Brink, Mettle Wrestling
    • 110-119
      • 1st Gavin Cavalli, Bruin Wrestling
      • 2nd Austin Slade, TUG
      • 3rd Jaidon Gutierrez, Tech Wrestling
      • 4th Kameron Keith, Timpview
    • 115-122
      • 1st Lukas Erickson, Agoge
      • 2nd Dallin Ewart, Millard County Wrestling Club
      • 3rd Nathan Richards, Roosevelt
      • 4th Brayden Llewellyn, TUG
    • 120-126
      • 1st Taylor LaMont, Champions
      • 2nd Jaron Jensen, Grapplers West
      • 3rd Jeremiah Evans, One Four Wrestling
      • 4th Jaxon Van Tassell, South Valley Wrestling
    • 128-138
      • 1st Landon Gates, TUG
      • 2nd Dalton Rice, Vandit
      • 3rd Dylan Johnson, Champions
      • 4th Tanner Labonty, 3-Style Wrestling
    • 129-132
      • 1st Stone Mele, Tech Wrestling
      • 2nd Davis Halls, Tech Wrestling
      • 3rd Paulo Kelly, Morgan
      • 4th Davis Reynaud, Vandit
    • 132-140
      • 1st Bradley Dyer, Bountiful
      • 2nd Tyler Tahbo, Elite
      • 3rd Koby Werry, Champions
      • 4th Porter Johnson, Mettle Wrestling
    • 143-150
      • 1st Tanner Shuman, Champions
      • 2nd Zak Erickson, Agoge
      • 3rd Jacob Pulver, TUG
      • 4th Cory Rokovitz, Champions
    • 152-160
      • 1st Jake Funes, Team Legacy
      • 2nd Wyatt Herbert, Vandit
      • 3rd Jonathan Terry, Bruin Wrestling
      • 4th Ethan Lilly, Champions
    • 156-165
      • 1st Jacob Armstrong, Champions
      • 2nd Jesse Carlisle, Champions
      • 3rd Walker Van Tassell, South Valley Wrestling
      • 4th Tevin Nuttall, Champions
    • 162-175
      • 1st Danny Shepherd
      • 2nd Ray Moreno, Champions
      • 3rd Benjamin Smith, Champions
      • 4th Weston Anderton, Mettle Wrestling
    • 195-199
      • 1st Jonathan Wixom, Champions
      • 2nd Korbon Tibbals, Champions
      • 3rd Jordy Evans, Champions
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail