Home - Search - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2009 Millard Tournament
Freestyle March 28, 2009 Fillmore, UT

  • Bantam (7 and 8)

    • 45-50 lbs.

      • 1st Brock Lloyd, Wasatch

      • 2nd Sammy Heywood, Wasatch

      • 3rd Jayden Lopez, Riverton 3 Style

    • 60-65 lbs.

      • 1st Stockton O'Brien, Throwdown

      • 2nd Cordon Nuttal, Champions Wrestling Club

      • 3rd Alec Bolingbroke, Independent

  • Intermediate (9 and 10)

    • 50-55 lbs.

      • 1st Zak Kohler, Wasatch

      • 2nd Cole Zorn, Throwdown

      • 3rd Quenton Mortimer, Champions Wrestling Club

    • 60-65 lbs.

      • 1st Corbith Smith, Wasatch

      • 2nd Ben Petersen, Champions Wrestling Club

      • 3rd Tanner Payne, Champions Wrestling Club

    • 70 lbs.

      • 1st Kaden Zorn, Throwdown

      • 2nd Carson Bowdren, Riverton 3 Style

      • 3rd Dyran Chavez, Riverton 3 Style

    • 75 lbs.

      • 1st Ritchie Heywood, Wasatch

      • 2nd Rylan Musselman, Independent

      • 3rd Mitchell Frei, Independent

    • 80-87 lbs.

      • 1st Ty Thornton, South Summit

      • 2nd Steven Quintana, Roy

      • 3rd Calvin Glese, Wasatch

    • 70-75 lbs.

      • 1st Taylor LaMont, Champions Wrestling Club

      • 2nd Ben Anderson, Champions Wrestling Club

      • 3rd Caleb Rasmussen, Diamondbacks

  • Novice (11 and 12)

    • 80-85 lbs.

      • 1st Tevin Nuttal, Champions Wrestling Club

      • 2nd Connor Kirkland, Elite Wrestling

      • 3rd Phillip Clevenger, Grapplers West

    • 90-95 lbs.

      • 1st Preston Stephenson, Independent

      • 2nd Nick Piscitelli, Wasatch

    • 105-112 lbs.

      • 1st David Schena, Independent

      • 2nd Ben Bolingbroke, Independent

    • 130 lbs.

      • 1st Spencer Heywood, Wasatch

    • 140 lbs.

      • 1st Jake Biesinger, Champions Wrestling Club

    • 140+ lbs.

      • 1st Keaton Grossaint, Grapplers West

  • Schoolboy (13 and 14)

    • 77-84 lbs.

      • 1st Josh Anderson, Champions Wrestling Club

      • 2nd Legend Carter, Champions Wrestling Club

      • 3rd Kyson Levin, Vandit

    • 91 lbs.

      • 1st Cameron Killian, Champions Wrestling Club

      • 2nd Brooks Robinson, Champions Wrestling Club

      • 3rd Austin Kennedy, Grapplers West

    • 98 lbs.

      • 1st Britain Carter, Champions Wrestling Club

      • 2nd Caden Kirkland, Elite Wrestling

      • 3rd Payton Mair, Wasatch

    • 105-112 lbs.

      • 2nd Kaden Lindley, Elite Wrestling

      • 2nd Rayden Lindley, Elite Wrestling

      • 3rd Townes Falcon, Grapplers West

    • 120-128 lbs.

      • 1st Grant LaMont, Champions Wrestling Club

      • 2nd Jake Fassold, Wasatch

      • 3rd Caden Spencer, Champions Wrestling Club

    • 144-152 lbs.

      • 1st Ammon Stone, Champions Wrestling Club

      • 2nd Colton Grosssint, Grapplers West

      • 3rd Eric Johnson, Grapplers West

    • 210 lbs.

      • 1st Roy Nash, Grapplers West

      • 2nd Aspen Naylor, Attack

  • Cadet (15 and 16)

    • 84 lbs.

      • 1st Dusty Hone, Champions Wrestling Club

      • 2nd Kohl Tolbert, Delta

    • 105-112 lbs.

      • 1st Kobin Levin, Vandit

      • 2nd Brenden Turner, Diamondbacks

      • 3rd Arthur Tomax, Grapplers West

    • 119 lbs.

      • 1st Mitch Brown, Elite Wrestling

      • 2nd Anthony Montoya, Grapplers West

      • 3rd Easton Whitaker, Diamondbacks

    • 125 lbs.

      • 1st Austin Vanekelenburg, Grapplers West

      • 2nd Keaton Green, Independent

      • 3rd Tyce Robison, Champions Wrestling Club

    • 135 lbs.

      • 1st Dixon Richins, North Summit

      • 2nd Chaz Lovato, Grapplers West

      • 3rd Matt Tuttle, Elite Wrestling

    • 140-145 lbs.

      • 1st Dustin Young, Pleasant Grove

      • 2nd Steven Gueck, Champions Wrestling Club

    • 152 lbs.

      • 1st Teddy Hackford, Wasatch

      • 2nd Nicholas Degraffenied, Independent

      • 3rd Riley Roles, Independent

    • 160 lbs.

      • 1st Trevor Hansen, Pioneers of Wrestling

      • 2nd Zack Jewell, Grapplers West

      • 3rd Jalen Weaver, Team Extreme

    • 171 lbs.

      • 1st Brad Mortensen, Grapplers West

      • 2nd Michael Schena, Independent

  • Junior (17 and 18)

    • 112-119 lba.

      • 1st Colby Christensen, Uintah Utes

      • 2nd Chasen Tolbert, Delta

      • 3rd Ronnie Wardleigh, Elite Wrestling

    • 125-130 lbs.

      • 1st Cody Hone, Champions Wrestling Club

      • 2nd Deric Searle, Diamondbacks

    • 135 lbs.

      • 1st Matthew Finger, Elite Wrestling

      • 2nd Kody Smith, Delta

    • 140 lbs.

      • 1st Brock Brown, Elite Wrestling

      • 2nd Alex Riddle, Independent

      • 3rd Matt Hood, Independent

    • 145-152 lbs.

      • 1st Dakota Payne, Elite Wrestling

      • 2nd Damon Mele, Uintah Utes

      • 3rd Cassidy Farnsworth, Basin Wrestling Club

    • 160 lbs.

      • 2nd Zach Oppenheimer, Delta

      • 2nd Brenden Willoughby, Delta

      • 3rd Dallin Degaffenried, Independent

    • 171 lbs.

      • 1st Nick Petersen, Delta

      • 2nd Jake Petersen, Champions Wrestling Club

      • 3rd Austin Allred, Independent

    • 215-285 lbs.

      • 1st Sergio Pedroza, Elite Wrestling

      • 2nd Eric Ltman, Independent

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail