Home - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2008 Norm Sanderson Classic
Freestyle March 1, 2008 Pleasant Grove, UT

  • Flyweight (6 and Under)

    • 3540 lbs.

      • 1st Cooper Cox, Pioneers of Wrestling

      • 2nd Tanner Dewaal, Champions

      • 3rd Blake Woolsey, Morgan Freestyle Wrestling Club

    • 45 lbs.

      • 1st Oakley Ridge, Rocky Mountain Wrestling

      • 2nd Wyatt Hone, Payson

      • 3rd Ryker Pentz, North Summit Youth Wrestling

    • 50 lbs.

      • 1st Zack Smith, Independent

    • 65 lbs.

      • 1st Wyatt Dawe, TUG

      • 2nd Christopher Smith, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Kyle Bollwinkel, Mountain Top Wrestling Club

  • Bantam (7 and 8)

    • 4045 lbs.

      • 1st Ed Edwards, Vernal

      • 2nd Gunnar Brown, Attack

      • 3rd Levi Anderson, Rocky Mountain Wrestling

    • 50 lbs. (Bracket A)

      • 1st Cole Zorn, Rocky Mountain Wrestling

      • 2nd Tayte Staples, North Summit Youth Wrestling

      • 3rd Kegan Leatherow, Fremont

    • 50 lbs. (Bracket B)

      • 1st Zak Kohler, Wasatch

      • 2nd Nathan Perkins, Diamondbacks

      • 3rd Tyrell Barnett, Warrior Freestyle Club

    • 55 lbs. (Bracket A)

      • 1st Mason Christiansen, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Connor Kinross, Champions

      • 3rd Riley Noble, Pride

    • 55 lbs. (Bracket B)

      • 1st Jake Roberts, Diamondbacks

      • 2nd Nicholas Lund, Rocky Mountain Wrestling

      • 3rd Keyan Staples, North Summit Youth Wrestling

    • 60 lbs. (Bracket A)

      • 1st Austin Hone, Payson

      • 2nd Isaac Semadeni, Logan Champs

      • 3rd Mcquade Rhoades, Wasatch

    • 60 lbs. (Bracket B)

      • 1st Logan Jensen, Grapplers West

      • 2nd Brigham Watt, Wasatch

      • 3rd Easton Keck, Payson

    • 6570 lbs.

      • 1st Jace Anderson, North Summit Youth Wrestling

      • 2nd Joseph Siebert, TUG

      • 3rd Dylan Kruger, North Summit Youth Wrestling

    • 75 lbs.

      • 1st Justin Swanston, Wasatch

    • 75-plus lbs.

      • 1st Garett Leatherow, Scots Freestyle Wrestling Club

  • Midget (9 and 10)

    • 50 lbs.

      • 1st Brandon Meikel, Grapplers West

      • 2nd Taylor Newman, Diamondbacks

      • 3rd Gordon Gygi, Attack

    • 55 lbs.

      • 1st Jaxon Cole, North Summit Youth Wrestling

      • 2nd Seth Gardner, Wasatch

      • 3rd Ty Crystal, North Summit Youth Wrestling

    • 60 lbs.

      • 1st Cameron Hunsaker, Rocky Mountain Wrestling

      • 2nd Taten Ringel, North Summit Youth Wrestling

      • 3rd Corbin Smith, Wasatch

    • 65 lbs.

      • 1st Taylor LaMont, Champions

      • 2nd Cole Moody, Pride

      • 3rd Wyatt Monroe, Payson

    • 70 lbs.

      • 1st Logan Rex, North Summit Youth Wrestling

      • 2nd Conner Kirkland, Fremont

      • 3rd Robbie Ballam, Logan Champs

    • 75 lbs.

      • 1st Rand Pentz, North Summit Youth Wrestling

      • 2nd Sean Johnson, Pride

      • 3rd Owen Pentz, Morgan Freestyle Wrestling Club

    • 8087 lbs.

      • 1st Wyatt Koelling, Logan Champs

      • 2nd Jackson Lancaster, Stingers

      • 3rd Spencer Kelly, Diamondbacks

    • 95103 lbs.

      • 1st Garrett Hoyt, Warrior Freestyle Club

      • 2nd Joel Bolduc, Attack

      • 3rd Layne Zaharias, Pioneers of Wrestling

    • 120-plus lbs.

      • 1st Korban Tibbals, Champions

      • 2nd Keaton Grossaint, Grapplers West

      • 3rd Gabriel Ruiz, Grapplers West

  • Novice (11 and 12)

    • 60 lbs.

      • 1st Matt Lee, Pride

      • 2nd Colton Cutler, Pride

      • 3rd Antonio Ruiz, Grapplers West

    • 65 lbs.

      • 1st Kyson Levin, TUG

      • 2nd Tanner Cox, Pioneers of Wrestling

      • 3rd Jordan Bailey, Payson

    • 70 lbs.

      • 1st Caleb Williams, Elite

      • 2nd Jordan McRae, Vandit

      • 3rd Jonathan Kasanicky, Rocky Mountain Wrestling

    • 75 lbs.

      • 1st Riley Loveless, Payson

      • 2nd Trevor Lowe, Pony Express

      • 3rd Cody Williams, Champions

    • 80 lbs.

      • 1st Chandler Strand, Vandit

      • 2nd Matthew Mott, Logan Champs

      • 3rd Kolton Lynn, Champions

    • 85 lbs.

      • 1st Preston Stephenson, Wayne

      • 2nd Thomas Thacker, Catz Freestyle

      • 3rd Caden Kirkland, Fremont

    • 90 lbs.

      • 1st Derek Spachman, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Cameron Ingram, Payson

      • 3rd Brooks Robinson, Champions

    • 95 lbs.

      • 1st Kimball Bastian, Elite

      • 2nd Payton Henry, Elite

      • 3rd Quigley Whitaker, Diamondbacks

    • 100105 lbs.

      • 1st Spencer Heywood, Wasatch

      • 2nd Todd Jensen, Champions

      • 3rd Donovan Minutes, Diamondbacks

    • 112 lbs.

      • 1st Hayden Pentz, Morgan Freestyle Wrestling Club

      • 2nd Bryson Kimball, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Colin Lee, Attack

    • 120130 lbs.

      • 1st Austin Sutch, TUG

      • 2nd Jake McNaughton, Wasatch

      • 3rd Bryce Jackson, Grapplers West

    • 140 lbs.

      • 1st Kaedon Swenson, Mountain Top Wrestling Club

    • 140-plus lbs.

      • 1st Talon Gines, TUG

  • Schoolboy (13 and 14)

    • 70 lbs.

      • 1st Tyler Jensen, Vandit

      • 2nd Dakota Caldwell, Warrior Freestyle Club

      • 3rd Cody Jensen, Mountain Top Wrestling Club

    • 77 lbs.

      • 1st Dusty Hone, Champions

      • 2nd Britain Carter, Champions

      • 3rd Landon Knutzen, Champions

    • 84 lbs.

      • 1st Rayden Lindley, Pony Express

      • 2nd Branson Ashworth, Champions

      • 3rd Garrett Sweat, Wasatch

    • 91 lbs.

      • 1st Kaden Lindley, Pony Express

      • 2nd Dalton Harmon, Champions

      • 3rd Kevin Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

    • 98 lbs.

      • 1st Grant LaMont, Champions

      • 2nd Korbin Levin, Elite

      • 3rd Josh Searle, Elite

    • 105 lbs.

      • 1st Riley Charlesworth, Wasatch

      • 2nd William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Chris Robinson, North Summit Youth Wrestling

    • 112 lbs.

      • 1st Korbin Smoot, Northside

      • 2nd Max Bonifacio, Grapplers West

      • 3rd Parkin Hortin, Wasatch

    • 120128 lbs.

      • 1st Jake Ribald, Vandit

      • 2nd Teddy Hackford, Wasatch

      • 3rd Talon Bryan, Juab

    • 136 lbs.

      • 1st Antonio Rodriguez, North Summit Youth Wrestling

      • 2nd Gordon Whitaker, Diamondbacks

      • 3rd Sara McNaughtan, Wasatch

    • 144 lbs.

      • 1st Colton Grossaint, Grapplers West

      • 2nd Dylan Sackett, Elite

      • 3rd Josh Bullwinkel, Mountain Top Wrestling Club

    • 160175 lbs.

      • 1st Andrew Dubose, Warrior Freestyle Club

      • 2nd Jacob Johnson, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Zayne Sayers, Mountain Top Wrestling Club

    • 190 lbs.

      • 1st Zac Davis, TUG

      • 2nd Joe Flores, Elite

  • Cadet (15 and 16)

    • 9198 lbs.

      • 1st Brenden Turner, Diamondbacks

      • 2nd Shawn Francis, Morgan Freestyle Wrestling Club

      • 3rd Morgan Sweat, Wasatch

    • 105 lbs.

      • 1st Ronald Wardleigh, Elite

      • 2nd Carlos Ramirez, Grapplers West

      • 3rd Anthony Montoya, Grapplers West

    • 112 lbs.

      • 1st Adam Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Jesse Clapier, Elite

      • 3rd Brayden Humphery, Elite

    • 119 lbs.

      • 1st Derek Jessee, Elite

      • 2nd Tanner Sweat, Wasatch

      • 3rd Dallin Rice, Pioneers of Wrestling

    • 125 lbs.

      • 1st Matt Tuttle, Elite

      • 2nd Kenny Wood, Elite

      • 3rd Deric Searle, Diamondbacks

    • 130 lbs.

      • 1st Wyatt Martinez, Elite

      • 2nd Bret Clapier, Elite

      • 3rd Zac Staheli, Champions

    • 135 lbs.

      • 1st Raider Lofthouse, Elite

      • 2nd Corrick Knight, Pony Express

      • 3rd Daniel Beenfield, North Summit Youth Wrestling

    • 140 lbs.

      • 1st Clint Jacob, Elite

      • 2nd Kaleb Ashworth, Champions

      • 3rd Randon Prochnow, Morgan Freestyle Wrestling Club

    • 145 lbs.

      • 1st Mitchell Rasmussen, Northside

      • 2nd Quin Nielsen, TUG

      • 3rd Jalen Weaver, Team Extreme

    • 152 lbs.

      • 1st Matt Gallen, Wasatch

      • 2nd Dustin Jenkins, Elite

      • 3rd Sam Harmon, Pony Express

    • 160 lbs.

      • 1st Niko Klus, South Summit

      • 2nd Sam Jensen, Northside

      • 3rd Zach Boden, Scots Freestyle Wrestling Club

    • 171 lbs.

      • 1st Ryli Sutch, TUG

      • 2nd Malko Giles, Independent

      • 3rd Loa Vance, Independent

    • 189 lbs.

      • 1st Robbie Goaziou, Pony Express

      • 2nd Austin Thompson, Northside

      • 3rd Cody Coomes, Scots Freestyle Wrestling Club

  • Junior (17 and 18)

    • 112 lbs.

      • 1st Chase Tolbert, Delta Freestyle Wrestling Club

      • 2nd Kyrie Connell, Wayne

    • 119 lbs.

      • 1st Kamron Day, Elite

      • 2nd Kenji Sato, Northside

      • 3rd Kody Smith, Delta Freestyle Wrestling Club

    • 125 lbs.

      • 1st Tucker Ray, Elite

      • 2nd Bracken Nipko, Warrior Freestyle Club

      • 3rd Trevor Sweat, Wasatch

    • 130 lbs.

      • 1st Blake Mangum, Wasatch

      • 2nd Matthew Finger, Elite

      • 3rd Ryan Zumwalt, Vandit

    • 135 lbs.

      • 1st Wyatt Ray, Elite

      • 2nd Derek Malan, Warrior Freestyle Club

      • 3rd Sterling Ward, Northside

    • 140 lbs.

      • 1st Ikeru Abe, Northside

      • 2nd Brent Winterton, Elite

      • 3rd Tayler Humphreys, Elite

    • 145 lbs.

      • 1st Hayden Petersen, Champions

      • 2nd Carter Roberts, Elite

      • 3rd Derek Allred, TUG

    • 152 lbs.

      • 1st Alex Nicholes, TUG

      • 2nd Josh Moore, Northside

      • 3rd Kevin Marston, Attack

    • 160 lbs.

      • 1st Christian Decker, Independent

      • 2nd Skyler Prochnow, Morgan Freestyle Wrestling Club

      • 3rd Haze Osborn, Champions

    • 171 lbs.

      • 1st Cole Evans, Wasatch

      • 2nd Sabastian Lucio, Champions

      • 3rd Jake Shelton, Elite

    • 189 lbs.

      • 1st Ethan Lofthouse, Elite

      • 2nd Tyrell Wright, North Summit Youth Wrestling

      • 3rd Taylor Hauser, Vandit

    • 215 lbs.

      • 1st Adam Fager, Elite

      • 2nd Hayden White, Northside

      • 3rd Jake Ramsey, Independent

    • 275 lbs.

      • 1st Dylan Stadel, Pioneers of Wrestling

      • 2nd Travis Barton, Independent

      • 3rd Joseph Six, Attack

  • Open (18 and Older)

    • 145.5 lbs.

      • 1st Cody Burdett, Independent

      • 2nd Daniel Purrington, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Jacob Ito, Attack

    • 163 lbs.

      • 1st Troy Pay, Midnight

      • 2nd David Beenfield, North Summit Youth Wrestling

      • 3rd Michael Boker, Elite

    • 185 lbs.

      • 1st Clay Akes, Independent

      • 2nd Kain Kuhm, Dagger

    • 211.5 lbs.

      • 1st Eric Wahlin, Independent

      • 2nd Mike Schmitch, Dagger

      • 3rd Eric Munoz, Warrior Freestyle Club

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail