Home - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2008 Norm Sanderson Classic
Greco-Roman February 29, 2008 Pleasant Grove, UT

  • Flyweight (6 and Under)

    • 4045 lbs.

      • 1st Cooper Cox, Pioneers of Wrestling

      • 2nd Kanyon Lee, Morgan Freestyle Wrestling Club

    • 65 lbs.

      • 1st Wyatt Dawe, TUG

  • Bantam (7 and 8)

    • 4550 lbs.

      • 1st Zak Kohler, Wasatch

      • 2nd Jed Lee, Pride

      • 3rd Braden Henson, Pride

    • 55 lbs.

      • 1st Mason Christiansen, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Zachary Johnson, Champions

      • 3rd Blake Mangelson, Champions

    • 6065 lbs.

      • 1st Justyn Ribald, Vandit

      • 2nd Skiler Hohrein, Diamondbacks

      • 3rd Cordon Nuttall, Champions

    • 55 lbs.

      • 1st Seth Gardner, Wasatch

      • 2nd Siondileigh Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Nathan Lefevre, Champions

    • 6065 (Bracket A)

      • 1st Cole Moody, Pride

      • 2nd Shad Winn, Champions

      • 3rd Dylan Chavez, Independent

    • 6065 (Bracket B)

      • 1st Taylor Lamont, Champions

      • 2nd Benjamin Anderson, Pioneers of Wrestling

      • 3rd Michael Peterson, Champions

    • 70 lbs.

      • 1st Lucky Smith, Diamondbacks

      • 2nd Corah Kimball, Mountain Top Wrestling Club

    • 75 lbs.

      • 1st Mason Mangelson, Champions

      • 2nd Helaman Suesue, Pride

      • 3rd Sean Johnson, Pride

    • 8087 lbs.

      • 1st Spencer Kelly, Diamondbacks

      • 2nd Kade Brandner, TUG

    • 120 lbs.

      • 1st Korbon Tibbals, Champions

  • Novice (11 and 12)

    • 60 lbs.

      • 1st Matt Lee, Pride

      • 2nd Colton Cutler, Pride

    • 65 lbs.

      • 1st Caleb Williams, Elite

      • 2nd Kyson Levin, TUG

      • 3rd Tanner Cox, Pioneers of Wrestling

    • 70 lbs.

      • 1st Skye Mackintosh, Pioneers of Wrestling

      • 2nd Jordan McRae, Vandit

      • 3rd Tyler Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

    • 75 lbs.

      • 1st Cameron Killian, Champions

      • 2nd Addison Day, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Joshua Anderson, Pioneers of Wrestling

    • 80 lbs.

      • 1st Chandler Strand, Vandit

      • 2nd Kolton Lynn, Champions

      • 3rd Stanley Ballif, Wasatch

    • 85 lbs.

      • 1st Preston Stephenson, Wayne

      • 2nd MacKelti Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

    • 90 lbs.

      • 1st Derek Spachman, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Riley Brandner, TUG

      • 3rd Colten Fassold, Wasatch

    • 95 lbs.

      • 1st Kimball Bastian, Elite

      • 2nd Payton Henry, Elite

      • 3rd Quigley Whitaker, Diamondbacks

    • 112120 lbs.

      • 1st Austin Sutch, TUG

      • 2nd Bryson Kimball, Mountain Top Wrestling Club

    • 140-plus lbs.

      • 1st Talon Gines, TUG

  • Schoolboy (13 and 14)

    • 70 lbs.

      • 1st Tyler Jensen, Vandit

      • 2nd Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Cody Jensen, Mountain Top Wrestling Club

    • 77 lbs.

      • 1st Britain Carter, Champions

      • 2nd Joseph Day, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Trent Kelly, Diamondbacks

    • 84 lbs.

      • 1st Brandon George, Elite

      • 2nd Rayden Lindley, Pony Express

      • 3rd Jayden Peck, Catz Freestyle Club

    • 91 lbs.

      • 1st Kaden Lindley, Pony Express

      • 2nd Dalton Harmon, Champions

      • 3rd Bronson Young, Elite

    • 98 lbs.

      • 1st Grant LaMont, Champions

      • 2nd Korbin Levin, Elite

      • 3rd Josh Searle, Elite

    • 105 lbs.

      • 1st Jake Fassold, Wasatch

      • 2nd Riley Charlesworth, Wasatch

      • 2nd William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Robby Miner, Wasatch

    • 112120 lbs.

      • 1st Korbin Smoot, Northside

      • 2nd Parkin Hortin, Wasatch

      • 3rd Dalton Beard, Independent

    • 128136 lbs.

      • 1st Jake Ribald, Vandit

      • 2nd Teddy Hackford, Wasatch

      • 3rd Gordon Whitaker, Diamondbacks

    • 160175 lbs.

      • 1st Andrew Dubose, Warriors Freestyle Club

      • 2nd Bradon Gibson, Vandit

    • 190 lbs.

      • 1st Zac Davis, TUG

  • Cadet (15 and 16)

    • 98 lbs.

      • 1st Brenden Turner, Diamondbacks

    • 112 lbs.

      • 1st Brayden Humphery, Elite

      • 2nd Alex Drent, Vandit

      • 3rd Cole Wright, Champions

    • 119125 lbs.

      • 1st Deric Searle, Diamondbacks

      • 2nd Matt Tuttle, Elite

      • 3rd Robert Dodson, Wasatch

    • 130 lbs.

      • 1st Anthony Rojas, Vandit

      • 2nd Jesse Christensen, TUG

      • 3rd Zac Staheli, Champions

    • 135140 lbs.

      • 1st Spencer Brown, Vandit

      • 2nd Clint Jacob, Elite

      • 3rd Corrick Knight, Pony Express

    • 160171 lbs.

      • 1st Chase Lott, TUG

      • 2nd Tanner Prestwich, TUG

      • 3rd Ryli Sutch, TUG

  • Junior (17 and 18)

    • 112119 lbs.

      • 1st Rhett Jackson, Wayne

      • 2nd Cory Hancock, Rocky Mountain Wrestling

      • 3rd Kyrie Connell, Wayne

    • 125130 lbs.

      • 1st Blake Mangum, Wasatch

      • 2nd Bracken Nipko, Warriors Freestyle Club

      • 3rd Nick Flores, Elite

    • 135140 lbs.

      • 1st Derek Malan, Warriors Freestyle Club

      • 2nd Ikeru Abe, Northside

      • 3rd Josh Smoot, Northside

    • 145 lbs.

      • 1st Hayden Petersen, Champions

      • 2nd Chris Hortin, Wasatch

      • 3rd Carter Roberts, Elite

    • 152160 lbs.

      • 1st Alex Nicholes, TUG

      • 2nd Matt Gallen, Wasatch

      • 3rd Alex Salter, Wayne

    • 171189 lbs.

      • 1st Monte Schmalhaus, Team What

      • 2nd Tyrell Wright, North Summit Youth Wrestling

      • 3rd Austin Salter, Wayne

    • 215 lbs.

      • 1st Adam Fager, Elite

      • 2nd Lexin Rockwood, TUG

  • Open (18 and Older)

    • 145.5 lbs.

      • 1st Cody Burdett, Independent

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail