Home - Search - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2009 Norm Sanderson Classic
Greco-Roman March 13, 2009 Pleasant Grove, UT

  • Flyweight (6 and Under)

    • 4045 lbs.

      • 1st Joshua Millward, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Cannon Manning, Team Tooele

      • 3rd Chandler Thompson, Pride Wrestling

  • Bantam (7 and 8)

    • 4550 lbs.

      • 1st Cooper Cox, Pride Wrestling

      • 2nd Colton Hittle, Riverton 3 Style

    • 55 lbs.

      • 1st Riley Noble, Pride Wrestling

      • 2nd Braden Henson, Pride Wrestling

      • 3rd Kade Thompson, Team Extreme

    • 60 lbs.

      • 1st Blake Mangelson, Champions Wrestling Club

      • 2nd Stockton O`Brien, Throwdown

      • 3rd Cayden Viertel, Throwdown

    • 65 lbs.

      • 1st Mason Christiansen, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Zackary Johnson, Champions Wrestling Club

      • 3rd Keller Rock, Champions Wrestling Club

    • 75+ lbs.

      • 1st Carson Kay, Champions Wrestling Club

      • 2nd Drew Dennison, Pleasant Grove

  • Intermediate (9 and 10)

    • 50 lbs.

      • 1st Jed Lee, Pride Wrestling

      • 2nd Quenton Mortimer, Champions Wrestling Club

      • 3rd Yusuf Quraishi, Legion

    • 55 lbs.

      • 1st Derek Fisher, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Zak Kohler, Wasatch

      • 3rd Cole Zorn, Throwdown

    • 60 lbs.

      • 1st Hailey Cox, Riverton 3 Style

      • 2nd Brydger Purdy, Wasatch

      • 3rd Reed Taylor, Independent

    • 65 lbs.

      • 1st Damon Dodson, Pleasant Grove

    • 70 lbs.

      • 1st Cole Moody, Pride Wrestling

      • 2nd Ryan Hansen, Champions Wrestling Club

      • 3rd Kaden Zorn, Throwdown

    • 75 lbs.

      • 1st Michael Peterson, Champions Wrestling Club

      • 2nd Beau McRae, Vandit

      • 3rd Ryan Musselman, Warrior Freestyle

    • 80 lbs.

      • 1st Robbie Ballam, Logan Champs

      • 2nd Colton Niswander, Pride Wrestling

      • 3rd Connor Dumont, Grapplers West

    • 87 lbs.

      • 1st Parker Kay, Champions Wrestling Club

      • 2nd Stephen Cottam, Mountain Top Wrestling Club

    • 103 lbs.

      • 1st Ajax Revels, Mountain Top Wrestling Club

    • 120+ lbs.

      • 1st Gabriel Ruiz, Grapplers West

      • 2nd Sam Carson, Pleasant Grove

  • Novice (11 and 12)

    • 60-65 lbs.

      • 1st Matthew Lee, Pride Wrestling

      • 2nd Coby Vandertoolen, Vandit

      • 3rd Jaxon Cole, North Summit

    • 70 lbs.

      • 1st Tanner Cox, Pride Wrestling

      • 2nd Jace Tilley, Stingers

      • 3rd Jakob Discher, Wasatch

    • 75 lbs.

      • 1st Taylor LaMont, Champions Wrestling Club

      • 2nd Jordan McRae, Vandit

      • 3rd Ben Anderson, Champions Wrestling Club

    • 80-85 lbs.

      • 1st Tyler Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Sean Johnson, Pride Wrestling

      • 3rd Ashton Seely, Champions Wrestling Club

    • 90 lbs.

      • 1st Johnny O'Hearon, Champions Wrestling Club

    • 105 lbs.

      • 1st Sirrell Hall, Pony Express

  • Schoolboy (13 and 14)

    • 70-77 lbs.

      • 1st Kyson Levin, Pleasant Grove

      • 2nd Jaydon Rogers, Elite Wrestling

      • 3rd Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

    • 84 lbs.

      • 1st Josh Anderson, Champions Wrestling Club

      • 2nd Trent Kelly, Elite Wrestling

      • 3rd Trevor Kinross, Champions Wrestling Club

    • 91-98 lbs.

      • 1st Bridger Cutler, Pleasant Grove

      • 2nd Cameron Killian, Champions Wrestling Club

      • 3rd Matthew Provost, Wasatch

    • 105 lbs.

      • 1st Bronson Young, Pleasant Grove

      • 2nd Logan Stewart, Grapplers West

      • 3rd Rayden Lindley, Elite Wrestling

    • 112 lbs.

      • 1st Grant LaMont, Champions Wrestling Club

      • 2nd Dalton Harmon, Champions Wrestling Club

      • 3rd Antonio Meikel, Grapplers West

    • 120 lbs.

      • 1st Josh Searle, Elite Wrestling

      • 2nd Colton Killian, Champions Wrestling Club

    • 136 lbs.

      • 1st Parker Hortin, Wasatch

      • 2nd Marcus Ruiz, Team Tooele

  • Cadet (15 and 16)

    • 84 lbs.

      • 1st Tyler Jensen, Vandit

    • 91-98 lbs.

      • 1st Brandon George, Champions Wrestling Club

      • 2nd Parker Christensen, Pleasant Grove

      • 3rd Jaxon Lyons, Wasatch

    • 105-112 lbs.

      • 1st Mitch Brown, Elite Wrestling

      • 2nd Brayden Humphreys, Elite Wrestling

      • 3rd Mitch Kay, Elite Wrestling

    • 119 lbs.

      • 1st Taylor Jackson, Vandit

      • 2nd CJ Coggins, Independent

      • 3rd Josh Jones, Pleasant Grove

    • 125 lbs.

      • 1st Rasten Yeates, Stingers

      • 2nd Riley Charlesworth, Wasatch

      • 3rd Austin Van Eklenburg, Grapplers West

    • 130 lbs.

      • 1st Jesse Carlisle, Champions Wrestling Club

      • 2nd Logan Kinross, Champions Wrestling Club

      • 3rd Dakota Jacob, Pleasant Grove

    • 135 lbs.

      • 1st Dixon Richins, North Summit

      • 2nd Stefan Larsen, Elite Wrestling

      • 3rd Dustin Young, Pleasant Grove

    • 140 lbs.

      • 1st Jake Ribald, Vandit

      • 2nd DJ Argyle, Independent

      • 3rd Cole Sorensen, Pony Express

    • 145-152 lbs.

      • 1st Chase Smoot, Stingers

      • 2nd Zach Coffman, Team Tooele

      • 3rd Steven Gueck, Champions Wrestling Club

    • 160 lbs.

      • 1st Derek Thomas, Elite Wrestling

      • 2nd Zack Jewell, Grapplers West

    • 189 lbs.

      • 1st Dustin Dennison, Pleasant Grove

      • 2nd James Schumann, Grapplers West

    • 215 lbs.

      • 1st Joe Flores, Elite Wrestling

  • Junior (17 and 18)

    • 125 lbs.

      • 1st Chance Robbins, Pleasant Grove

      • 2nd Taylor Ercanbrock, Pleasant Grove

    • 130 lbs.

      • 1st Jacob Falk, Vandit

      • 2nd Zac Staheli, Champions Wrestling Club

      • 3rd Jake Fredrickson, Elite Wrestling

    • 135 lbs.

      • 1st Trae Bennett, Elite Wrestling

      • 2nd Ryan Zumwalt, Riverton 3 Style

      • 3rd Konnor Marshall, Elite Wrestling

    • 140 lbs.

      • 1st Brock Brown, Elite Wrestling

      • 2nd Justin Olsen, Pleasant Grove

      • 3rd David Putvin, Vandit

    • 145 lbs.

      • 1st Corrick Knight, Pony Express

      • 2nd Jordan Wanlass, Vandit

    • 152 lbs.

      • 1st Ikeru Abe, Elite Wrestling

      • 2nd Raider Lofthouse, Elite Wrestling

      • 3rd Tanner Smoot, Stingers

    • 160 lbs.

      • 1st Thomas Manning, Team Tooele

      • 2nd Clay Frost, Elite Wrestling

      • 3rd Jordan Read, Pleasant Grove

    • 171 lbs.

      • 1st Matt Gallen, NIKA

      • 2nd Jake Petersen, Champions Wrestling Club

      • 3rd Chad Lott, Pleasant Grove

    • 215-285 lbs.

      • 1st Chase Lott, Pleasant Grove

      • 2nd Tavish Riley, Elite Wrestling

      • 3rd Mitchell Riley, Mt. View

  • Senior (18 and Older)

    • 163 lbs.

      • 1st Kolby Williamson, Independent

      • 2nd David Jenkins, Independent

      • 3rd Mckay Sanderson, Pleasant Grove

    • 1850-211 lbs.

      • 1st Todd Eldredge, Independent

      • 2nd Gavin Johnson, Independent

    • 264 lbs.

      • 1st Joshua Skoglie, Grapplers West

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail