Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2012 Norm Sanderson Classic
Greco-Roman March 9, 2012 Pleasant Grove, UT

  • Flyweight (6 and Under)
    • 32-39
      • 1st Lisiate Valeti, Champions
      • 2nd Glade Harman, Mettle Wrestling
      • 3rd Talmage Mortimer, Champions
  • Bantam (7 and 8)
    • 44-49
      • 1st Manny Ferrell, Mettle Wrestling
      • 2nd Landon Shumway, Mettle Wrestling
      • 3rd Weston Richins, Roosevelt
      • 4th Preston Stevens, Uintah
    • 50-53
      • 1st Tristan Ocana, Crusher Wrestling
      • 2nd Leimana Fager, Crusher Wrestling
      • 3rd Tevita Valeti, Champions
  • Intermediate (9 and 10)
    • 52-58
      • 1st Taylor Young, Wrestling Thunder
      • 2nd Sage Mortimer, Champions
      • 3rd Channing Warner, Champions
    • 59-61
      • 1st Jaron Priest, Crusher Wrestling
      • 2nd Brock Gutierrez, Pride Wrestling
      • 3rd Kale Richins, Mettle Wrestling
      • 4th Elliot Bray, Provo-Orem Freestyle Wrestling
    • 60-64
      • 1st Oakley Ridge, Mettle Wrestling
      • 2nd Caden Dunn, Wrestling Thunder
      • 3rd Ethan Wood, Mountain Top Wrestling Club
      • 4th Trevor LaMont, Champions
    • 65-72
      • 1st Tristan Farnsworth, Wasatch
      • 2nd Zeke Kelley, Mettle Wrestling
      • 3rd Rylan Stevens, Uintah
      • 4th Kollin Slade, TUG
    • 68-72
      • 1st Braydon Allie, Team Tooele
      • 2nd Ren Taylor, Roosevelt
      • 3rd Tanner Findlay, Pride Wrestling
      • 4th Teddy Johnson, TUG
    • 84-89
      • 1st Lincoln Van Tassell, Salem Skyhawks
      • 2nd Cameron Dahle, Pony Express
      • 3rd Gentry Bowles, Riverton 3-Style
    • 95-102
      • 1st Geoffrey Kelley, Crusher Wrestling
      • 2nd Spencer Tauteoli, TUG
      • 3rd Brandyn Gaytan, Stingers
  • Novice (11 and 12)
    • 64-66
      • 1st Braydon Mogle, Team Tooele
      • 2nd Quenton Mortimer, Champions
      • 3rd Jeff Rogers, Vandit
      • 4th Bryan Rogers, Vandit
    • 67-74
      • 1st Rene Rodriguez, Crusher Wrestling
      • 2nd Tayton Bennett, Fremont
      • 3rd Gabrel Terry, Provo-Orem Freestyle Wrestling
      • 4th Jackson Hinckley, Champions
    • 75-82
      • 1st Gentry Warner, Champions
      • 2nd Jaxon Moore, TUG
      • 3rd Stetson Shuman, Champions
      • 4th Wyatt Hogan, Roosevelt
    • 83-88
      • 1st Mac Dodson, TUG
      • 2nd Adam LaMont, Champions
      • 3rd Thomas Gordy, Crusher Wrestling
      • 4th Darien Bradshaw, South Summit
    • 92-101
      • 1st Maika Tauteoli, TUG
      • 2nd Gavin Dockstader, Mountain Top Wrestling Club
  • Schoolboy (13 and 14)
    • 79-87
      • 1st Nelson Jones, TUG
      • 2nd Thomas Ollis, Vandit
      • 3rd Jackson Stout, Crusher Wrestling
      • 4th Brandon Slaugh, Mettle Wrestling
    • 90-93
      • 1st Brandyn Van Tassell, Champions
      • 2nd Jace Tilley, Stingers
      • 3rd Carson Bowdren, Elite
      • 4th Brayden Stevens, Uintah
    • 95-103
      • 1st Jaxon Van Tassell, Salem Hills
      • 2nd Nathan Richards, Roosevelt
      • 3rd Dylan Chavez, Elite
      • 4th Tristan Hellstrom, Champions
    • 107-112
      • 1st Steven Quintana, Crusher Wrestling
      • 2nd Payton Knight, Champions
      • 3rd Zac Musselman, Canyonlands Wrestling Club
      • 4th Shae Conder, TUG
    • 110-121
      • 1st Tyler Andreason, Canyonlands Wrestling Club
      • 2nd Spencer Kelly, Champions
      • 3rd Austin Earley, Crusher Wrestling
      • 4th Brad Findlay, Pride Wrestling
    • 121-124
      • 1st Mason Burton, Crusher Wrestling
      • 2nd Brantley Johnson, TUG
      • 3rd Harrison Johnson, Stingers
    • 136-139
      • 1st Wyatt Koelling, Crusher Wrestling
      • 2nd Brandon Closson, Vandit
      • 3rd Koy Wilkinson, TUG
    • 185-193
      • 1st Jordy Evans, Champions
      • 2nd Korbon Tibbals, Champions
      • 3rd Riley Taylor, Stingers
  • Cadet/Junior (15 and 16, 17 and 18)
    • 101-110
      • 1st Dalton Rice, Pioneers of Wrestling
      • 2nd Cody Jensen, Vandit
      • 3rd Chad Collard, Emery All-Stars
      • 4th Brock Goldstrohm, Tech Wrestling
    • 103-112
      • 1st Joe Mondragon, Pioneers of Wrestling
      • 2nd Trevor Lowe, Pony Express
      • 3rd Brayden Llewellyn, TUG
      • 4th Braydon Stout, Crusher Wrestling
    • 108-116
      • 1st Tyler Jensen, Vandit
      • 2nd Lukas Erickson, Kingdom Klub
      • 3rd Brennan Taylor, Wrestling Thunder
      • 4th Dalton Nelson, Mettle Wrestling
    • 116-118
      • 1st Landon Gates, TUG
      • 2nd Charles Facer, Crusher Wrestling
      • 3rd Davis Halls, Tech Wrestling
      • 4th Porter Johnson, Mettle Wrestling
    • 119-125 (Bracket A)
      • 1st Matthew Findlay, Pride Wrestling
      • 2nd Jaydon Rogers, Crusher Wrestling
      • 3rd Ty Schwendiman, Vandit
      • 4th Kyler Machan, Mountain Top Wrestling Club
    • 119-125 (Bracket B)
      • 1st Cezly Collard, Emery All-Stars
      • 2nd Jemeriah Evans, Champions
      • 3rd Coleman L. Roberts, TUG
      • 4th Jacob Shields, Tech Wrestling
    • 126-128
      • 1st Denton Grange, Pony Express
      • 2nd Taylor Kump, TUG
      • 3rd Spencer Kerby, North Summit Youth Wrestling
      • 4th David Kim, Tech Wrestling
    • 128-133
      • 1st Tayler Johnson, Vandit
      • 2nd Justin Horsley, Tech Wrestling
      • 3rd McKay Johnson, TUG
      • 4th Bradley Dyer, Tech Wrestling Club
    • 129-136
      • 1st Kolter Atkinson, Mettle Wrestling
      • 2nd Draper Ollis, Vandit
      • 3rd Tyler Cooper, Salem Hills
      • 4th Tanner Shuman, Champions
    • 134-141
      • 1st Brooks Robinson, Champions
      • 2nd Bronson Young, TUG
      • 3rd Joey Barnett, Tech Wrestling
      • 4th Cameron Schwab, Pony Express
    • 140-145
      • 1st Bridger Cutler, TUG
      • 2nd Landon Knutzen, Champions
      • 3rd Brady Anderson, Mountain Top Wrestling Club
      • 4th Stockton Rentfro, Wrestling Thunder
    • 147-151
      • 1st Dylan Knight, Mountain Top Wrestling Club
      • 2nd Jacob Armstrong, Champions
      • 3rd Zak Erickson, Agoge
      • 4th Chase Boren, TUG
    • 149-156
      • 1st Jesse Carlisle, Champions
      • 2nd Walker Van Tassell, Salem Skyhawks
      • 3rd Hayden Rentfro, Wrestling Thunde
      • 4th Bailey Carlson, TUG
    • 151-159
      • 1st Kenner French, Tactik Wrestling
      • 2nd Weston McCloy, Tech Wrestling
      • 3rd Brayden Nuffer, Vandit
      • 4th Kameron Wilkinson, TUG
    • 154-159
      • 1st Matt Williams, Stingers
      • 2nd Ross Cameron, Wrestling Thunder
      • 3rd Taylor Tovey, Tech Wrestling
      • 4th Todd Perry, Vandit
    • 156-163
      • 1st Rasten Yeates, Stingers
      • 2nd Kimball Bastian, Champions
      • 3rd Colton Marshall, Crusher Wrestling
      • 4th Shane French, Tactik Wrestling
    • 164-169
      • 1st Nick Sorenson, Stingers
      • 2nd Kenyon James, Tech Wrestling
      • 3rd Wade French, Tactik Wrestling
      • 4th Taylor Davis, TUG
    • 171-186
      • 1st Breckin Gunter, Stingers
      • 2nd AJ Tovey, Tech Wrestling
      • 3rd Trevor Pappas, Crusher Wrestling
      • 4th Dallin Slade, TUG
    • 187-193
      • 1st Cody Stevenson, Red Storm Wrestling
      • 2nd Benson Porter, Salem Hills
      • 3rd Kyle Sorensen, Tech Wrestling
      • 4th Hunter Dunn, TUG
    • 195-211
      • 1st Dustin Christensen, Crusher Wrestling
      • 2nd Schafer Lange, Stingers
      • 3rd Tyler Stevenson, Red Storm Wrestling
      • 4th Nate Rogers, Vandit
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail