Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Norm Sanderson Classic
Greco-Roman March 8, 2013 Pleasant Grove, UT

Individual Results

  • Flyweight (6 and Under)
    • 35-41
      • 1st Sam Maestas, Champions
      • 2nd Crue Cowan, Juab
      • 3rd Hyrum LaMont, Champions
      • 4th Michael Goodrich, Mettle Wrestling
    • 43-46
      • 1st Tege Kelley, Mettle Wrestling
      • 2nd Hanks Jacobson, Mettle Wrestling
      • 3rd Braxten Blackett, Champions
      • 4th Xander Gasser, Champions
    • 49-51
      • 1st Nelson Jensen, Champions
      • 2nd Ladd Holman, Juab
      • 3rd Camden Cox, Wasatch
  • Bantam (7 and 8)
    • 42-44
      • 1st Glade Harman, Mettle Wrestling
      • 2nd Conner Ford, Champions
      • 3rd Peyton Shuman, Champions
    • 47-49
      • 1st Cooper Blackett, Juab
      • 2nd Manny Ferrell, Mettle Wrestling
      • 3rd Rowdey Peterson, Champions
      • 4th Jaxon Jensen, TUG
    • 51-55
      • 1st Russell Evans, Total Domination
      • 2nd Trey Greenhalgh, Juab
      • 3rd Tyler Blevins, Bruin Wrestling
      • 4th Brooks Wilde, Mettle Wrestling
    • 62-66
      • 1st Leimana Fager, Crusher Wrestling
      • 2nd Hixon Canto, Champions
      • 3rd Will Harmon, Juab
  • Intermediate (9 and 10)
    • 42-46
      • 1st Isaac Mayhew, Mettle Wrestling
      • 2nd Ashton Smith, Grapplers West
      • 3rd Carter Claybaugh, Mettle Wrestling
      • 4th Ryder Claybaugh, Mettle Wrestling
    • 54-59
      • 1st Brayden Jacobson, Mettle Wrestling
      • 2nd Tryker Greenhalgh, Juab
      • 3rd Douglas Evans, Total Domination
      • 4th Ashton Schmidt, Mettle Wrestling
    • 66-71
      • 1st Brock Gutierrez, Mountain Top Wrestling Club
      • 2nd Xavier Perez, Bruin Wrestling
      • 3rd Mark Christiansen, Mettle Wrestling
  • Novice (11 and 12)
    • 66-68
      • 1st Cash Canto, Champions
      • 2nd Brian Evans, Total Domination
      • 3rd Jaxon Morlan, Extreme Wrestling
      • 4th Hayden Wilson, Mettle Wrestling
    • 67-72
      • 1st Ethan Wood, Mountain Top Wrestling Club
      • 2nd Oakley Ridge, Mettle Wrestling
      • 3rd Cooper Cox, Champions
      • 4th Taylor Young, Mettle Wrestling
    • 76-81
      • 1st Wyatt Hogan, Roosevelt
      • 2nd Max Anson, Mettle Wrestling
      • 3rd Ren Taylor, Roosevelt
      • 4th Jackson Buehner, Mountain Top Wrestling Club
    • 86-89
      • 1st Brice Clegg, South Summit
      • 2nd Lincoln Van Tassell, South Valley Wrestling
      • 3rd Radi Stafford, Mettle Wrestling
      • 4th Justyn Mitchell, Champions
    • 87-91
      • 1st Jaxon Moore, TUG
      • 2nd Garrick Kilpack, Mountain Top Wrestling Club
      • 3rd Parker Gasser, Champions
      • 4th Mark Rausch, Grapplers West
    • 93-101
      • 1st Mason Christiansen, Team Legacy
      • 2nd Cordon Nuttall, Champions
      • 3rd Kaleb Saccomano, Green River Grapplers (Wyo.)
    • 106-119
      • 1st Brock Goldstrohm, Tech Wrestling
      • 2nd Zackary Johnson, Champions
      • 3rd Kort Wilkinson, TUG
    • 165-196
      • 1st Keegan Wilkinson, TUG
      • 2nd Carson Kay, Champions
  • Schoolboy/girl (13 and 14)
    • 73-74
      • 1st Cole Zorn, Mettle Wrestling
      • 2nd Jackson Hinckley, Champions
    • 87-94
      • 1st Derek Fisher, TUG
      • 2nd Jaren Myrup, Champions
      • 3rd Stetson Shuman, Champions
      • 4th Shawn Fay, Mountain Top Wrestling Club
    • 101-104
      • 1st Seth Gardner, Wasatch
      • 2nd Carson Bowdren, Tactik Wrestling
      • 3rd Mac Dodson, TUG
      • 4th Benjamin Harden, Tech Wrestling
    • 116-129
      • 1st Ryan Hansen, Champions
      • 2nd Parker Kay, Champions
      • 3rd Kimball Thomson, Bruin Wrestling
      • 4th Anthony Herrera, Peak Grapplers
  • Cadet/Junior (15 and 16/17 and 18)
    • 101-103
      • 1st Nelson Jones, TUG
      • 2nd Jakob Discher, Wasatch
      • 3rd Logan Crandall, South Summit
      • 4th Matthew Brink, Mettle Wrestling
    • 110-119
      • 1st Tanner Cox, Champions
      • 2nd Kyle Evans, Total Domination
      • 3rd Gavin Cavalli, Bruin Wrestling
      • 4th Philip Vasko, Bruin Wrestling
    • 114-115
      • 1st Taylor Porath, Tech Wrestling
      • 2nd Zachary Roylance, Champions
      • 3rd Austin Slade, TUG
      • 4th Jaidon Gutierrez, Tech Wrestling
    • 116-122
      • 1st Tristan Hellstrom, Champions
      • 2nd Brayden Llewellyn, TUG
      • 3rd Zachary Walker, Tech Wrestling
      • 4th Brandon Williams, Ironmen Wrestling
    • 118-123
      • 1st Jalen Herrera, Peak Grapplers
      • 2nd Jaxon Van Tassell, South Valley Wrestling
      • 3rd Payton Knight, Champions
      • 4th Shae Conder, TUG
    • 121-125
      • 1st Dalton Rice, Vandit
      • 2nd Benjamin Anderson, Elite
      • 3rd Jackson Wilson, Mettle Wrestling
    • 126-130
      • 1st Davis Halls, Tech Wrestling
      • 2nd Christopher Harden, Tech Wrestling
      • 3rd Paulo Kelly, Morgan
      • 4th Keegin Bray, Bruin Wrestling
    • 128-135
      • 1st Tyler Schwendiman, Vandit
      • 2nd Stone Mele, Tech Wrestling
      • 3rd Dylan Johnson, Champions
      • 4th Palmer Edholm, Bruin Wrestling
    • 131-138
      • 1st Jordan McRae, Vandit
      • 2nd Bradley Dyer, Tech Wrestling
      • 3rd Colton French, Tactik Wrestling
      • 4th Cole Clark, Grapplers West
    • 138-142
      • 1st Trey Gale, Bruin Wrestling
      • 2nd Andy Larsen, Champions
      • 3rd Ray Cao, Agoge Wrestling
      • 4th Brantley Johnson, TUG
    • 139-144
      • 1st Justin Horsley, Utah United
      • 2nd Landon Gates, TUG
      • 3rd Bridger Hyatt, Tech Wrestling
      • 4th Tanner Shuman, Champions
    • 144-149
      • 1st Tony Trujillo, Vandit
      • 2nd Cole Frost, Bruin Wrestling
      • 3rd Grant McKenna, Mettle Wrestling
      • 4th Danny Green, Wrestling Thunder
    • 145-151
      • 1st Jacob Pulver, TUG
      • 2nd Jesse Williams, Ironmen Wrestling
      • 3rd Keegan Ngatuvai, Bruin Wrestling
      • 4th Trevan Linton, Juab
    • 151-159
      • 1st Scott Stokes, Bruin Wrestling
      • 2nd Kameron Wilkinson, TUG
      • 3rd Jerry Dougherty, Ironmen Wrestling
      • 4th Ethan Lilly, Champions
    • 151-164
      • 1st Shane French, Tactik Wrestling
      • 2nd Koy Wilkinson, TUG
      • 3rd Cory Rokovitz, Champions
      • 4th Harrison Riggs, Bruin Wrestling
    • 153-160
      • 1st Jesse Carlisle, Champions
      • 2nd Kenner French, Tactik Wrestling
      • 3rd Wyatt Herbert, Lehi
      • 4th Jayce Steele, Juab
    • 154-161
      • 1st Brooks Robinson, Champions
      • 2nd Colton Marshall, Crusher Wrestling
      • 3rd Johnny O'Hearon, Champions
      • 4th Bailey Carlson, TUG
    • 162-176
      • 1st Tyson Roberts, Tactik Wrestling
      • 2nd Peter Schafer, Agoge
      • 3rd Joshua Roberts, Bruin Wrestling
      • 4th Weston Anderton, Mettle Wrestling
    • 169-182
      • 1st Aaron Thompson, Riverton 3-Style
      • 2nd Brayden Nuffer, Ruiz Combat Grappling
      • 3rd Wade French, Tactik Wrestling
      • 4th Travis Gilman, Total Domination
    • 173-189
      • 1st Caleb Nielsen, Mat-su Matmen
      • 2nd Brandon Closson, Vandit
      • 3rd Corbin Mitchell, Tactik Wrestling
      • 4th Dallin Slade, TUG
    • 193-197
      • 1st Micah T Gill, Champions
      • 2nd Landon Brown, Crusher Wrestling
      • 3rd Hunter Dunn, TUG
    • 212-257
      • 1st Roy Nash, Ruiz Combat Grappling
      • 2nd Micah Ngatuvai, Bruin Wrestling
      • 3rd Nicholas Carothers, Vandit
      • 4th Alan Ginger, Bruin Wrestling
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail