Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Norm Sanderson Classic
Greco-Roman March 7, 2014 Pleasant Grove, UT

Individual Results

  • Bantam (7 and 8)
    • 40-44
      • 1st Karson Shelley, Champions
      • 2nd Gavin Regis, Crusher Wrestling
      • 3rd Talmage Mortimer, Champions
    • 46-47
      • 1st Tyler Khoundet, Stallion Wrestling
      • 2nd Ryan Mano, Top of Utah
      • 3rd Wyatt Connelly, Champions
    • 45-47
      • 1st Glade Harman, Mettle Wrestling
      • 2nd Emeri Mortimer, Champions
      • 3rd Conner Ford, Champions
    • 51-58
      • 1st Weston Richins, Cougar Den
      • 2nd Logan Bauers, Diamondville Wrestling (Wyo.)
      • 3rd Alec Antonio, Claw
      • 4th Xander Gasser, Champions
    • 65-67
      • 1st Xavier Randall, Zombie Squad
      • 2nd Chase Poulsen, Juab Wrestling
  • Intermediate (9 and 10)
    • 53-55
      • 1st Jacob Carson, Mettle Wrestling
      • 2nd Manny Ferrell, Mettle Wrestling
      • 3rd Rowdey Peterson, Juab Wrestling
      • 4th Junior Wetzel, Champions
    • 57-63
      • 1st Taigon Bushell, South Summit
      • 2nd Douglas Evans, Total Domination
      • 3rd Kaden Ercanbrack, Champions
      • 4th Trey Greenhalgh, Juab Wrestling
    • 60-67
      • 1st Ryder Robinson, Team Legacy
      • 2nd Brayden Jacobson, Mettle Wrestling
      • 3rd Russell Evans, Total Domination
      • 4th Breckan Hickman, Team Legacy
    • 67-69
      • 1st Chanden Reid, Team Legacy
      • 2nd Casey LaMont, Top of Utah
      • 3rd Logan Holdaway, Juab Wrestling
      • 4th Sam Schroeder, Top of Utah
    • 71-77
      • 1st Christian Slack, Wasatch
      • 2nd Landen Shurtleff, Pride Wrestling
      • 3rd Trevyn Gates, Mettle Wrestling
  • Novice (11 and 12)
    • 61-67
      • 1st Channing Warner, Champions
      • 2nd Sage Mortimer, Champions
      • 3rd Tryker Greenhalgh, Juab Wrestling
    • 69-70
      • 1st Lukus Carrillo, Champions
      • 2nd Dawson Wood, Pride Wrestling
      • 3rd Tucker Butler, Westlake
      • 4th Kaleb Sanchez, Extreme Wrestling
    • 74-77
      • 1st Brian Evans, Total Domination
      • 2nd Jaxon Morlan, Extreme Wrestling
      • 3rd Danny Khoundet, Stallion Wrestling
      • 4th Easton Richins, Cougar Den
    • 74-80
      • 1st Kelten Campbell, Roosevelt
      • 2nd Kody Keith, Mettle Wrestling
      • 3rd Izaac Wetzel, Champions
      • 4th Carson Neff, Team Legacy
    • 80-87
      • 1st Oakley Ridge, Fortius
      • 2nd Tristan Farnsworth, Altamont
      • 3rd Ben Taufer, Claw
      • 4th Ethan Wood, Team Prestige
    • 81-87
      • 1st Ren Taylor, Roosevelt
      • 2nd Braxton Thacker, Altamont
      • 3rd Austin McMillan, Warrior Nation
      • 4th Brock Gutierrez, Claw
    • 89-90
      • 1st Wyatt Hone, Pride Wrestling
      • 2nd Bo Bushell, South Summit
      • 3rd Derek Webb, Charger Wrestling
      • 4th Kollin Slade, TUG
    • 94-99
      • 1st Brice Clegg, South Summit
      • 2nd Mark Rausch, Warrior Nation
      • 3rd Andrew Jensen, Champions
    • 104-107
      • 1st Cash Robb, Altamont
      • 2nd Teagan Ludwig, TUG
      • 3rd Carson Primm, Taylorsville 3 Style
    • 117-121
      • 1st Brandyn Gaytan, Stingers
      • 2nd Cameron Dahle, Top of Utah
    • 136-142
      • 1st Spencer Tauteoli, Mettle Wrestling
      • 2nd Kort Wilkinson, TUG
  • Schoolboy/girl (13 and 14)
    • 69-76
      • 1st Gavin Ayotte, Extreme Wrestling
      • 2nd Trevor Allred, Top of the Rock (Wyo.)
      • 3rd Russell Epling, Mettle Wrestling
    • 76-84
      • 1st Gavin Ayotte, Extreme Wrestling
      • 2nd Quenton Mortimer, Champions
      • 3rd Kaleb Nybo, Juab Wrestling
      • 4th Mitchel Slack, Wasatch
    • 81-87
      • 1st Heston Wood, Pride Wrestling
      • 2nd Morgan Orum, Mettle Wrestling
      • 3rd Carson Sheets, Moab Junior Devils
      • 4th Colby Eastmond, Mettle Wrestling
    • 88-97
      • 1st John Evans, Total Domination
      • 2nd Max Anson, Mettle Wrestling
      • 3rd Heston Murdock, Altamont
      • 4th Tristan Anderson, Bodysport Wrestling
    • 93-98
      • 1st Job Greenwood, GRIT Athletics
      • 2nd Gentry Warner, Champions
      • 3rd Jaxon Moore, TUG
      • 4th Riley Noble, Mettle Wrestling
    • 101-110
      • 1st Isaac Wilcox, Mettle Wrestling
      • 2nd Isaac Semadeni, Top of Utah
      • 3rd Parker Gasser, Champions
      • 4th Brayden Tucker, Stingers
    • 107-115
      • 1st McKay Foy, Altamont
      • 2nd James Black, Top of the Rock (Wyo.)
      • 3rd Logan Mano, Top of Utah
      • 4th Treyson Abbot, Hurricane
    • 122-133
      • 1st Logan Jensen
      • 2nd Austin Hone, Pride Wrestling
      • 3rd Zayne Foy, Wasatch
      • 4th Mac Dodson, TUG
    • 140-152
      • 1st Wyatt Jessen, Altamont
      • 2nd Maika Tauteoli, Mettle Wrestling
      • 3rd Jesse Steele, Mettle Wrestling
      • 4th Donevan Black, Top of the Rock (Wyo.)
    • 168-195
      • 1st Kade Carlson, Tech Wrestling
      • 2nd Carson Kay, Champions
      • 3rd Dylan Petersen, Mettle Wrestling
  • Cadet/Junior (15 and 16/17 and 18)
    • 97-103
      • 1st Trevor Cluff, Wasatch
      • 2nd Jaren Myrup, Champions
      • 3rd Koletan Hafey, Extreme Wrestling
      • 4th Wyatt Sharp, Uintah
    • 109-120
      • 1st Logan Crandall, South Summit
      • 2nd Carson Bowdren, Team Prestige
      • 3rd Tyler Leavitt, South Sevier
      • 4th Carson Halls, Tech Wrestling
    • 115-123
      • 1st Benjamin Harden, Tech Wrestling
      • 2nd Billy Ludlow, Tactik 3-Style
      • 3rd Dylan Chavez, Team Prestige
      • 4th Kelton Rindlisbaker, Warrior Nation
    • 122-130
      • 1st Zachary Stott, Tactik 3-Style
      • 2nd Adam Ochoa, Westlake
      • 3rd Benjamin Worlton, Cappy Cats
      • 4th Jayden Griffin, Hurricane
    • 125-133
      • 1st Hayden Butler, Westlake
      • 2nd Trevor Lowe, Top of Utah
      • 3rd Lukas Erickson, Agoge
      • 4th Ryan Winger, Tech Wrestling
    • 130-131
      • 1st Gavin Cavalli, Bruin Wrestling
      • 2nd Shae Conder, TUG
      • 3rd Parker Kay, Champions
      • 4th Tyson Norman, Altamont
    • 133-147
      • 1st Porter Johnson, Fortius
      • 2nd Michael Mccann, Westlake
      • 3rd Wylee Dallin, Bruin Wrestling
      • 4th Devin English, Hurricane
    • 134-141
      • 1st Dylan Gregerson, Tactik 3-Style/Fortius
      • 2nd Jaron Jensen
      • 3rd Zac Musselman, Monticello
      • 4th Cole Clark, Stallion Wrestling
    • 140-147
      • 1st Landon Gates, TUG
      • 2nd Kolby Mills, Hurricane
      • 3rd Davis Halls, Tech Wrestling
      • 4th Jake Hopkins, Top of Utah
    • 147-154
      • 1st Andy Larsen, Fortius
      • 2nd Jacob Pulver, TUG
      • 3rd Palmer Edholm, Bruin Wrestling
      • 4th Dylan Payne, TUG
    • 152-167
      • 1st Koy Wilkinson, TUG
      • 2nd Jordan Taylor, Fortius
      • 3rd Keegan Ngatuvai, Bruin Wrestling
      • 4th Zach Davidson, Tech Wrestling
    • 162-170
      • 1st Bailey Carlson, TUG
      • 2nd Spencer `Kimball` Hansen, Westlake
      • 3rd Ian Peterson, Tech Wrestling
      • 4th Harrison Riggs, Bruin Wrestling
    • 171-181
      • 1st Kimball Bastian, Champions
      • 2nd Rylee Foy, Altamont
      • 3rd Mitchell Stapley, Fortius
      • 4th Seth Morris, Tech Wrestling
    • 171-185
      • 1st Jackson Newman, TUG
      • 2nd Preston WAtton, Kingdom Klub
      • 3rd Wayson Foy, Wasatch
      • 4th Nelson Chamberlain, Tech Wrestling
    • 201-220
      • 1st Roy Nash, Ruiz Combat Grappling
      • 2nd Colton Rigby, Bruin Wrestling
      • 3rd Andrew Wood, Hurricane
    • 230-257
      • 1st Alan Ginger, Bruin Wrestling
      • 2nd Leroy Hampton, Hurricane
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail