Home - Search - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2009 Northside Tournament
Greco-Roman March 20, 2009 Bountiful, UT

  • Flyweight (6 and Under)

    • 3540 lbs.

      • 1st Jace Engberg, Pride Wrestling

      • 2nd David Edwards, Vernal

    • 4550 lbs.

      • 1st Jackson Prescott, North Summit

      • 2nd Joshua Millward, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Jack White, Mountain Top Wrestling Club

  • Bantam (7 and 8)

    • 4550 lbs.

      • 1st Robert Edwards, Vernal

      • 2nd Cooper Cox, Pride Wrestling

      • 3rd Jarett Jorgensen, Morgan Wrestling Club

    • 55 lbs.

      • 1st Garrick Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Braden Henson, Pride Wrestling

      • 3rd Gavin Carlson, Mountain Top Wrestling Club

    • 60 lbs.

      • 1st Riley Noble, Pride Wrestling

      • 2nd Jaxon Moore, Pleasant Grove

  • Intermediate (9 and 10)

    • 6065 lbs.

      • 1st Seth Gardner, Wasatch

      • 2nd Ty Carlson, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Koy Caldwell, Weber

    • 70 lbs.

      • 1st Logan Jensen, Grapplers West

      • 2nd Carson Bowdren, Riverton 3 Style

      • 3rd Tanner Benedict, Morgan Wrestling Club

    • 7580 lbs.

      • 1st Brock Hardy, Stingers

      • 2nd Beau McRae, Vandit

      • 3rd Ryan Musselman, Weber

    • 87 lbs.

      • 1st Steven Quintana, Roy

      • 2nd Gage Sackett, Independent

      • 3rd Kalob Schumann, Grapplers West

    • 95103 lbs.

      • 1st Ajax Revels, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Chase Trussell, Independent

    • 120+ lbs.

      • 1st Gabriel Ruiz, Grapplers West

  • Novice (11 and 12)

    • 60 lbs.

      • 1st Brandon Meikel, Grapplers West

      • 2nd Antonio Ruiz, Grapplers West

    • 70 lbs.

      • 1st Tanner Cox, Pride Wrestling

      • 2nd Jaron Jensen, Grapplers West

      • 3rd Kayden Prescott, North Summit

    • 75 lbs.

      • 1st Jordan McRae, Vandit

      • 2nd Hayden Butler, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Skippy Wengreen, Pony Express

    • 80 lbs.

      • 1st Sean Johnson, Pride Wrestling

      • 2nd Tyler Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Karther Knight, Pony Express

    • 85 lbs.

      • 1st Ashton Seeley, Champions Wrestling Club

      • 2nd Hunter Schangaurd, Stingers

      • 3rd Austin Jensen, Riverton 3 Style

    • 95100 lbs.

      • 1st Garrett Hoyt, Weber

      • 2nd Jackson Lancaster, Stingers

  • Schoolboy (13 and 14)

    • 77 lbs.

      • 1st Kyson Levin, Vandit

      • 2nd Jaydon Rogers, Elite Wrestling Club

      • 3rd Cody Jensen, Vandit

    • 84 lbs.

      • 1st Chandler Strand, Vandit

      • 2nd Trevor Lowe, Pony Express

      • 3rd DJ Whitehead, Team Extreme

    • 91 lbs.

      • 1st Shand Hardy, Stingers

      • 2nd Chris Wengreen, Pony Express

      • 3rd Brooks Robinson, Champions Wrestling Club

    • 98105 lbs.

      • 1st Logan Stewart, Grapplers West

      • 2nd Tristian Trussell, Independent

    • 112 lbs.

      • 1st Brigg Butler, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Antonio Meikel, Grapplers West

      • 3rd Jordan Wengreen, Pony Express

    • 120 lbs.

      • 1st Josh Searle, Elite Wrestling Club

    • 210 lbs.

      • 1st Roy Nash, Grapplers West

  • Cadet (15 and 16)

    • 112 lbs.

      • 1st Korbin Levin, Vandit

      • 2nd Kalin Gray, Elite Wrestling Club

      • 3rd Arthur Thomas, Grapplers West

    • 119125 lbs.

      • 1st Rasten Yeates, Stingers

      • 2nd Taylor Jackson, Vandit

      • 3rd Dante Winward, Stingers

    • 130 lbs.

      • 1st Jesse Carlisle, Champions Wrestling Club

      • 2nd Dixon Richins, North Summit

      • 3rd Austin Van Eklenburg, Grapplers West

    • 135 lbs.

      • 1st Chaz Lovato, Grapplers West

      • 2nd Daniel Bactista, Northside

      • 3rd Tyler Miller, Independent

    • 140145 lbs.

      • 1st Zach Taylor, Vandit

      • 2nd Korbin Smoot, Northside

      • 3rd Dylan Sackett, Elite Wrestling Club

    • 160 lbs.

      • 1st Braden Gibson, Vandit

      • 2nd Zack Jewell, Grapplers West

    • 189 lbs.

      • 1st James Schumann, Grapplers West

    • 285 lbs.

      • 1st Shane Hardy, Stingers

  • Junior (17 and 18)

    • 145152 lbs.

      • 1st Kade Moss, Vandit

      • 2nd Koleton Hardy, Stingers

      • 3rd Spencer Brown, Vandit

    • 160 lbs.

      • 1st Matt Gallen, NIKA

      • 2nd Dylan Howell, Mountain Top Wrestling Club

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail