Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2012 North Summit Kickoff to Spring Tournament
Greco-Roman Feb. 24, 2012 Coalville, UT

Individual Results

  • Flyweight (6 and Under)
    • 35-39
      • 1st Logan Holmes, Extreme Wrestling
      • 2nd Ryler Jorgensen, North Summit Youth Wrestling
      • 3rd Roany Proffit, Diamondville Wrestling Club (Wyo.)
  • Bantam (7 and 8)
    • 41-43
      • 1st Hayden Haase, Extreme Wrestling
      • 2nd JT Williams, South Summit
    • 55-65
      • 1st Bronson Richins, North Summit Youth Wrestling
      • 2nd Jayden McGeehan, Wasatch
      • 3rd Braydon Bradshaw, Bridger Valley Bruins (Wyo.)
  • Intermediate (9 and 10)
    • 49-54
      • 1st Tristan Smith, North Summit Youth Wrestling
      • 2nd Waylen Pentz, Morgan Wrestling Club
      • 3rd Micah Douglas, Pride Wrestling
    • 55-59
      • 1st Bryson Bradshaw, South Summit
      • 2nd Keagen Murdoch, Mettle Wrestling
      • 3rd Jordan Williams, South Summit
      • 4th Kenny Nielsen, Extreme Wrestling
    • 59-62
      • 1st Oakley Ridge, Mettle Wrestling
      • 2nd Jackson Prescott, North Summit Youth Wrestling
      • 3rd Jarett Jorgensen, North Summit Youth Wrestling
      • 4th Cooper Cox, Champions
    • 61-66
      • 1st Joshua J Holmes, Extreme Wrestling
      • 2nd Cash Christensen, Top of the Rock (Wyo.)
      • 3rd Christian Goff, South Summit
    • 70-80
      • 1st Brice Clegg, South Summit
      • 2nd Derek Webb, Pride Wrestling
      • 3rd Braxton Bradshaw, Bridger Valley Bruins (Wyo.)
  • Novice (11 and 12)
    • 69-76
      • 1st Stockton O`Brien, Mettle Wrestling
      • 2nd Donny Proffit, Diamondville Wrestling Club (Wyo.)
      • 3rd Kade Thompson, Mettle Wrestling
    • 82-85
      • 1st Tayte Staples, North Summit Youth Wrestling
      • 2nd Traven Tomlinson, Extreme Wrestling
      • 3rd Darien Bradshaw, South Summit
  • Schoolboy/girl (13 and 14)
    • 62-64
      • 1st Gavin Ayotte, Extreme Wrestling
      • 2nd Isaiah Douglas, Pride Wrestling
      • 3rd Jayden Williams, South Summit
      • 4th Keaton Crandall, South Summit
    • 86-91
      • 1st Carlitos Nava, North Summit Youth Wrestling
      • 2nd Taten Ringel, North Summit Youth Wrestling
      • 3rd Keyan Staples, North Summit Youth Wrestling
    • 93-96
      • 1st Jace Anderson, North Summit Youth Wrestling
      • 2nd Laramie Brough, Extreme Wrestling
      • 3rd Antonio Nava, North Summit Youth Wrestling
    • 104-110
      • 1st Owen Pentz, Morgan Wrestling Club
      • 2nd Tucker Tomlinson, Extreme Wrestling
      • 3rd Brody Ashby, Morgan Wrestling Club
    • 180
      • 1st Wyatt Ekblad, Morgan Wrestling Club
  • Cadet/Junior (15 and 16/17 and 18)
    • 79-85
      • 1st Jaxon Cole, North Summit Youth Wrestling
      • 2nd Logan Crandall, South Summit
      • 3rd Hailey Cox, Champions
      • 4th Kayden Prescott, North Summit Youth Wrestling
    • 96-99
      • 1st Jayden Pentz, Morgan Wrestling Club
      • 2nd Tanner Cox, Champions
      • 3rd Wyatt Ashby, Morgan Wrestling Club
      • 4th Paden Woolstenhulme, South Summit
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail