Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Utah Wrestling Coaches Association State Rankings: 5A
Oct. 23, 2017

Teams

  • 1st Wasatch High School
  • 2nd Viewmont High School
  • 3rd Maple Mountain High School
  • 4th Box Elder High School
  • 5th Timpanogos High School
  • 6th Olympus High School
  • 7th Skyridge High School
  • 8th Corner Canyon High School
  • 9th Woods Cross High School
  • 10th Brighton High School

Individual

  • 106
    • 1. Parker Frasure (So.), Viewmont High School
    • 2. Preston Blotter (Jr.), Wasatch High School
    • 3. Cooper Cox (Fr.), Maple Mountain High School
    • 4. Brock Morris (Fr.), Maple Mountain High School
    • 5. Colten Ward (Fr.), Box Elder High School
    • 6. Grant Knudsen (Fr.), Timpanogos High School
  • 113
    • 1. Treyson Davis (So.), Wasatch High School
    • 2. Thomas Gordy (Sr.), Woods Cross High School
    • 3. Jason Lovato (Sr.), Highland High School
    • 4. Jayden Adamson (Jr.), Skyridge High School
    • 5. Camden Castleberry (So.), Bountiful High School
    • 6. Kody Keith, Timpview High School
  • 120
    • 1. Garrett Ricks (Sr.), Box Elder High School
    • 2. Mitchell Slack (Jr.), Wasatch High School
    • 3. Anthonee Ouk (So.), Brighton High School
    • 4. Deklan Kelly (So.), Wasatch High School
    • 5. Declan Morris (So.), Maple Mountain High School
    • 6. Karson Rees (Fr.), Viewmont High School
  • 126
    • 1. Sammy Heywood (So.), Wasatch High School
    • 2. Cole Patterson (Sr.), Maple Mountain High School
    • 3. Dylan Morgan (Jr.), Box Elder High School
    • 4. Colby Eastmond (Jr.), Skyridge High School
    • 5. Jordan Otterson (Sr.), Timpanogos High School
    • 6. Jonathan Hansen (Sr.), Bountiful High School
  • 132
    • 1. Stockton O'Brien (So.), Wasatch High School
    • 2. Jeremy Evans (So.), Viewmont High School
    • 3. Hadley Cowan (So.), Skyridge High School
    • 4. Isaac Richards (So.), Box Elder High School
    • 5. Nick Lazerus (Jr.), Wasatch High School
    • 6. John Lyon (Sr.), Alta High School
  • 138
    • 1. Zak Kohler (Jr.), Wasatch High School
    • 2. Shion Abe (Sr.), Viewmont High School
    • 3. Orlando Corona (So.), Maple Mountain High School
    • 4. David Koerte (Sr.), Murray High School
    • 5. Spencer Maxwell (Jr.), Jordan High School
    • 6. Brayden Tucker (Jr.), Box Elder High School
  • 145
    • 1. Brayden Stevens (Sr.), Brighton High School
    • 2. Holland Knudsen (Jr.), Timpanogos High School
    • 3. Lorince Essig (Jr.), Viewmont High School
    • 4. Matt Bowden (Jr.), Box Elder High School
    • 5. Austin Shuagaard (Jr.), Jordan High School
    • 6. Garrick Kilpack (Jr.), Alta High School
  • 152
    • 1. Brock Hardy (Sr.), Box Elder High School
    • 2. Riley Noble (Jr.), Olympus High School
    • 3. Tate Renckert (Sr.), Alta High School
    • 4. Jack Lang (Jr.), West High School
    • 5. Parker Gasser (Jr.), Maple Mountain High School
    • 6. Taig Alredge (Sr.), Skyline High School
  • 160
    • 1. Isaac Wilcox (Jr.), Olympus High School
    • 2. Brad Findlay (Sr.), Corner Canyon High School
    • 3. Stetson Shuman (Sr.), Maple Mountain High School
    • 4. Zack Johnson (Jr.), Maple Mountain High School
    • 5. Jackson Coyle (Jr.), Viewmont High School
    • 6. Porter Chamberlain (Jr.), Wasatch High School
  • 170
    • 1. Brandyn Van Tassell (Sr.), Maple Mountain High School
    • 2. Collin Smith (Sr.), Viewmont High School
    • 3. Benjamin Badonie (Sr.), Provo High School
    • 4. Elijah Kratzer (So.), Timpanogos High School
    • 5. Cameron Barnson (Jr.), Viewmont High School
    • 6. Dawson Woods (Jr.), Alta High School
  • 182
    • 1. Seth Gardner (Sr.), Wasatch High School
    • 2. Spencer Curtis (Jr.), Maple Mountain High School
    • 3. Cameron Brown (Sr.), Viewmont High School
    • 4. Brandon Ehlers (Sr.), Woods Cross High School
    • 5. Tyson Zesiger (Jr.), Viewmont High School
    • 6. Dodge Andersen (Sr.), Corner Canyon High School
  • 195
    • 1. DJ Cohen (Sr.), Wasatch High School
    • 2. Taylor Money (Sr.), Viewmont High School
    • 3. Nick Ware (Sr.), Timpanogos High School
    • 4. Brady Peters (Sr.), Woods Cross High School
    • 5. Emerson Conlon (So.), Olympus High School
    • 6. Jaden Nessen (Jr.), Box Elder High School
  • 220
    • 1. Ryan Gunn (Jr.), Box Elder High School
    • 2. Kade Carlson (So.), Corner Canyon High School
    • 3. Jackson Strong, Viewmont High School
    • 4. Wade Bastian (Jr.), Maple Mountain High School
    • 5. Simote Iloa (Jr.), Springville High School
    • 6. Tom Irvine (Sr.), Viewmont High School
  • 285
    • 1. Andrew Bargeron (Sr.), Viewmont High School
    • 2. Joseph Biesinger (Sr.), Maple Mountain High School
    • 3. Carson Kay (Jr.), Maple Mountain High School
    • 4. Wylder Smith (Sr.), Wasatch High School
    • 5. Jonathan Johnson (Sr.), Highland High School
    • 6. T'omas Danello (Sr.), Cottonwood High School
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail