Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Ohio All-Stars vs. Utah All-Stars

Utah 49, Ohio 45

The evening started with the presentation of awards to four Intermountain Champions, determined by their participation in two Greco-Roman and two freestyle tournaments in Utah (the Mountain Top Classic) and Idaho (the Idaho Express Invitational).  Competitors earned points in the tournaments, which led to an Intermountain Champion being named for each age division.  Of the seven awards, six were earned by Utah athletes, four of which were present to receive them.

Six-year-old Jaxon Moore of Pleasant Grove was named for the Flyweight division (ages 6 and under) for winning the championship in both freestyle and Greco-Roman at the Mountain Top Classic, and being named Outstanding Wrestler in the age division in both styles.

Six-year-old Jed Lee of Draper was named for the Bantam division (ages 7 and 8) for winning the championship in both freestyle and Greco-Roman at the Mountain Top Classic, and winning runner-up honors in both styles at the Idaho Express Invitational.

Nine-year-old Matt Lee of Draper was named for the Midget division (ages 9 and 10) for winning the championship in both freestyle and Greco-Roman at the Mountain Top Classic, being named the Outstanding Wrestler for the age division in both styles, and winning the freestyle championship and Greco-Roman runner-up honors at the Idaho Express Invitational.

Twelve-year-old William Kilpack of Sandy was named for the Novice division (ages 11 and 12) for winning the championship in both freestyle and Greco-Roman at both the Mountain Top Classic and Idaho Express Invitational, and being named the Outstanding Wrestler for his age division in freestyle at the Idaho Express Invitational.

Not present to receive their awards were Jacob Falk of West Jordan, who was the recipient for the Schoolboy division (ages 13 and 14) and Carson Kuhn of Sandy, who was the recipient for the Cadet (ages 15 and 16) division.

The awards presentation was then followed by introductions, and the dual began.

The night started out a little shaky.  One of the Utah All-Stars came down sick the morning of the dual, so Patrick Brock of Hill Air Force Base agreed to wrestle both matches; so he would be both the first and last bout of the night.  That dual opener was a shocker, with TJ Miller of New Jersey beating Brock in freestyle by technical fall (gaining a six-point lead in two of three rounds), without allowing Brock to score a point.  With the list of star wrestlers Brock has taken down from their pedestals, it did not bode well for the night.

Then both Shand Hardy of Brigham City and Brandon George of Woods Cross won clear freestyle decisions, two rounds to zero, and it seemed that the Utah team was on a roll as Garrett Sweat of Heber City teched his opponent in the first round of his freestyle match, 6-0.  But Brandon Thompson of Ohio came back to win the next two rounds, taking away the victory.  It seemed to be all Ohio from that point on, with Ohio winning six straight matches, regardless of style; every one of them by fall or technical fall. 

Jake Ribald of West Jordan then broke their streak, and started the momentum swinging back toward Utah, teching his opponent in freestyle in two rounds, without allowing his opponent to score a point.  Teddy Hackford of Heber City then pinned his opponent in a folkstyle match, and Austin Frazier of Mapleton did the same in his folkstyle match.  Courtney Orgill of Coalville pulled out a hard-fought folkstyle decision, 2-0, and Koleton Hardy of Brigham City did the same, winning a folkstyle decision 4-0. 

Momentum then seemed to shift again, with Kyle Brooman of Pennsylvania beating Kaleb Ashworth of Spanish Fork in a folkstyle decision, 11-8.  The next matches were something of a tennis match, as Corrick Knight of Providence pinned his opponent in folkstyle, then Danny Collier of Ohio pinned Quin Nielsen of Pleasant Grove, and Dustin Jenkins of Springville won his freestyle match by technical fall, 7-0, 10-2.  That put the Utah All-Stars within striking range, down 45-40, with only two matches to go.

Travis McRae of South Jordan gave the Utah All-Stars their first lead in the dual, teching his opponent 6-0 in the first round, then pinning him in 50 seconds of the second round, putting Utah up 46-45.

The match to end the night was Patrick Brock, coming off that harsh loss opening the dual, and wrestling an opponent that the Ohio All-Stars felt was better than the one he faced in the first round.  It was the match that would decide the night.  Brock stuck with freestyle, and pulled out the first round by close margin, in a serious nailbiter decision, 3-2.  But the tide had shifted.  Brock then continued on to win the second round 3-1, giving Utah the final victory, 49-45.

The format for the dual was unusual, with the host team choosing the style for each match, freestyle or folkstyle.  It made for an exciting night of wrestling with a lot of talent being showcased.  Sportsmanship was also in the spotlight, with the athletes exchanging gifts during the introductions.
 

Ohio All-Stars

 

Utah All-Stars

Name Grade Home Town Credential

Style: Win/Loss

Weight Name Grade Home Town Credential
Nick Perrotta 7th Groton, CT 6th at 2004 OH Tourn./ Champions

Freestyle: Ohio, Decision, 2 Rnds. to 0

72 Tyler Jensen 7th West Valley City Folkstyle National Champ; 2x 3rd Place, Western Regionals; 6x State Champ
Luke Brooman 6th Ardmore, PA 1st at 2006 War at the Shore

Freestyle: Utah, Decision, 2 Rnds. to 0

74 Shand Hardy 6th Brigham City

5th Place, Western Regionals; 2x State Champ; 2x State Runner-Up

Alex Moore 7th Cleveland, OH 4th at 2006 OH Tourn./ Champions

Freestyle: Utah, Decision, 2 Rnds. to 0

76 Brandon George 7th Woods Cross 6x National Champ; 12x All-American; 2x Western Regional Champ; 9x State Champ; 2006 Utah Youth Wrestler of the Year
Brandon Thompson 6th Solon, OH 5th at 2004 OH Tourn./ Champions

Freestyle: Ohio, Decision, 2 Rnds. to 1

80 Garrett Sweat 6th Heber City 2x State Champ; 3x State Runner-Up
Kevin Devoy 7th Burlington, NJ 2x Champ, OH Tourn./ Champions

Folkstyle: Ohio, Tech. Fall, 15-0

80 Brigg Butler 6th Saratoga Springs Folkstyle National Champ; 2x All-American; 2x State Champ
Austin Marisco 7th Pickerington, OH 7th at 2006 OH Tourn./ Champions

Folkstyle: Ohio,
Fall, 2:45

84 Mitch Brown 7th Payson Folkstyle National Champ; 2x All-American; 4x State Champ
TJ Miller 7th Medford, NJ 3rd at 2006 OH Tourn./ Champions

Freestyle: Ohio, Decision, 2 Rnds. to 0

88 Patrick Brock 7th Hill Air Force Base 4x National Champ; 5x All-American; Western Regional Champ; Rocky Mountain Regional Champ; 3x State Champ
Jim Stowell 7th Phoenixville, PA 3rd at 2006 OH Tourn./ Champions

Freestyle: Utah, Decision, 2 Rnds. to 0

88 Patrick Brock 7th Hill Air Force Base 4x National Champ; 5x All-American; Western Regional Champ; Rocky Mountain Regional Champ; 3x State Champ
Jack Clark 6th Glassboro, NJ 2x Champ, OH Tourn./ Champions

Freestyle: Ohio, Tech. Fall, 9-2, 8-2

90 Rasten Yeates 6th Honeyville

2x 6th Place, Western Regional Championships; 9x State Champion

Wyatt Music 6th Greenwich, OH 4th at 2006 OH Tourn./ Champions

Freestyle: Ohio,
0-6, Fall 1:59

93 William Kilpack 6th Sandy 5x National Champ; 22x All-American; 2x Western Regional Champ; 8x State Champ; 2005 Utah Youth Wrestler of the Year
Chris Donaldson 8th Wilmington, DE 2nd at War at the Shore

Freestyle: Ohio, Tech. Fall, 8-0, 8-0

97 Jesse Carlisle 6th Mapleton Folkstyle National Champ; 6th Place, Western Regionals; Rocky Mountain Regional Champ; 3x State Champ
Jacob Hupp 7th Marietta, OH 3rd at AAU World Folkstyle

Freestyle: Utah, Tech. Fall, 6-0, 7-0

111 Jake Ribald 7th West Jordan 2x 3rd Place, U.S. Folkstyle Nationals; 2x 3rd Place, Western Regionals; 2x Rocky Mountain Regional Champ; 7x State Champ
Dalton Tullius 7th Canal Winchester, OH Unavailable

Folkstyle: Utah,
Fall, 3:08

115 Teddy Hackford 7th Heber City 3x National Champ; 5x All-American; 2x Western Regional Champ; 11x State Champ
Adam Fasnacht 7th Strongsville, OH 2006 Champ OH Tourn./ Champions

Folkstyle: Utah,
Fall, 1:56

123 Austin Frazier 8th Mapleton 4th Place, Western Regionals; 5x State Champ
Jay Matheus 7th Wilmington, DE 2006 Champ OH Tourn./ Champions

Folkstyle: Utah,
Decision, 2-0

125 Courtney Orgill 8th Coalville Folkstyle National Champ; 2x 3rd Place, Junior High State
Brady Turnbull 8th Green River, WY 5x Wyoming State Champion

Folkstyle: Utah,
Decision, 4-0

126 Koleton Hardy 8th Brigham City 2nd Place, Western Regionals; 10x State Champ
Kyle Brooman 9th Ardmore, PA Top 12 Nat'l Prep Championships

Folkstyle: Ohio, Decision, 11-8

128 Kaleb Ashworth 9th Spanish Fork Folkstyle National Champion; 3x All-American; 4x State Champion; 6th Place, High School State Championships
Neal Williams 9th Wyoming, OH 2007 State High School Qualifier

Folkstyle: Utah,
Fall, 1:49

130 Corrick Knight 9th Providence 3x 4th Place, AAU Grand Nationals; 3x All-American; State Champ; State Runner-Up
Danny Collier 8th Sagamore Hills, OH 4th at 2006 OH Tourn./ Champions

Folkstyle: Ohio,
Fall 1:58

136 Quin Nielsen 8th Pleasant Grove State Champ; 2x State Runner-Up
James Suvak 7th Parma Heights, OH 7th at 2003 OH Tourn./ Champions

Freestyle: Utah, Tech. Fall, 7-0, 10-2

142 Dustin Jenkins 8th Springville 4th Place, Western Regionals; 2x State Champ
Jon Schafer 8th Twinsburg, OH 4th at AAU Nationals 2005

Folkstyle: Utah,
6-0, Fall, :50

148 Travis McRae 9th South Jordan 3x State Champ; 6th Place, 2006 U.S. Folkstyle Nationals; 2007 State High School Qualifier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail