Home - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2008 Rattlesnake Rumble
Folkstyle March 7, 2008 Spanish Fork, UT

  • Flyweight (6 and Under)

    • 35 lbs.

      • 1st Cole Jensen, Payson

      • 2nd Blake Woolsey, Morgan Freestyle Wrestling Club

    • 40 lbs.

      • 1st Tanner Dewaal, Independent

      • 2nd Cooper Fahrenbruch, Mountain Top Wrestling Club

    • 45 lbs.

      • 1st Tristan Farnsworth, Yellow Jackets

      • 2nd Ryker Pentz, North Summit

      • 3rd Wyatt Hone, Payson

    • 5055 lbs.

      • 1st Tyler Scheurn, North Summit

      • 2nd Rylan Stevens, Clearfield

      • 3rd Zack Smith, Independent

  • Bantam (7 and 8)

    • 40 lbs.

      • 1st Andrew Olsen, TUG

      • 2nd Gunnar Brown, Attack

    • 45 lbs.

      • 1st Brock Lloyd, Wasatch

      • 2nd Ashton Lyons, Independent

      • 3rd Carson Kofford, Attack

    • 50 lbs.

      • 1st Nathan Perkins, Diamondbacks

      • 2nd Braxton Merryweather, Diamondbacks

      • 3rd Josh Oswald, Team Extreme

    • 55 lbs.

      • 1st Austin Hone, Payson

      • 2nd Tayte Staples, North Summit

      • 3rd Jake Roberts, Diamondbacks

    • 60 lbs.

      • 1st Tucker Henstra, Champions

      • 2nd Easton Keck, Payson

      • 3rd Isaac Semadeni, Logan Champs

    • 70 lbs.

      • 1st Brock Hardy, Stingers

      • 2nd Jace Anderson, North Summit

    • 75+ lbs.

      • 1st Carson Kay, Diamondbacks

  • Midget (9 and 10)

    • 50 lbs.

      • 1st Jaxon Cole, North Summit

      • 2nd Adam Olsen, TUG

      • 3rd Gordon Gygi, Attack

    • 55 lbs.

      • 1st Seth Gardner, Wasatch

      • 2nd Nathan Lefevre, Champions

    • 60 lbs.

      • 1st Corbin Smith, Wasatch

      • 2nd Raynger Keckler, Logan Champs

      • 3rd Caleb Call, Champions

    • 65 lbs.

      • 1st Taylor LaMont, Champions

      • 2nd Michael Peterson, Champions

      • 3rd Brandyn Van Tassell, Diamondbacks

    • 70 lbs.

      • 1st Logan Rex, North Summit

      • 2nd Mason Mangelson, Champions

      • 3rd Robbie Ballam, Logan Champs

    • 75 lbs.

      • 1st Owen Pentz, Morgan Freestyle Wrestling Club

      • 2nd Parker Kay, Diamondbacks

      • 3rd Rand Pentz, North Summit

    • 8087 lbs.

      • 1st Wyatt Koelling, Logan Champs

      • 2nd Chayton Haveron, Payson

      • 3rd Spencer Kelly, Diamondbacks

    • 103 lbs.

      • 1st Joel Bolduc, Attack

    • 120120+ lbs.

      • 1st Korbin Tibbals, Champions

      • 2nd Gabriel Ruiz, Grapplers West

  • Novice (11 and 12)

    • 60 lbs.

      • 1st Josh Jensen, Payson

      • 2nd Antonio Ruiz, Grapplers West

    • 65 lbs.

      • 1st Caleb Williams, Champions

      • 2nd Kyson Levin, TUG

      • 3rd Jordan Bailey, Payson

    • 70 lbs.

      • 1st Jordan McRae, Vandit

      • 2nd Jayden Pentz, Morgan Freestyle Wrestling Club

      • 3rd Daniel Johnson, Champions

    • 75 lbs.

      • 1st Cameron Killian, Champions

      • 2nd Joshua Anderson, Pioneers of Wrestling

      • 3rd Addison Day, Mountain Top Wrestling Club

    • 80 lbs.

      • 1st Tayler Johnson, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Kolton Lynn, Champions

      • 3rd Matthew Mott, Logan Champs

    • 8590 lbs.

      • 1st Kaden Campbell, Yellow Jackets

      • 2nd Cole Eldredge, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Johnny O'Hearon, Elite

    • 95 lbs.

      • 1st Kimball Bastian, Champions

      • 2nd Quigley Whitaker, Diamondbacks

      • 3rd Payton Henry, Elite

    • 100105 lbs.

      • 1st Rylee Foy, Yellow Jackets

      • 2nd Will Ford, Payson

      • 3rd Alexander Granam, Northside

    • 112 lbs.

      • 1st Austin Sutch, TUG

      • 2nd Spencer Heywood, Wasatch

      • 3rd Hayden Pentz, Morgan Freestyle Wrestling Club

    • 140+ lbs.

      • 1st Chazz Haveron, Payson

  • Schoolboy/girl (13 and 14)

    • 70 lbs.

      • 1st Kyler Machan, Pioneers of Wrestling
        2nd Brock George, Attack

    • 77 lbs.

      • 1st Shand Hardy, Stingers

      • 2nd Mason Kendrick, Pony Express

      • 3rd Joseph Day, Mountain Top Wrestling Club

    • 84 lbs.

      • 1st Branson Ashworth, Champions

      • 2nd Brandon George, Elite

      • 3rd Garrett Sweat, Wasatch

    • 91 lbs.

      • 1st Kaden Lindley, Pony Express

      • 2nd Rayden Lindley, Pony Express

      • 3rd Dalton Harmon, Champions

    • 98 lbs.

      • 1st Korbin Levin, Elite

      • 2nd Bryce Jackman, Elite

      • 3rd Grant LaMont, Champions

    • 105 lbs.

      • 1st Riley Charlesworth, Wasatch

      • 2nd Chris Robinson, North Summit

      • 3rd Jake Fassold, Wasatch

    • 112120 lbs.

      • 1st Nick Sorenson, Stingers

      • 2nd Connor Crandall, South Summit

      • 3rd Talon Teeples, Logan Champs

    • 128 lbs.

      • 1st Kyle Foy, Yellow Jackets

      • 2nd K. Loveless, Payson

      • 3rd Teddy Hackford, Wasatch

    • 136144 lbs.

      • 1st Antonio Rodriquez, North Summit

      • 2nd Gordon Whitaker, Diamondbacks

      • 3rd Kohler Smoot, Stingers

    • 175 lbs.

      • 1st Andrew Dubose, Warrior Freestyle Club

      • 2nd Zayne Sayers, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Jacob Johnson, Mountain Top Wrestling Club

    • 190 lbs.

      • 1st Brenz Staples, North Summit

  • Cadet (15 and 16)

    • 9198 lbs.

      • 1st Brenden Turner, Elite

      • 2nd Shawn Francis, Morgan Freestyle Wrestling Club

      • 3rd Braydon Unsicker, Badgers

    • 105 lbs.

      • 1st Ronnie Wardleigh, Elite

      • 2nd Taylor Jackson, Vandit

      • 3rd Jason Grimes, Independent

    • 112 lbs.

      • 1st Cole Wright, Champions

      • 2nd Adam Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Troy Whitehead, Team Extreme

    • 119 lbs.

      • 1st Jace Abbott, Delta

      • 2nd Brett Johnson, Champions

      • 3rd Cole Sorensen, Pony Express

    • 125 lbs.

      • 1st Cody Bunderson, Stingers

      • 2nd Chaz Lovato, Grapplers West

      • 3rd Adam Lynn, Midnight Express

    • 130135 lbs.

      • 1st Koleton Hardy, Stingers

      • 2nd Raider Lofthouse, Elite

      • 3rd Courtney Orgill, North Summit

    • 140 lbs.

      • 1st Derek Peterson, Delta

      • 2nd Dane Nielson, Delta

      • 3rd Tanner Smoot, Stingers

    • 145

      • 1st Spencer Schwab, Pony Express

      • 2nd Michael Schrena, Delta

      • 3rd Corey Bobeck, Real Heroes

    • 152160 lbs.

      • 2nd CJ Ford, Payson

      • 3rd Anthony Small, Roosevelt

    • 189 lbs.

      • 1st Brady Loveless, Payson

      • 2nd Dylan Thomas, Delta

      • 3rd Luke King, Stingers

  • Junior (17 and 18)

    • 112 lbs.

      • 1st Greg Jones, Warrior Freestyle Club

      • 2nd Cy Robins, Independent

      • 3rd Chaz Pounder, Elite

    • 119 lbs.

      • 1st Bracken Nipko, Warrior Freestyle Club

      • 2nd Jake Fredrickson, Elite

      • 3rd Chasen Tolbert, Delta

      • 3rd Kody Smith, Delta

    • 125 lbs.

      • 1st Trae Bennett, Elite

      • 2nd Tucker Ray, Elite

      • 3rd Kamron Day, Elite

    • 130 lbs.

      • 1st Blake Mangum, Wasatch

      • 2nd Jonsen Crandall, South Summit

      • 3rd Nick Flores, Elite

    • 135 lbs.

      • 1st Jarrett Morrill, Pony Express

      • 2nd Derek Malan, Warrior Freestyle Club

      • 3rd Wyatt Sackett, Elite

    • 140145 lbs.

      • 1st Jake Morrill, Pony Express

      • 2nd Chris Heaps, Team Tooele

      • 3rd Tyler Gregory, Grantsville

    • 152 lbs.

      • 1st Jason Chamberlain, Vandit

      • 2nd Caleb Christen, Elite

      • 3rd Alex Nicholes, TUG

    • 160 lbs.

      • 1st David Sorensen, Diamondbacks

      • 2nd Ryan Card, South Summit

      • 3rd Jake Salazar, Wasatch

    • 171 lbs.

      • 1st Ethan Smith, Wasatch

      • 2nd Monte Schmalhaus, Team Tooele

      • 3rd Nick Petersen, Delta

    • 189 lbs.

      • 1st Ethen Lofthouse, Elite

      • 2nd Cole Shafer, Wasatch

      • 3rd Tyrell Wright, North Summit

    • 215 lbs.

      • 1st Adam Fager, Elite

      • 2nd Ammon Evans, Independent

      • 3rd Mason Burbidge, Team Tooele

    • 285 lbs.

      • 1st Nicholas Nilson, Diamondbacks

      • 2nd Joseph Six, Attack

  • Open (18 and Older)

    • 152 lbs.

      • 1st Jacob Ito, Attack

    • 213 lbs.

      • 1st Todd Eldredge, Independent

      • 2nd Jeff Maughan, Orem

      • 3rd Brian Murdock, Independent

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail