Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Syracuse Tournament
Freestyle March 22, 2014 Syracuse, UT

Individual Results

  • Flyweight (6 and Under)
    • 36-40
      • 1st Mason Carlson, Crusher Wrestling
      • 2nd Teage Erickson, Challis (Ida.)
      • 3rd Kyler Rector, Challis (Ida.)
      • 4th Kruz Allred, Top of Utah
    • 41-48
      • 1st Erik Carlile, Fremont
      • 2nd Luke Woolsey, Morgan Wrestling
      • 3rd Eli Graham, Ogden City Quest
      • 4th Shepard Stephens, Crusher Wrestling
  • Bantan (7 and 8)
    • 44-46
      • 1st Teague Brown, Syracuse
      • 2nd Ryler Jorgensen, Morgan Wrestling
      • 3rd Porter Carlson, Crusher Wrestling
      • 4th Gavin Regis, Crusher Wrestling
    • 45-48
      • 1st Mason Bingham, Stingers
      • 2nd Will Pentz, Morgan Wrestling
      • 3rd Colby Tennant, Fremont
      • 4th Davis Erickson, Crusher Wrestling
    • 50-51
      • 1st Max Miller, Bear River
      • 2nd Easton Gines, Syracuse
      • 3rd Keaton Smith, Top of Utah
      • 4th Cole Fenwick, Crusher Wrestling
    • 51-54
      • 1st Jason Worthley, Fremont
      • 2nd Stetson Summers, True Grit Wrestling
      • 3rd Angel Lablanc, Ogden City Quest
      • 4th Gus Blake, Tech Wrestling
    • 54-57
      • 1st Kaden Mitchell, True Grit Wrestling
      • 2nd Drew Korth, Morgan Wrestling
      • 3rd Hadley Platt, Fremont
      • 4th Parley Thacker, Top of Utah
    • 57-59
      • 1st Jaxen Endresen, Syracuse
      • 2nd Brykn Burnett, Fremont
      • 3rd Noah Mijangos, Ogden City Quest
      • 4th Tate Ripplinger, Tech Wrestling
  • Intermediate (9 and 10)
    • 47-55
      • 1st Reice Marvell, True Grit Wrestling
      • 2nd Noah Garcia, Fremont
      • 3rd Kyler Whitaker, Syracuse
    • 54-56
      • 1st Easton Evans, Top of Utah
      • 2nd Logan Hancey, Fremont
      • 3rd Gabe Blackburn, Tech Wrestling
      • 4th Gavin Gallegos, Roy Wrestling
    • 56-60
      • 1st Ty Farr, Challis (Ida.)
      • 2nd Kole Johnson, Stallions Wrestling
      • 3rd Keaton Gines, Syracuse
      • 4th Niran Nguyen, Crusher Wrestling
    • 58-63
      • 1st Easton Baker, Stallions Wrestling
      • 2nd Luke Gunn, Fremont
      • 3rd Hayden Rector, Challis (Ida.)
      • 4th Deegan Hardy, Stingers
    • 61-67
      • 1st Jacob Keblis, Fremont
      • 2nd Dawson Lange, Top of Utah
      • 3rd Jake Sullivan, True Grit Wrestling
      • 4th Wyatt Kinne, Syracuse
    • 66-72
      • 1st Will Korth, Morgan Wrestling
      • 2nd Miles Draper, Fremont
      • 3rd Casey LaMont, Top of Utah
      • 4th Preston Brimhall, Syracuse
    • 67-68
      • 1st Ryan Robinson, Tech Wrestling
      • 2nd Quade Simpson, Stingers
      • 3rd Easton Clark, Stallions Wrestling
      • 4th Jonah Mandleco, Fremont
    • 72-78
      • 1st Noah Mandleco, Fremont
      • 2nd Garrett Murray, Stingers
      • 3rd Gabriel Mabin, Syracuse
      • 4th Jaron Worthley, Fremont
    • 75-85
      • 1st Trevor Drake, Syracuse
      • 2nd Max Mikesell, Top of the Rock (Wyo.)
      • 3rd Kaleb Gines, Syracuse
      • 4th Carter Roberts, True Grit Wrestling
    • 97-113
      • 1st Ryker Hatch, Bear River
      • 2nd Wiatt Kelley, Challis (Ida.)
      • 3rd Ashton Goodsell, Crusher Wrestling
  • Novice (11 and 12)
    • 56-60
      • 1st Blake Woolsey, Morgan Wrestling
      • 2nd Bane Briggs, Syracuse
      • 3rd Sutton Brown, Syracuse
      • 4th Kaleb Wiser, Top of Utah
    • 61-62
      • 1st Weston Godfrey, Top of Utah
      • 2nd Nathan Campos, Green River Grapplers (Wyo.)
      • 3rd Porter Kinne, Syracuse
      • 4th Drew Winters, Extreme Wrestling
    • 63-65
      • 1st Dominic Martinez, Green River Grapplers (Wyo.)
      • 2nd Austin Bush, Fremont
      • 3rd Elijah Larsen, Top of Utah
      • 4th Saxon Bailey, Syracuse
    • 66-71
      • 1st Marco Herrera, Fremont
      • 2nd River Smith, Top of Utah
      • 3rd Sam May, Tech Wrestling
      • 4th Sean Pectol, Syracuse
    • 74-78 (Bracket A)
      • 1st Cache Quintana, Fremont
      • 2nd Porter Pilkington, True Grit Wrestling
      • 3rd Taylor Cochran, Stingers
      • 4th Elias Solorio, Ogden City Quest
    • 74-78 (Bracket B)
      • 1st Jake Woolsey, True Grit Wrestling
      • 2nd Hayden Wilcox, Fremont
      • 3rd Alex Zesiger, Tech Wrestling
      • 4th Danny Khoundet, Stallions Wrestling
    • 75-82
      • 1st Hunter Bowden, Fremont
      • 2nd Jordan Wakefield, Top of Utah
      • 3rd Jarett Jorgensen, Morgan Wrestling
      • 4th Landon Reeder, Bear River
    • 85-99
      • 1st Jeremy Evans, Tech Wrestling
      • 2nd Joshua Herrera, Fremont
      • 3rd Cyrus Carlile, Fremont
      • 4th Jose Munoz, Ogden City Quest
    • 115-133
      • 1st Brandyn Gaytan, Stingers
      • 2nd Gavin Mikesell, Top of the Rock (Wyo.)
      • 3rd Colton Wood, Syracuse
      • 4th M Reed Cunningham, Stingers
  • Schoolboy/girl (13 and 14)
    • 73-78
      • 1st Coalton Jackson, Fremont
      • 2nd Mckay Bush, Fremont
      • 3rd Montana Cragun, Morgan Wrestling
      • 4th Gunnar Brown, Syracuse
    • 77-82
      • 1st Braydon Mogle, Top of Utah
      • 2nd Dylan Morgan, Stingers
      • 3rd Mason Denton, Fremont
      • 4th Jayden Shaw, Fremont
    • 86-88
      • 1st Nicholas Dizes, Challis (Ida.)
      • 2nd Tayton Bennett, Fremont
      • 3rd Kierstien Bush, Fremont
      • 4th Bruin Bradshaw, Challis (Ida.)
    • 90-98
      • 1st Trevor Murray, Stingers
      • 2nd Samuel Sprehn, Syracuse
      • 3rd Spencer Maxwell, GAP
      • 4th Talon Johnson, Top of Utah
    • 102-106
      • 1st Trent Clark, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 2nd Cooper Erickson, Challis (Ida.)
      • 3rd Chase Bringard, Tech Wrestling
      • 4th Easton Winward, Top of Utah
    • 106-113
      • 1st Carter Thompson, Stingers
      • 2nd Weston Hirschi, Bear River
      • 3rd Paxton Smith, Top of Utah
      • 4th Tyson Zesiger, Tech Wrestling
    • 113-123
      • 1st Garrett Barton, Bear River
      • 2nd Brayden Tucker, Stingers
      • 3rd Koby Johnson, Stallions Wrestling
      • 4th Karston Whitaker, Syracuse
    • 135-138
      • 1st Jayden Burton, Syracuse
      • 2nd Christian Esparza, Stingers
  • Cadet/Junior (15 and 16/17 and 18)
    • 93-103
      • 1st Holden Richards, Bear River
      • 2nd Jonathon Hansen, Tech Wrestling
      • 3rd Daniel Waddoups, Tech Wrestling
      • 4th Jacob Willson, GAP
    • 103-113
      • 1st Justin Murray, Stingers
      • 2nd Austin Bingham, Stingers
      • 3rd Colten Eden, Syracuse
      • 4th Jayden Espinosa, Roy Wrestling
    • 110-123
      • 1st Jace Tilley, Stingers
      • 2nd Carson Halls, Tech Wrestling
      • 3rd Austin Martinez, Syracuse
      • 4th Morley Sullivan, True Grit Wrestling
    • 119-124
      • 1st Brock George, Syracuse
      • 2nd Heston Woolsey, Charger Wrestling
      • 3rd Karther Knight, Top of Utah
      • 4th Chance Hardy, Stingers
    • 123-127
      • 1st Trevor Clark, Star Valley Wrestling (Wyo.)
      • 2nd Ryan Talbot, Fremont
      • 3rd Logan Morbach, Syracuse
      • 4th Dylan Ruedas, Top of Utah
    • 126-128
      • 1st Kaiden Lamb, Stingers
      • 2nd Walker Wilcox, Fremont
      • 3rd Shawn Evans, Tech Wrestling
      • 4th Braxton Miller, Syracuse
    • 130-132
      • 1st Jayden Pentz, Morgan Wrestling
      • 2nd Ryan Winger, Tech Wrestling
      • 3rd Alec Lange, Top of Utah
      • 4th Taylor Johnson, Syracuse
    • 132-136
      • 1st Jalen Herrera, Stallions Wrestling
      • 2nd Coleman Thacker, Top of Utah
      • 3rd Kelby Kendall, Syracuse
      • 4th Conner Foxley, Crusher Wrestling
    • 133-138
      • 1st Brock Hardy, Stingers
      • 2nd C. Brooks Fletcher, Tech Wrestling
      • 3rd Owen Pentz, Morgan Wrestling
      • 4th Trevin Schmanski, Warrior Wrestling
    • 138-145
      • 1st Pete Bradshaw, Challis (Ida.)
      • 2nd Brad Haws, Tech Wrestling
      • 3rd Colton Bringard, Tech Wrestling
      • 4th Wyatt Johnson, Bear River
    • 141-144
      • 1st Dallin Denton, Fremont
      • 2nd Davis Halls, Tech Wrestling
      • 3rd Cole Clark, Stallions Wrestling
      • 4th Zac Miller, Bear River
    • 147-159
      • 1st Ben Bolingbroke, Crusher Wrestling
      • 2nd Braxton Anderson, Syracuse
      • 3rd Zach Davidson, Tech Wrestling
      • 4th Bryken Jensen, Bear River
    • 154-158
      • 1st Quade Dashnaw, Syracuse
      • 2nd Wyatt Price, Tech Wrestling
      • 3rd Keni Taufa, Ogden City Quest
      • 4th James O`Driscoll, Warrior Wrestling
    • 173-181
      • 1st Ben Sprehn, Syracuse
      • 2nd Ian Peterson, Tech Wrestling
      • 3rd Seth Morris, Viewmont
      • 4th Preston Watton, Tech Wrestling
    • 185-190
      • 1st Wyatt Koelling, Crusher Wrestling
      • 2nd Tyler Shepherd, Tech Wrestling
      • 3rd Jordan Bagwell, Tech Wrestling
      • 4th Braxton Jones, Syracuse
    • 185-215
      • 1st Cache Lowry, Syracuse
      • 2nd Korben Hayes, Fremont
      • 3rd Jorden Nielsen, Tech Wrestling
      • 4th Erick Avila, Syracuse
    • 225-280
      • 1st Roy Nash, Ruiz Combat Grappling
      • 2nd Aspen Naylor, Syracuse
      • 3rd Alex Harris, Syracuse
      • 4th Riley Taylor, Stingers
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail