Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

U.S. Folkstyle Nationals
Sevier Valley Center Richfield, UT

Individual Results

  • 6 & Under

    • 37 lbs.

      • 1st McKay Foy of Altamont, UT, Altamont

      • 2nd Tanner Orton of West Jordan, UT, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Joel Hardman, Independent

      • 4th Garrick Kilpack of Sandy, UT, Mountain Top Wrestling Club

      • 5th Caleb Sanderson, UT, East Carbon

      • 6th Ryker Pentz, UT, North Summit

    • 40 lbs.

      • 2nd Connor Kinross, UT, Champions

      • 3rd Zachary Berrett, UT, Canyon View

      • 4th Emilio Gonzales, UT, East Carbon

    • 43 lbs.

      • 2nd Jake Roberts, UT, Diamondbacks

      • 3rd Kaden Zom, UT, Rocky Mountain Wrestling

      • 4th Tyler Wallis, UT, Tooele

      • 6th Austin Hone, UT, Santaquin

    • 46 lbs.

      • 2nd Jaxon Cole, UT, North Summit

      • 4th Ben Peterson, UT, Champions

      • 5th Devin Johnson of Draper, UT, Mountain Top Wrestling Club

      • 6th Gavin Coates, UT, Tooele

    • 49 lbs.

      • 1st Beau McRae of South Jordan, UT, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Wyatt Monroe, UT, Payson

      • 5th Chase Sabey, UT, Wasatch

    • 52 lbs.

      • 5th Emilio Jaramillo, UT, Tooele

      • 6th Brandyn Van Tassell of Spanish Fork, UT, Diamondbacks

    • 55 lbs.

      • 1st Parker Kay of Spanish Fork, UT, Diamondbacks

      • 2nd Nathan Velasquez of Price, UT, Carbon Raptors

      • 3rd Ryan Moody, UT, Tooele

      • 5th Dawson Stewart, UT, Tooele

      • 6th Tyrell Ahlstrom, UT, Tooele

    • 65 lbs.

      • 1st Chayce Loveless, UT, Payson

      • 2nd Rand Pentz, UT, North Summit

      • 3rd Weston Anderton, UT, TUG

      • 5th Dryden Menck, UT, Mountain View

  • 8 & Under

    • 43 lbs.

      • 2nd Dane Waldron, UT, Juab

    • 46 lbs.

      • 1st Josh Jensen, UT, Payson

      • 2nd Riley Tatum of West Jordan, UT, Mountain Top Wrestling Club

      • 4th Jake Marquardt, UT, Tooele

    • 49 lbs.

      • 1st Taylor LaMont of Mapleton, UT, Champions

      • 2nd Conner Wengreen, UT, Mountain Crest

      • 6th Clint Carter, UT, Champions

    • 52 lbs.

      • 1st Hayden Butler of Saratoga Springs, UT, Mountain Top Wrestling Club

      • 4th Cobe Berrett, UT, Canyon View

      • 6th Brayden Boswell, UT, Tooele

    • 55 lbs.

      • 4th Tyler Schwendiman of South Jordan, UT, Mountain Top Wrestling Club

      • 6th Chayton Haveron, UT, Juab

    • 58 lbs.

      • 2nd Chris Wengreen, UT, Mountain Crest

      • 3rd Skye Mackintosh, UT, Lehi

      • 6th John Robbins, UT, TUG

    • 61 lbs.

      • 1st Brier Bryan, UT, Juab

      • 2nd Tayler Johnson of Draper, UT, Mountain Top Wrestling Club

      • 5th Gabriel Roundy, UT, Champions

      • 6th Bailey Matheson, UT, Tooele

    • 64 lbs.

      • 2nd Trevor Kinross, UT, Champions

      • 3rd Jake Clark, UT, North Summit

      • 4th Riley Loveless, UT, Payson

      • 5th Dedri Davidson, UT, Juab

    • 67 lbs.

      • 1st Tayven Dilleshaw, UT, Rocky Mountain Wrestling\

      • 2nd Braxton Grange, UT, Grantsville

      • 3rd Spencer Kelly, UT, Diamondbacks

    • 70 lbs.

      • 1st Kaiden Lewis, UT, Carbon Raptors

    • 75 lbs.

      • 1st Rylee Foy, UT, Altamont

      • 3rd Johnny O`Hearon, UT, Carbon Raptors

      • 5th Tryler Greenhalgh, UT, Juab

    • 90 lbs.

      • 1st Hunter Angell, UT, South Summit

      • 2nd Ethan Phillips, UT, Juab

      • 3rd Austin Sutch, UT, TUG

      • 4th Remo Rivera, UT, Champions

      • 5th Korbin Tibbals, UT, Champions

    • 106+ lbs.

      • 1st Chazz Haveron, UT, Juab

      • 2nd Jacob Peterson, UT, Tooele

      • 3rd Isiah Contreras, UT, Tooele

  • 10 & Under

    • 52 lbs.

      • 2nd Gabe Waldron, UT, Juab

      • 3rd Daniel Johnson, UT, Champions

    • 55 lbs.

      • 1st Caleb Williams, UT, Carbon Raptors

      • 4th Ty Bulloch, UT, Cedar

    • 58 lbs.

      • 1st Dusty Hone, UT, Cedar

      • 2nd Britton Hausman, UT, Hurricane

      • 3rd Colton Sanderson, UT, East Carbon

      • 4th Dalton Thomas, UT, Diamondbacks

      • 5th Layton Lewis, UT, North Summit

    • 61 lbs.

      • 1st Nick Rowley, UT, Grantsville

      • 2nd Chantry Pace, UT, Champions

      • 3rd Trent Kelly, UT, Diamondbacks

      • 4th Denton Grange, UT, Mountain Crest

      • 6th Justin Schwendiman of West Jordan, UT, Mountain Top Wrestling Club

    • 64 lbs.

      • 2nd Keyan Branom, UT, Uintah

      • 5th Rylee Melgoza, UT, Champions

      • 6th Kolby Lewis, UT, North Summit

    • 67 lbs.

      • 1st Josh Frost, UT, Uintah

      • 4th Cooper Thorpe, UT, Diamondbacks

      • 5th Collin Beckstead, UT, Tooele

      • 6th Hayden Stansfield, UT, Payson

    • 70 lbs.

      • 1st Brigg Butler of Saratoga Springs, UT, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Grant LaMont of Mapleton, UT, Champions

      • 5th Braiden Wilson, UT, Payson

      • 6th Carson Oates, UT, Diamondbacks

    • 73 lbs.

      • 2nd Jordan Wengreen, UT, Mountain Crest

      • 3rd Dalton Harmon, UT, Juab

      • 4th Will Ford, UT, Payson

      • 5th Colton Simpson, UT, Payson

      • 6th Gage Gonzales, UT, Cedar

    • 76 lbs.

      • 1st William Kilpack of Sandy, UT, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Jed Mellen, UT, Payson

      • 5th Alec Garcia, UT, Champions

    • 80 lbs.

      • 1st Jesse Carlisle, UT, Champions

      • 2nd Branson Ashworth, UT, Diamondbacks

      • 4th Hunter Woods, UT, Champions

    • 85 lbs.

      • 1st Kyle Foy, UT, Altamont

      • 2nd Kimball Bastian, UT, Juab

      • 4th Josh Searle, UT, Diamondbacks

      • 5th Seth Manning, UT, Tooele

    • 90 lbs.

      • 1st Zachary Coffman, UT, Tooele

      • 2nd Shay McCurdy, UT, Uintah

      • 3rd Drake Menck, UT, Mountain View

      • 4th Zachary Hanson, UT, Champions

      • 5th Trevor Fowkes, UT, Juab

      • 6th Nick Hulbert of West Valley City, UT, Mountain Top Wrestling Club

    • 100 lbs.

      • 1st Weston Rowley, UT, Payson

      • 5th Zach Marquardt, UT, Tooele

      • 6th Kaden Phillips, UT, Juab

    • 110 lbs.

      • 1st Jeremy Aleman, UT, Millard

      • 2nd Taris Schramm, UT, Payson

      • 3rd Tyson Brown, UT, Mountain Crest

    • 129 lbs.

      • 1st Jake Redman, UT, Tooele

      • 2nd Carson Edwards, UT, Delta

    • 130+ lbs.

      • 2nd Gage Stewart, UT, Tooele

      • 3rd Collin Anderton, UT, TUG

      • 4th Zane Sayers, UT, Kearns

      • 5th Andrew Rickett, UT, Tooele

  • 12 & Under

    • 64 lbs.

      • 1st Brian Adlard, UT, South Summit

      • 2nd Kyle Robison, UT, Millard

      • 3rd Tyler Jensen of West Valley City, UT, Mountain Top Wrestling Club

      • 4th Wyatt Clark, UT, North Summit

      • 5th Wesly Orton of West Jordan, UT, Mountain Top Wrestling Club

      • 6th Brayden Schwendiman of South Jordan, UT, Mountain Top Wrestling Club

    • 67 lbs.

      • 1st Gerritt Bradley, UT, Champions

      • 2nd Brandon George, UT, Champions

      • 3rd Cole Corral, UT, Canyon View

      • 6th Joseph Gallucci, UT, East Carbon

    • 70 lbs.

      • 1st Brandon Woolstenhulme, UT, South Summit

      • 2nd Ronald Wardleigh, UT, Rockwahl

      • 3rd Tanner Merkley, UT, Uintah

      • 4th Brenden Turner, UT, Millard

      • 6th Preston Fowkes, UT, Juab

    • 73 lbs.

      • 1st Connor Prescott, UT, South Summit

      • 2nd Mitch Brown, UT, Payson

      • 3rd Morgan Sweat, UT, Wasatch

      • 4th McKay DeGering, UT, South Summit

      • 5th Bradley Nixon, UT, Canyon View

      • 6th Corbin Brown, UT, Champions

    • 76 lbs.

      • 1st Nathan Evans, UT, Delta

      • 2nd Cache Bisel, UT, South Summit

      • 3rd Jeff McCormick, UT, South Summit

      • 6th Josh Rowley, UT, Uintah

    • 80 lbs.

      • 1st Colton Thornton, UT, South Summit

      • 2nd Connor Crandall, UT, South Summit

      • 3rd Zac Loveless, UT, Payson

      • 4th Matthew Vierkant, UT, Champions

      • 5th Cole Wright, UT, Juab

      • 6th Joshua Rasmussen, UT, Millard

    • 84 lbs.

      • 1st Teddy Hackford, UT, Wasatch

      • 3rd Cody Hone, UT, Cedar

      • 4th Dakota Holmes, UT, Uintah

      • 5th Spencer McPherson, UT, Juab

      • 6th Sam Williamson, UT, Grantsville

    • 88 lbs.

      • 1st Jacob Falk, UT, Vandit

      • 2nd Cole Ford, UT, Payson

      • 3rd Jake Ribald of West Jordan, UT, Mountain Top Wrestling Club

      • 5th Rudy Frazier, UT, Delta

    • 92 lbs.

      • 3rd Tanner Sweat, UT, Wasatch

      • 4th James Hulet, UT, Enterprise

      • 5th Mitch Kay, UT, Diamondbacks

      • 6th Matt Schmidt, UT, North Summit

    • 96 lbs.

      • 1st Austin Frazier, UT, Champions

      • 2nd Matthew Tuttle, UT, Millard

      • 3rd Larsan Cottam, UT, Cedar

      • 5th Ryan Peterson, UT, Delta

      • 6th Chance Tromble, UT, Payson

    • 100 lbs.

      • 2nd Deric Searle, UT, Millard

      • 3rd Matt Grover, UT, Cedar

      • 5th Don`E Fullmer, UT, Millard

    • 105 lbs.

      • 1st Austin Riding, UT, Payson

      • 2nd Wyatt Argyle, UT, South Sevier

      • 3rd Jalen Weaver, UT, Dixie

      • 5th Michael Schena, UT, Delta

      • 6th Taylor O`Hearon, UT, Carbon Raptors

    • 110 lbs.

      • 1st Tyler Mair, UT, Wasatch

      • 2nd Shea Peterson, UT, Gunnison

      • 3rd Thomas Manning, UT, Tooele

      • 4th Cort Butterfield of Sandy, UT, Mountain Top Wrestling Club

      • 5th Dixon Winn, UT, Juab

    • 120 lbs.

      • 2nd Dustin Jenkins, UT, Champions

      • 4th Slade Moyle, UT, Enterprise

      • 6th Wes Thomas, UT, Delta

    • 135 lbs.

      • 1st Jordan Cowles, UT, Richfield

      • 4th Saul Guzman, UT, Payson

      • 5th Ryli Sutch, UT, TUG

    • 160 lbs.

      • 2nd Logan Anderton, UT, TUG

      • 4th Cody Angell, UT, South Summit

    • 161+ lbs.

      • 1st Anthony Contreras, UT, Tooele

      • 2nd Justus Clark, UT, Richfield

      • 3rd Colten Argyle, UT, South Sevier

  • 15 & Under

    • 75 lbs.

      • 1st Carson Kuhn, UT, Vandit

      • 2nd Tanner Linton, UT, Juab

      • 3rd Traven Gardiner, UT, Spanish Fork

      • 4th Andrew Erickson, UT, Richfield

    • 82 lbs.

      • 2nd Kody Smith, UT, Delta

      • 3rd Forrest Lucas, UT, South Summit

      • 4th Jace Abbott, UT, Delta

      • 5th Jake McCormick, UT, South Summit

    • 89 lbs.

      • 1st Kade Moss, UT, Vandit

      • 3rd Colby Christensen, UT, Uintah

      • 4th Kamron Day, UT, Millard

    • 95 lbs.

      • 1st Jonsen Crandall, UT, South Summit

      • 2nd Brady Nicholes, UT, South Summit

      • 3rd Stratton Schulz, UT, Uintah

      • 5th Briar Proctor, UT, Juab

      • 6th Colton Ogden, UT, Richfield

    • 101 lbs.

      • 1st Brock Brown, UT, Payson

      • 2nd Kaleb Ashworth, UT, Diamondbacks

      • 3rd Bryson Foy, UT, Altamont

      • 4th Kenny Wood, UT, Carbon Raptors

      • 5th Cody Thornton, UT, South Summit

      • 6th Jake Cropper, UT, Richfield

    • 108 lbs.

      • 1st Dakota Payne, UT, Millard

      • 2nd Lance Argyle, UT, Champions

      • 3rd Colton Ford, UT, Payson

      • 4th Ryan Card, UT, South Summit

      • 5th Brayden Edwards, UT, Delta

      • 6th Brennen Hyatt, UT, Champions

    • 115 lbs.

      • 4th Colton Cannon, UT, Payson

      • 6th Dakota Ewell, UT, Payson

    • 125 lbs.

      • 3rd Jeremiah Guzman, UT, Payson

      • 4th Justin Penn, UT, Delta

      • 5th Nolan Haycock, UT, Champions

      • 6th Travis McRae of South Jordan, UT, Mountain Top Wrestling Club

    • 135 lbs.

      • 1st Brady Loveless, UT, Payson

      • 2nd Drex Dutson, UT, Delta

      • 4th Kade Wilcox, UT, Millard

      • 6th Thomas Linton, UT, Champions

    • 145 lbs.

      • 1st Matt Sunkees, UT, Uintah

      • 2nd Spencer Nelson, UT, Delta

      • 3rd Nick Peterson, UT, Delta

      • 5th Dylan Thomas, UT, Delta

      • 6th Rendon Shields, UT, Millard

    • 157 lbs.

      • 1st Kaleb Moritz, UT, Wasatch

      • 2nd Broden Parkin, UT, Payson

      • 3rd Mike Hatch, UT, Delta

      • 4th Garrett Nielson, UT, Champions

      • 5th David Millman, UT, Payson

      • 6th Thomas Kestler, UT, Millard

    • 175 lbs.

      • 1st Haze Osborn, UT, Champions

      • 2nd Lance Deeter, UT, Carbon Raptors

      • 3rd Braden Anderton, UT, TUG

      • 5th Zachariah Ziegler, UT, Uintah

      • 6th Sione Harris, UT, Canyon View

    • 200 lbs.

      • 3rd Nick Mangelson, UT, Juab

    • 275 lbs.

      • 1st Caleb Jones, UT, Emery

      • 2nd Richie Rodriquez, UT, Payson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org 11342 South Woodhill Drive Sandy, Utah 84092 (801) 641-9832 E-Mail