Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

Wasatch Tournament
Folkstyle March 1, 2014 Heber City, UT

Individual Results

  • Flyweight (6 and Under)
    • 38-41
      • 1st Erik Carlile, Fremont
      • 2nd Rylon Teeples, Grantsville
      • 3rd Ethan Sharp, Extreme Wrestling
      • 4th George Kunz, South Summit
    • 42-47
      • 1st Lincon Cowan, Juab Wrestling
      • 2nd Logan Hardy, Fremont
      • 3rd Jesse Leavitt, Wasatch
    • 51-57
      • 1st Ladd Holman, Juab Wrestling
      • 2nd Samuel Birch, GAP
  • Bantam (7 and 8)
    • 40-44
      • 1st Payden Woolsey, True Grit Wrestling
      • 2nd Karson Shelley, Champions
      • 3rd Gavin Regis, Crusher Wrestling
      • 4th Nathan Beltram, Top of the Rock (Wyo.)
    • 44-47
      • 1st Hanks Jacobson, Mettle Wrestling
      • 2nd Wren Jackson, Team Legacy
      • 3rd Cage Rangel, Mettle Wrestling
      • 4th Lachlan Stowell, Alta Wings
    • 47-52
      • 1st Tege Kelley, Mettle Wrestling
      • 2nd Tucker Keller, Fremont
      • 3rd Kayden Lynn, Juab Wrestling
      • 4th Braxten Blackett, Juab Wrestling
    • 45-49
      • 1st Roany Proffit, Diamondville Wrestling Club (Wyo.)
      • 2nd Brayce Smith, Wolfpack
      • 3rd Tyler Khoundet, Stallions Wrestling
      • 4th Davis Erickson, Crusher Wrestling
    • 54-59
      • 1st Denver Cloward, Cougar Den
      • 2nd Hadley Platt, Fremont
      • 3rd Logan Bauers, Diamondville Wrestling Club (Wyo.)
    • 66-69
      • 1st Xavier Randall, Zombie Squad
      • 2nd Trayvn Boger, Total Domination
      • 3rd Chase Poulsen, Juab Wrestling
  • Intermediate (9 and 10)
    • 46-52
      • 1st Layne Kleimann, Team Prestige
      • 2nd Beau Frentheway, Wasatch
      • 3rd Noah Garcia, Fremont
    • 54-55
      • 1st Jacob Carson, Mettle Wrestling
      • 2nd Slade Mickelsen, Wolfpack
      • 3rd Cooper Blackett, Juab Wrestling
      • 4th Layne Kleimann, Team Prestige
    • 53-55
      • 1st Joran Cochran, Top of the Rock (Wyo.)
      • 2nd Rowdey Peterson, Juab Wrestling
      • 3rd Easton Evans, Top of Utah
      • 4th Talmage Stowell, Alta Wings
    • 56-61
      • 1st Cooper Sanders, Team Legacy
      • 2nd Bryson Lloyd, Wasatch
      • 3rd Manny Ferrell, Mettle Wrestling
      • 4th Logan Hancey, Fremont
    • 57-61
      • 1st Austin Kelly, Wasatch
      • 2nd Jacob Waddoups, Tech Wrestling
      • 3rd Hayden Park, Juab Wrestling
      • 4th Niran Nguyen, Crusher Wrestling
    • 63-67
      • 1st Riggin Boger, Total Domination
      • 2nd Dalton Sharp, Extreme Wrestling
      • 3rd Preston Aagard, Juab Wrestling
      • 4th Isaac Sain, Top of the Rock (Wyo.)
    • 65-69
      • 1st Cayaen Smith, Mettle Wrestling
      • 2nd Casey LaMont, Top of Utah
      • 3rd Chanden Reid, Team Legacy
      • 4th Logan Holdaway, Juab Wrestling
    • 67-72
      • 1st Kylan Taylor, Champions
      • 2nd Keagan Boyce, Wolfpack
      • 3rd Patrick Gross, Top of the Rock (Wyo.)
      • 4th Trevyn Gates, Mettle Wrestling
    • 71-77
      • 1st Landen Shurtleff, Pride Wrestling
      • 2nd Corbin Platt, Fremont
      • 3rd Kaeson Burn, Top of Utah
      • 4th Chase Bryan, Juab Wrestling
    • 73-80
      • 1st Mahkyi Smith, Mettle Wrestling
      • 2nd Tanner Metcalf, Top of the Rock (Wyo.)
      • 3rd Christian Slack, Wasatch
      • 4th Jacob Fillmore, South Sevier
    • 86-89
      • 1st Conner White, Juab Wrestling
      • 2nd LeRoy Speredon, Crusher Wrestling
  • Novice (11 and 12)
    • 64-65
      • 1st Austin Bush, Fremont
      • 2nd Brock Morris, Cedar Redmen
      • 3rd Elijah Larsen, Top of Utah
      • 4th Skylar Beltran, Top of the Rock (Wyo.)
    • 65-69
      • 1st Denim Torgerson, Wolfpack
      • 2nd Thaigeyn Smith, Mettle Wrestling
      • 3rd Terrell Lee, Cedar Redmen
      • 4th Jaron Priest, Crusher Wrestling
    • 70-75
      • 1st Lukus Carrillo, Champions
      • 2nd Tucker Butler, Westlake
      • 3rd Casey Isaacson, Top of the Rock (Wyo.)
    • 71-77
      • 1st Danny Khoundet, Stallions Wrestling
      • 2nd Jake Woolsey, True Grit Wrestling
      • 3rd Micah Pettit, Tech Wrestling
      • 4th Hayden Wilson, Mettle Wrestling
    • 73-78
      • 1st Gabe Sanders, Team Legacy
      • 2nd Deklan Kelly, Wasatch
      • 3rd Alex Zesiger, Tech Wrestling
      • 4th Michael Hendrix, Fremont
    • 78-82
      • 1st Brady Phillips, Stallions Wrestling
      • 2nd Ethan McGhee, Altamont
      • 3rd Kody Keith, Mettle Wrestling
      • 4th Cyrus Carlile, Fremont
    • 78-83
      • 1st Hunter Bowden, Fremont
      • 2nd Mason Yenney, Top of the Rock (Wyo.)
      • 3rd Sammy Heywood, Wasatch
      • 4th Triston Fillmore, South Sevier
    • 81-85
      • 1st Tristan Farnsworth, Altamont
      • 2nd Jeremy Evans, Tech Wrestling
      • 3rd Ren Taylor, Roosevelt Wrestling
      • 4th Austin McMillan, Warrior Wrestling
    • 86-93
      • 1st Tucker Naccarato, Pride Wrestling
      • 2nd Taylor Hunt, South Sevier
      • 3rd Justyn Mitchell, Champions
      • 4th Brock Gutierrez, Claw
    • 99-102
      • 1st Brice Clegg, South Summit
      • 2nd Mark Rausch, Warrior Nation
      • 3rd Chandler Loveless, Pride Wrestling
      • 4th Carson Ballamis, Tactic 3 Style
  • Schoolboy/girl (13 and 14)
    • 66-70
      • 1st Trevor Allred, Top of the Rock (Wyo.)
      • 2nd McKay Bush, Fremont
      • 3rd Thomas Coates, Grantsville
      • 4th Declan Morris, Cedar Redmen
    • 74-80
      • 1st Gavin Ayotte, Extreme Wrestling
      • 2nd Mitchel Slack, Wasatch
      • 3rd Sean Klein, Agoge
      • 4th Dylan Morgan, Stingers
    • 78-82
      • 1st Cole Zorn, Mettle Wrestling
      • 2nd Ashton DuPape, Top of the Rock (Wyo.)
      • 3rd Mason Denton, Fremont
      • 4th Ryker Boyce, Wolfpack
    • 81-85
      • 1st Cameron Metcalf, Top of the Rock (Wyo.)
      • 2nd Colby Bowden, Fremont
      • 3rd Tayton Bennett, Fremont
      • 4th Dahlance Smith, Wolfpack
    • 83-91
      • 1st Max Anson, Mettle Wrestling
      • 2nd Kierstien Bush, Fremont
      • 3rd Terrell Jeffs, Wasatch
      • 4th Kaleb Nybo, Juab Wrestling
    • 89-95
      • 1st Stockton O`Brien, Mettle Wrestling
      • 2nd Wyatt Hogan, Roosevelt Wrestling
      • 3rd Cannon Fuellenbach, South Sevier
      • 4th Jate Frost, Cougar Den
    • 92-95
      • 1st Zak Kohler, Wasatch
      • 2nd Gage Mason, Wolfpack
      • 3rd Jaxon Moore, TUG
      • 4th Thomas Gordy, Crusher Wrestling
    • 95-105
      • 1st Isaac Wilcox, Mettle Wrestling
      • 2nd Donny Proffit, Diamondville Wrestling Club (Wyo.)
      • 3rd John Whitaker, Millard County Wrestling Club
      • 4th Tyler Lynn, Juab Wrestling
    • 98-105
      • 1st Jace Dart, Top of Utah
      • 2nd Brock Lloyd, Wasatch
      • 3rd Elijah Wilson, Mettle Wrestling
      • 4th Spencer Maxwell, Jordan Junior Wrestling
    • 104-111
      • 1st Gabriel Terry, Bruin Wrestling
      • 2nd Tate Johnson, Wolfpack
      • 3rd Jaxon Lee, Cedar City
      • 4th Paden Memmott, Crusher Wrestling
    • 110-115
      • 1st McKay Foy, Altamont
      • 2nd Joshua Lee, Champions
      • 3rd James Black, Top of the Rock (Wyo.)
      • 4th Jett High, South Sevier
    • 117-125
      • 1st Joshua Powell, Top of Utah
      • 2nd Bromley Carter, SVG Wrestling
      • 3rd Calun Whitaker, Millard County Wrestling Club
    • 125-127
      • 1st Logan Kennard, Wasatch
      • 2nd Jacob Halsted, Warrior Nation
      • 3rd Dylan Kruger, North Summit Youth Wrestling
    • 133-144
      • 1st Wyatt Jessen, Altamont
      • 2nd Maika Tauteoli, Mettle Wrestling
      • 3rd Zayne Foy, Wasatch
    • 141-150
      • 1st Spencer Tauteoli, Mettle Wrestling
      • 2nd Jesse Steele, Mettle Wrestling
      • 3rd Donevan Black, Top of the Rock (Wyo.)
    • 212-228
      • 1st Jaxson Kendall, Juab Wrestling
      • 2nd Carson Kay, Champions
      • 3rd Dylan Petersen, Mettle Wrestling
      • 4th Naabaahii Tsosie, Bruin Wrestling
  • Cadet/Junior (15 and 16/17 and 18)
    • 100-103
      • 1st Dillon Torgerson, Wolfpack
      • 2nd Trevor Cluff, Wasatch
      • 3rd Wyatt Sharp, Uintah
      • 4th Daniel Waddoups, Wasatch
    • 104-109
      • 1st Braiden Parker, Wasatch
      • 2nd Kaden Zorn, Mettle Wrestling
      • 3rd Carson Halls, Tech Wrestling
      • 4th Chile Ice, Bruin Wrestling
    • 111-120
      • 1st Corbin Smith, Wasatch
      • 2nd Caleb Rasmussen, Millard County Wrestling Club
      • 3rd Davian Hendrix, Fremont
      • 4th Tyler Leavitt, South Sevier
    • 115-120
      • 1st Benjamin Harden, Tech Wrestling
      • 2nd Brady Harris, Stingers
      • 3rd Wyatt Yenney, Top of the Rock (Wyo.)
      • 4th Cameron Thomas, Vandit
    • 123-127
      • 1st Hayden Butler, Westlake
      • 2nd Parker Kay, Champions
      • 3rd Shawn Evans, Tech Wrestling
      • 4th Bryce Gott, Taylorsville 3 Style
    • 123-132
      • 1st Taylor LaMont, Champions
      • 2nd Brady Farnsworth, Altamont
      • 3rd Gavin Cavalli, Bruin Wrestling
      • 4th Bo Simmons, TUG
    • 131-136
      • 1st Brock Hardy, Stingers
      • 2nd Benjamin Anderson, TUG
      • 3rd Tristan Hellstrom, Champions
      • 4th Dallas Larson, Champions
    • 130-136
      • 1st Ryan Hansen, Champions
      • 2nd Drew Hawkins, Bear Den
      • 3rd Wylee Dallin, Bruin Wrestling
      • 4th Tyson Norman, Altamont
    • 133-143
      • 1st Johnny O'Hearon, Champions
      • 2nd C. Brooks Fletcher, Tech Wrestling
      • 3rd Jackson Wilson, Fortius
      • 4th Landon Memmott, Crusher Wrestling
    • 137-139
      • 1st Nathan McKoy Richards, Roosevelt Wrestling
      • 2nd Dylan Carter, SVG Wrestling
      • 3rd Gabe Baca, Bruin Wrestling
      • 4th Caleb Coffing
    • 140-150
      • 1st Curtis Smith, Tech Wrestling
      • 2nd Michael Reynolds, GAP
      • 3rd Shamar Duffus
      • 4th Joey Aagard, Juab Wrestling
    • 140-151
      • 1st Davis Halls, Tech Wrestling
      • 2nd Ritchie Heywood, Wasatch
      • 3rd Jesse Ballow, Juab Wrestling
      • 4th Gatlin Peterson, Champions
    • 151-154
      • 1st DJ Cohen, Wasatch
      • 2nd Kolton Lynn, Juab Wrestling
      • 3rd Keegan Ngatuvai, Bruin Wrestling
      • 4th Collin Hawkins, Bear Den
    • 158-164
      • 1st Spencer Heywood, Wasatch
      • 2nd Preston Stephenson, Wayne
      • 3rd Koy Wilkinson, TUG
      • 4th Rex Bowden, Wasatch
    • 158-167
      • 1st Garth Healey, Wasatch
      • 2nd Nick Piscitelli, Wasatch
      • 3rd Cory Rokovitz, Champions
      • 4th Brayden Calvert, Fremont
    • 163-171
      • 1st Wayson Foy, Wasatch
      • 2nd Mac Peterson, Wolfpack
      • 3rd Gehrig Stoddard, Bruin Wrestling
      • 4th Ethan Lilly, Champions
    • 163-176
      • 1st Payton Mair, Wasatch
      • 2nd Bailey Carlson, TUG
      • 3rd Ian Peterson, Wasatch
      • 4th Kamron Stocking, Roy Wrestling
    • 177-182
      • 1st Nelson Chamberlain, Tech Wrestling
      • 2nd Jayce Steele, Juab Wrestling
      • 3rd Weston Anderton, Mettle Wrestling
      • 4th Stone Johnson, Sandy
    • 182-190
      • 1st Rylee Foy, Altamont
      • 2nd Quigley Whitaker, Millard County Wrestling Club
      • 3rd Seth Morris, Viewmont
      • 4th Dylan White, Juab Wrestling
    • 188-195
      • 1st Tyler Shepherd, Kingdom Klub
      • 2nd Cason Messersmith, Juab Wrestling
      • 3rd Korben Hayes, Fremont
      • 4th Joe Boyer, Mettle Wrestling
    • 218-222
      • 1st Ben Bos, Wasatch
      • 2nd Colton Rigby, Bruin Wrestling
      • 3rd Rowdy Keller, Fremont
  • Open Division (18 and Older)
    • 172-176
      • 1st Adam Maxwell, GAP
      • 2nd Bradon Fredrickson, Factum
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail