Home - Search - News - Calendars - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2010 Wastach Three-Style Tournament
Greco-Roman Feb. 26, 2010 Heber City, UT

  • Flyweight (ages 6 and Under)

    • 37-39 lbs.

      • 1st David Edwards, Uintah

      • 2nd Austin Kelly, Wasatch

    • 44-45 lbs.

      • 1st Cole Eldredge, Throwdown

      • 2nd Christian Slacy, Wasatch

      • 3rd Ethan Wilfong, South Summit

  • Bantam (ages 7 and 8)

    • 45-49 lbs.

      • 1st Joshua Millward, Team Legacy

      • 2nd Cannon Manning, Team Tooele

      • 3rd Kale Richins, Throwdown

    • 49-50 lbs.

      • 1st William Haight, Team Legacy

      • 2nd Jackson Prescott, North Summit

      • 3rd Ethan Wood, Mountain Top Wrestling Club

    • 51-53 lbs.

      • 1st Tristian Farnsworth, Independent

      • 2nd Bo Bushell, South Summit

      • 3rd Cooper Cox, Elite

    • 58-59 lbs.

      • 1st Cael Smith, Team Rulon

      • 2nd Charlie Fassold, Wasatch

      • 3rd Waylon Jones, South Summit

    • 64-65 lbs.

      • 1st Zach Warren, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Zack Smith, Team Rulon

    • 70-73 lbs.

      • 1st Spencer Tauteoli, Throwdown

      • 2nd Cameron Dahle, Team Rulon

  • Intermediate (ages 9 and 10)

    • 50-51 lbs.

      • 1st Tanner Orton, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Kimball Wiser, Team Rulon

      • 3rd Sammy Haywood, Wasatch

    • 51-54 lbs.

      • 1st Mitchel Slack, Wasatch

      • 2nd Robert Edwards, Uintah

      • 3rd Stewart Ballif, Wasatch

    • 54-56 lbs.

      • 1st Braden Henson, Team Legacy

      • 2nd Jed Lee, Pride Wrestling

      • 3rd Quenton Mortimer, Champions

    • 57-62 lbs.

      • 1st Zak Kohler, Wasatch

      • 2nd Kade Thompson, Throwdown

      • 3rd Garrick Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

    • 60-63 lbs.

      • 1st Riley Noble, Team Legacy

      • 2nd Stockton O`Brien, Throwdown

      • 3rd Jaxon Moore, TUG

    • 63-68 lbs.

      • 1st Brydger Purdy, Wasatch

      • 2nd Mason Christiansen, Team Legacy

      • 3rd McKay Foy, Basin Wrestling Club

    • 69-71 lbs.

      • 1st Logan Jensen, Grapplers West

      • 2nd Austin Hone, Payson Grappling Force

      • 3rd Damon Dodson, TUG

    • 74-80 lbs.

      • 1st Jace Anderson, North Summit

      • 2nd Maika Tauteoli, Throwdown

      • 3rd Romeo Gant, South Summit

    • 94-97 lbs.

      • 1st Wylder Smith, Wasatch

      • 2nd Ben Provost, Wasatch

  • Novice (ages 11 and 12)

    • 59-62 lbs.

      • 1st Jaxon Cole, North Summit

      • 2nd Koy Caldwell, Warrior Freestyle Wrestling Club

      • 3rd Brandon Meikel, Grapplers West

    • 65-68 lbs.

      • 1st Seth Gardner, Wasatch

      • 2nd Trevor Cluff, Wasatch

      • 3rd Hailey Cox, Elite

    • 67-70 lbs.

      • 1st Corbin Smith, Wasatch

      • 2nd Bailey Johnson, Champions

      • 3rd Logan Crandall, South Summit

    • 71-76 lbs.

      • 1st Benjamin Anderson, Elite

      • 2nd Jakob Discher, Wasatch

      • 3rd Steven Ballif, Wasatch

    • 75-79 lbs.

      • 1st Jace Tilley, Elite

      • 2nd Jaron Jensen, Grapplers West

      • 3rd Taten Ringel, North Summit

    • 79-82 lbs.

      • 1st Conner Wengreen, Team Rulon

      • 2nd Beau McRae, Vandit

      • 3rd Ritchie Heywood, Wasatch

    • 82-86 lbs.

      • 1st Colton McBride, Team Rulon

      • 2nd Brock Hardy, Stingers

      • 3rd Tucker Eldredge, Throwdown

    • 90-94 lbs.

      • 1st Sean Johnson, Team Legacy

      • 2nd Ashton J. Seely, Champions

      • 3rd Steven Quintana, Royal Wrestling Club

    • 98-100 lbs.

      • 1st Rex Bowden, Wasatch

      • 2nd Kaden Atkinson, South Summit

      • 3rd Hunter Denkers, Wrestling Thunder

    • 104-111

      • 1st Wyatt Koelling, Logan Champs

      • 2nd Garrett Hoyt, Independent

  • Schoolboy (ages 13 and 14)

    • 68-70 lbs.

      • 1st Matthew Lee, Pride Wrestling

      • 2nd Bryce Brimhall, Attack Wrestling

      • 3rd Pa Woolstenhulme, South Summit

    • 73-74 lbs.

      • 1st Taylor LaMont, Champions

      • 2nd Tanner Cox, Elite

      • 3rd Levi Bruner, Pride Wrestling

    • 82-87 lbs.

      • 1st Kyson Levin, TUG

      • 2nd Jaydon Rogers, Elite

      • 3rd Bradley Michels, Pride Wrestling

    • 86-90 lbs.

      • 1st Jordan McRae, Vandit

      • 2nd Zane Rasmussen, Pride Wrestling

      • 3rd Brady Farnsworth, Independent

    • 90-95 lbs.

      • 1st Joshua Anderson, Elite

      • 2nd Tyler Schwendiman, Vandit

      • 3rd Kelly Stavrides, Phoenix

    • 95-100 lbs.

      • 1st Seth Rich, Attack Wrestling

      • 2nd Garrett Lamb, Pride Wrestling

      • 3rd Jaden Wiser, Team Rulon

    • 98-101 lbs.

      • 1st Gregory Lamb, Pride Wrestling

      • 2nd Luke Davis, Phoenix

      • 3rd MacKelti Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

    • 102-105 lbs.

      • 1st Chris Wengreen, Team Rulon

      • 2nd Nick Piscitelli, Wasatch

      • 3rd Brooks Robinson, Champions

    • 104-105 lbs.

      • 1st Gabriel Roundy, Vandit

      • 2nd Zack Harris, Champions

      • 3rd Matthew Provost, Wasatch

    • 111-118 lbs.

      • 1st Kayden Campbell, Independent

      • 2nd Payton Mair, Wasatch

      • 3rd Colten Fassold, Wasatch

    • 127-139 lbs.

      • 1st Wyatt German, Attack Wrestling

      • 2nd Colton Marshall, Elite

      • 3rd Jacob McNaughtan, Wasatch

    • 136-145 lbs.

      • 1st Ian Moritz, Wasatch

      • 2nd M R Foy, Basin Wrestling Club

      • 3rd Davis Marriott, Elite

  • Cadet (ages 15 and 16)

    • 82-89

      • 1st Sterling Ballif, Wasatch

      • 2nd Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Gavin Noorda, Grapplers West

    • 99-101 lbs.

      • 1st Matthew Findley, Pride Wrestling

      • 2nd Brandon George, Vandit

      • 3rd Jaxon Lyons, Wasatch

    • 101 lbs.

      • 1st Garrett Sweat, Wasatch

      • 2nd Cameron Schwab, Team Rulon

      • 3rd Trent Kelly, Elite

    • 104-108 lbs.

      • 1st Branson Ashworth, Elite

      • 2nd Austin Johnson, Stingers

      • 3rd Dakota Caldwell, Warrior Freestyle Wrestling Club

    • 108-111 lbs.

      • 1st Rayden Lindley, Team Rulon

      • 2nd Logan Stewart, Grapplers West

      • 3rd Michael Hintze, Team Breakdown

    • 112-118 lbs.

      • 1st Rami Haddadin, Phoenix

      • 2nd Caden Ercanbrack, TUG

      • 3rd Brandon Miller, Team Rulon

    • 114-120 lbs.

      • 1st Antonio Meikel, Grapplers West

      • 2nd Landon Knutzen, Champions

      • 3rd Kanchi Abe, Stingers

    • 121-129 lbs.

      • 1st Korbin Levin, TUG

      • 2nd Kaden Lindley, Team Rulon

      • 3rd Carston Steele, Champions

    • 121-130 lbs.

      • 1st Josh Searle, Champions

      • 2nd Kalin Gray, Elite

      • 3rd Francisco Vasquez, Attack Wrestling

    • 124-125 lbs.

      • 1st Jordan Wengreen, Team Rulon

      • 2nd Robert Miner, Wasatch

      • 3rd Matt Wilcox, Stingers

    • 130-135 lbs.

      • 1st Seth Manning, Team Tooele

      • 2nd Mathew Williams, Stingers

      • 3rd Kimball Bastian, Champions

    • 135-140 lbs.

      • 1st Jesse Carlisle, Vandit

      • 2nd Jake Fassold, Wasatch

      • 3rd CJ Brimhall, Attack Wrestling

    • 143-145 lbs.

      • 1st Zane Rich, Attack Wrestling

      • 2nd Issac Juarez, Grapplers West

      • 3rd Korbin Smoot, Stingers

    • 162-170 lbs.

      • 1st Ammon Stone, Champions

      • 2nd Braden Gibson, Vandit

      • 3rd Jared Smith, Stingers

    • 192-197 lbs.

      • 1st Aspen Naylor, Attack Wrestling

      • 2nd Dakota Dodds, Phoenix

      • 3rd Joshua Kasanicky, Riverton 3-Style Wrestling

    • 211-221 lbs.

      • 1st Joe Flores, Elite

      • 2nd Wes Gover, Stingers

      • 3rd Tanner Palmer, Stingers

  • Junior (ages 17 and 18)

    • 108-119 lbs.

      • 1st Gerritt Bradley, Wasatch

      • 2nd Kyle Shepherd, Stingers

      • 3rd Arthur Tomax, Grapplers West

    • 119-120 lbs.

      • 1st Mitch Brown, Payson Grappling Force

      • 2nd Morgan Sweat, Wasatch

      • 3rd Jones Nick, Phoenix

    • 120-126 lbs.

      • 1st Grant LaMont, Champions

      • 2nd Matt Warner, Grapplers West

      • 3rd Colton Brown, Independent

    • 126-133 lbs.

      • 1st Brayden Humphrey, Elite

      • 2nd Abraham Hernandez, Grapplers West

      • 3rd Matt Tingey, Stingers

    • 137-142 lbs.

      • 1st Koleton Hardy, Stingers

      • 2nd Tanner Sweat, Wasatch

      • 3rd Brody Quintana, Elite

    • 138-146 lbs.

      • 1st Cole Sorensen, Team Rulon

      • 2nd Dixon Richins, North Summit

      • 3rd Daniel Pankey, Independent

    • 146-152 lbs.

      • 1st DJ Argyle, Independent

      • 2nd Tyler Mair, Wasatch

      • 3rd Adam Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

    • 153-159 lbs.

      • 1st Thomas Manning, Team Tooele

      • 2nd Chance Miller, Independent

      • 3rd John Marriott, Elite

    • 162-169 lbs.

      • 1st Raider Lofthouse, Team Rulon

      • 2nd Chris Hortin, Wasatch

      • 3rd Matthew Martinez, Elite

    • 184-208 lbs.

      • 1st Derek Thomas, Elite

      • 2nd Dustin Dennison, TUG

    • 285 lbs.

      • 1st Carlos Turner, Elite

  • Open

    • 137-143 lbs.

      • 1st Shane Richins, Throwdown

      • 2nd Jared Peterson, Independent

    • 161 lbs.

      • 1st Alex Gunoe, Independent

    • 200 lbs.

      • 1st Todd Eldredge, Independent

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail