Home - News - Calendars - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2007 Norm Sanderson Classic
Greco-Roman March 2, 2007 Pleasant Grove, UT

  • Flyweight (6 and Under)

    • 40 lbs.

      • 1st Tristan Farnsworth, Altamont

      • 2nd Tanner Dewaal, Independent

      • 3rd Thomas Kasanicky, Rocky Mountain Wrestling

    • 45 lbs.

      • 1st Jaxon Moore, TUG

      • 2nd Garrick Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Braden Henson, Mountain Top Wrestling Club

  • Bantam (7 and 8)

    • 40 lbs.

      • 1st Tanner Orton, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Dylan Jones, Champions

      • 3rd Kameron Machan, Pioneers of Wrestling

    • 45 lbs.

      • 1st Jed Lee, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Zak Kohler, Wasatch

      • 3rd Nathan Lampros, Mountain Top Wrestling Club

    • 50 lbs.

      • 1st Corbin Smith, Wasatch

      • 2nd Teaven Bagley, TAC

      • 3rd Joey Moss, Warriors

    • 55 lbs. (Bracket A)

      • 1st Beau McRae, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Seth Gardner, Wasatch

      • 3rd Steven Balliff, Wasatch

    • 55 lbs. (Bracket B)

      • 1st RJ Bingham, Pony Express

      • 2nd Devin Johnson, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Michael Peterson, Champions

    • 60 lbs.

      • 1st Robbie Ballam, Logan Champs

      • 2nd Brock Hardy, Stingers

      • 3rd Justyn Ribald, Vandit

    • 65 lbs.

      • 1st Parker Kay, Diamondbacks

      • 2nd Ty Thornton, South Summit

    • 75 lbs.

      • 1st Helaman Suesue, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Cody Mecham, Mountain Top Wrestling Club

  • Midget (9 and 10)

    • 50 lbs.

      • 1st Zack Porter, Wasatch

      • 2nd Skylar Orton, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Tyler Leavitt, TUG

    • 55 lbs.

      • 1st Colby Vandertoolen, Vandit

      • 2nd Devan Clyde, Wasatch

    • 60 lbs.

      • 1st Taylor LaMont, Champions

      • 2nd Jordan McRae, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Matt Lee, Mountain Top Wrestling Club

    • 65 lbs.

      • 1st Jonathan Kasanicky, Rocky Mountain Wrestling

      • 2nd Tyler Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Mason McClellan, Diamondbacks

    • 70 lbs. (Bracket A)

      • 1st Hunter Vance, Diamondbacks

      • 2nd Justin Hunt, Independent

      • 3rd Wade Beveridge, TUG

    • 70 lbs. (Bracket B)

      • 1st Gabriel Roundy, Champions

      • 2nd Addison Day, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Cameron Killian, Champions

    • 75 lbs.

      • 1st Preston Stephenson, Independent

      • 2nd Tayler Johnson, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Spencer Kelly, Diamondbacks

    • 80 lbs.

      • 1st Johnny O'Hearon, Carbon Raptors

      • 2nd Zack Lee, North Sanpete

    • 8795 lbs.

      • 1st Riley Brandner, TUG

      • 2nd Lorenzo Lucio, Champions

  • Novice (11 and 12)

    • 60 lbs.

      • 1st Caleb Williams, Elite

      • 2nd Jake Allred, Mountain Top Wrestling Club

    • 65 lbs.

      • 1st Kyler Machan, Pioneers of Wrestling

      • 2nd Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Brady Farnsworth, Altamont

    • 70 lbs.

      • 1st Trent Kelly, Diamondbacks

      • 2nd Chris Wengreen, Pony Express

      • 3rd Joseph Day, Mountain Top Wrestling Club

    • 75 lbs.

      • 1st Trevor Kinross, Champions

      • 2nd Logan Baumgartner, Pioneers of Wrestling

      • 3rd Wyatt Herbert, Pioneers of Wrestling

    • 80 lbs.

      • 1st Rayden Lindley, Stingers

      • 2nd Teagan Hubbard, Stingers

      • 3rd Shamil Aslanaov, TAC

    • 85 lbs.

      • 1st Grant LaMont, Champions

      • 2nd Dalton Harmon, Champions

      • 3rd Alec Garcia, Champions

    • 90 lbs.

      • 1st William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Jake Fassold, Wasatch

      • 3rd Colten Fassold, Wasatch

    • 95 lbs.

      • 1st Josh Searle, Diamondbacks

      • 2nd Ian Moritz, Wasatch

      • 3rd Donovan Minutes, Diamondbacks

    • 105 lbs.

      • 1st Zach Hansen, Champions

      • 2nd Austin Sutch, TUG

    • 120 lbs.

      • 1st Jordan Staheli, Champions

      • 2nd Joshua Kasanicky, Rocky Mountain Wrestling

  • Schoolboy (13 and 14)

    • 70 lbs.

      • 1st Sterling Ballif, Wasatch

      • 2nd Spencer Kirby, TUG

    • 7580 lbs.

      • 1st Korbin Levin, Elite

      • 2nd Braxton Vandertoolen, Vandit

      • 3rd Bryce Jackman, Carbon Raptors

    • 85 lbs.

      • 1st Patrick Brock, Elite

      • 2nd Morgan Sweat, Wasatch

      • 3rd Brenden Turner, Elite

    • 90 lbs.

      • 1st Jesse Carlisle, Champions

      • 2nd Troy Stephenson, Indepencent

    • 95 lbs.

      • 1st Jacob Falk, Vandit

      • 2nd Logan Kinross, Champions

    • 100 lbs.

      • 1st Spencer McKay, Diamondbacks

      • 2nd Mitch Kay, Diamondbacks

      • 3rd Taylor Jackson, TAC

    • 105 lbs.

      • 1st Jacob Ribald, Vandit

      • 2nd Tanner Sweat, Wasatch

    • 110

      • 1st Matt Tuttle, Elite

      • 2nd Teddy Hackford, Vandit

      • 3rd Zach Coffman, Team Tooele

    • 120 lbs.

      • 1st Austin Frazier, Champions

      • 2nd Gordon Whitaker, Diamondbacks

    • 145 lbs.

      • 1st Jalen Weaver, Independent

      • 2nd Andrew Dubose, Warriors

      • 3rd Collin Anderton, Pioneers of Wrestling

  • Cadet (15 and 16)

    • 91 lbs.

      • 1st Braxton Bagley, Vandit

      • 2nd Justin Gualtier, Logan Champs

    • 105 lbs.

      • 1st Kody Smith, Delta

      • 2nd Drew Mills, Independent

      • 3rd Corbin Brown, Champions

    • 112 lbs.

      • 1st Connor Meadows, Vandit

      • 2nd Raider Lofthouse, Elite

      • 3rd Deric Searle, Diamondbacks

    • 119 lbs.

      • 1st Koleton Hardy, Stingers

      • 2nd Matt Finger, Elite

      • 3rd Jake Fredricksen, Elite

    • 125 lbs.

      • 1st Trae Bennett, Elite

      • 2nd Spencer Brown, TAC

      • 3rd Brock Brown, Elite

    • 130 lbs.

      • 1st Derek Malan, Warriors

      • 2nd Matthew Gallen, TAC

      • 3rd Clint Jacob, Elite

    • 140 lbs.

      • 1st Hayden Petersen, Champions

      • 2nd Travis McRae, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Ikeru Abe, Elite

    • 145 lbs.

      • 1st Dustin Jenkins, Champions

      • 2nd Jordan Burke, Grapplers West

      • 3rd Zach Boden, Scots Wrestling

    • 152 lbs.

      • 1st Reggie Clawson, Vandit

      • 2nd Andrew Kitchen, Diamondbacks

    • 160 lbs.

      • 1st Bryan Beardall, Champions

      • 2nd Haze Osborne, Champions

      • 3rd Dylan Lee, Champions

    • 171 lbs.

      • 1st Sebastian Lucio, Champions

      • 2nd Kyle Ray, Wasatch

  • Junior (17 and 18)

    • 119 lbs.

      • 1st Ryker Vandertoolen, Vandit

      • 2nd CJ Coggins, Grapplers West

    • 135 lbs.

      • 1st Shay Warren, Warriors

      • 2nd Blake Mangum, Vandit

      • 3rd Jeffery Stephenson, Independent

    • 140 lbs.

      • 1st Casey Smith, Wasatch

      • 2nd Collin Grant, Vandit

    • 145 lbs.

      • 1st Jason Chamberlain, Vandit

      • 2nd Lukas Ingersoll, Vandit

      • 3rd Jacob Rawle, Champions

    • 152 lbs.

      • 1st Jake Salazer, Wasatch

      • 2nd Daniel Goode, Team Tooele

      • 3rd Taylor Peacock, Logan Champs

    • 160 lbs.

      • 1st Jordan Ballam, Logan Champs

      • 2nd Skylar Porter, Wasatch

      • 3rd David Sorensen, Diamondbacks

    • 171 lbs.

      • 1st Ethen Lofthouse, Elite

      • 2nd Wade Eldredge, Diamondbacks

      • 3rd Kaleb Moritz, Wasatch

    • 189 lbs.

      • 1st Adam Fager, Elite

      • 2nd Isaac Brown, Team Tooele

      • 3rd Josh Johnson, Monkeys

    • 215 lbs.

      • 1st Jordan Lee, North Sanpete

      • 2nd Riley Pentico, Independent

      • 3rd Cory Ford, Elite

  • Open (Old Geezers)

    • 185 lbs.

      • 1st David Jenkins, Independent

      • 2nd Ehalil Aslanov, TAC

      • 3rd Gregory Willis, Independent

    • 211.5 lbs.

      • 1st Eric Wahlin, Independent

      • 2nd Brian Harris, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Mike Goodrich, Champions

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail