Home - News - Calendars - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley State College

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2008 Box Elder Tournament
Greco-Roman Feb. 22, 2008 Brigham City, UT

  • Flyweight (6 and Under)

  • Outstanding Wrestler: 45 lbs. Jarod Moss, Independent

    • 35 lbs.

      • 1st Kole Sorenson, Bonneville

    • 40 lbs.

      • 1st Tanner Dewaal, Champions

      • 2nd Cooper Fahrenbruch, Mountain Top Wrestling Club

    • 45 lbs.

      • 1st Jarod Moss, Independent

      • 2nd Braxton Sorenson, Bonneville

  • Bantam (7 and 8)

  • Outstanding Wrestler: 55 lbs. Kart Smethhurst, Pony Express

    • 45 lbs.

      • 1st Jed Lee, Pride Wrestling

      • 2nd Garrick Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Darrick Stacey, Bonneville

    • 50 lbs.

      • 1st Braden Henson, Pride Wrestling

      • 2nd Quenton Mortimer, Champions

      • 3rd Riley Noble, Pride Wrestling

    • 55 lbs.

      • 1st Kart Smethurst, Pony Express

      • 2nd Connor Kinross, Champions

      • 3rd Blake Mangelson, Juab

      • 4th Allison Spachman, Mountain Top Wrestling Club

      • 5th Trevor Fahrenbruch, Mountain Top Wrestling Club

    • 65 lbs.

      • 1st Justyn Ribald, Pride Wrestling

      • 2nd Brock Hardy, Stingers

      • 3rd Hunter Carter, Bonneville

    • 75+ lbs.

      • 1st Joe Biesinger, Diamondbacks

      • 2nd Carson Kay, Diamondbacks

  • Midget (9 and 10)

  • Outstanding Wrestler: 65 lbs. Brandyn Van Tassell, Diamondbacks

    • 5055 lbs.

      • 1st Jaxon Cole, North Summit

      • 2nd Jake Holbrook, Stingers

      • 3rd Siondileigh Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

      • 4th Koy Caldwell, Warriors Freestyle Club

    • 60 lbs.

      • 1st Taylor LaMont, Champions

      • 2nd Cole Moody, Pride Wrestling

      • 3rd Seth Gardner, Wasatch

      • 4th Austin Kinross, Champions

    • 65 lbs.

      • 1st Brandyn Van Tassell, Diamondbacks

      • 2nd Michael Peterson, Champions

      • 3rd Beau McRae, Vandit

      • 4th Payton Scott, Diamondbacks

      • 5th Conner Wengreen, Pony Express

      • 6th Cole Kimball, Mountain Top Wrestling Club

    • 70 lbs.

      • 1st Logan Rex, North Summit

      • 2nd Mason Mangelson, Champions

    • 75 lbs.

      • 1st Ismael Herrera, Sky View

      • 2nd Sean Johnson, Pride Wrestling

      • 3rd Parker Kay, Diamondbacks

    • 8087 lbs.

      • 1st Jackson Lancaster, Stingers

      • 2nd Helaman Suesue, Pride Wrestling

  • Novice (11 and 12)

  • Outstanding Wrestler: 7075 lbs. Chris Wengreen, Pony Express

    • 60 lbs.

      • 1st Matt Lee, Pride Wrestling

      • 2nd Trent Johnson, Idaho Falls

      • 3rd Chance Hardy, Stingers

    • 65 lbs.

      • 1st Caleb Williams, Champions

      • 2nd Tanner Cox, Pioneers of Wrestling

      • 3rd Kyson Levin, TUG

      • 4th Jonas Christopher, Idaho Express

    • 7075 lbs.

      • 1st Chris Wengreen, Pony Express

      • 2nd Cameron Killian, Champions

      • 3rd Trevor Kinross, Champions

      • 4th Donivan Banks, Bonneville

      • 5th Jordan McRae, Vandit

      • 6th Tyler Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

    • 80 lbs.

      • 1st Chandler Strand, Vandit

      • 2nd Jacom Stacey, Bonneville

      • 3rd Landon Olson, Stingers

    • 85 lbs.

      • 1st MacKelti Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

    • 90 lbs.

      • 1st Derek Spachman, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Brooks Robinson, Champions

    • 95100 lbs.

      • 1st Payton Henry, TUG

      • 2nd Ian Moritz, Wasatch

      • 3rd Walker Nipko, Wasatch Freestyle Club

    • 112 lbs.

      • 1st Bryson Kimball, Mountain Top Wrestling Club

  • Schoolboy (13 and 14)

  • Outstanding Wrestler: 105 lbs. William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

    • 70 lbs.

      • 1st Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

    • 7784 lbs.

      • 1st Brandon George, Champions

      • 2nd Rayden Lindley, Pony Express

      • 3rd Garrett Sweat, Wasatch

      • 4th Easton Pentz, Morgan Freestyle Wrestling Club

      • 5th Shand Hardy, Stingers

      • 6th Matt Findlay, Mountain Top Wrestling Club

    • 91 lbs.

      • 1st Kaden Lindley, Pony Express

      • 2nd Layton Perry, Ruby Mountain

      • 3rd Jordan Wengreen, Pony Express

      • 4th Teagan Hubbard, Stingers

    • 98 lbs.

      • 1st Korbin Levin, Elite

      • 2nd Grant LaMont, Champions

      • 3rd Alec Garcia, Champions

    • 105 lbs.

      • 1st William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Nickolas Arguello, Idaho Falls

      • 3rd Logan Kinross, Champions

      • 4th Rasten Yeates, Stingers

      • 5th Josh Searle, Elite

      • 6th Riley Charlesworth, Wasatch

    • 112120 lbs.

      • 1st Nick Sorenson, Stingers

      • 2nd James Biesinger, Elite

      • 3rd Caleb Coyle, Ruby Mountain

      • 4th Jesse Carlisle, Champions

    • 128 lbs.

      • 1st Jacob Ribald, Vandit

      • 2nd Abraham Herrera, Catz Freestyle

      • 3rd Zachary Furness, Stingers

    • 136 lbs.

      • 1st Antonio Rodriguez, Morgan Freestyle Wrestling Club

      • 2nd Damien Olsen, Stingers

      • 3rd Kohler Smoot, Stingers

    • 160 lbs.

      • 1st Andrew Dubose, Warriors

      • 2nd Braden Gibson, Vandit

    • 175 lbs.

      • 1st Zayne Sayers, Mountain Top Wrestling Club

    • 190 lbs.

      • 1st Joe Flores, Elite

  • Cadet (15 and 16)

  • Outstanding Wrestler: 105 lbs. Mitch Kay, Elite

    • 91 lbs.

      • 1st Shawn Francis, Morgan Freestyle Wrestling Club

    • 105 lbs.

      • 1st Mitch Kay, Elite

      • 2nd Jace Johnson, Idaho Falls

      • 3rd Dant Winward, Stingers

      • 4th Kenny Holmes, Stingers

      • 5th Thatcher Smoot, Stingers

    • 112 lbs.

      • 1st Jacob Falk, Vandit

      • 2nd Ben Ferry, Stingers

      • 3rd Zabadini Smethurst, Pony Express

      • 4th Ella-Maereen Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

    • 119125 lbs.

      • 1st Deric Searle, Diamondbacks

      • 2nd Cole Sorenson, Pony Express

      • 3rd Robert Dodson, Team Huh

      • 4th Rick Bruton, Madison

      • 5th John Shannon, Stingers

      • 6th Dixon Richins, North Summit

    • 135 lbs.

      • 1st Corrick Knight, Pony Express

      • 2nd Tanner Smoot, Stingers

      • 3rd Coulter Furness, Stingers

    • 140145 lbs.

      • 1st Spencer Schwab, Pony Express

      • 2nd Moses Herrera, Catz Freestyle

      • 3rd Clint Jacob, Elite

      • 4th Michael Squires, Pony Express

    • 160171 lbs.

      • 1st Luke King, Stingers

      • 2nd Devin Sayers, Mountain Top Wrestling Club

  • Junior (17 and 18)

  • Outstanding Wrestler: 215 lbs. Adam Fager, Elite

    • 119 lbs.

      • 1st Kamron Day, Diamondbacks

      • 2nd Weston Stott, Diamondbacks

      • 3rd Colton Gladwell, Stingers

    • 125 lbs.

      • 1st Trae Bennett, Elite

      • 2nd Tucker Ray, Elite

      • 3rd Koleton Hardy, Stingers

      • 4th Cody Bunderson, Stingers

    • 135140 lbs.

      • 1st Mason Stott, Diamondbacks

      • 2nd Blake Mangum, Independent

      • 3rd Wyatt Ray, Elite

      • 4th Dakota Payne, Diamondbacks

    • 160 lbs.

      • 1st Alex Nicholes, TUG

      • 2nd Anthony Trippler, Pony Express

      • 3rd Cameron Howell, Elite

    • 189 lbs.

      • 1st Kaleb Moritz, Wasatch

    • 215 lbs.

      • 1st Adam Fager, Elite

      • 2nd Tyrell Wright, North Summit

      • 3d Kaleb Moritz, Wasatch

      • 4th Brian Curtis, Stingers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail