Home - Search - News - Calendars - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
Dual Meet Results
Tournament Results
Freestyle

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Greco-Roman

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2010 Thunder Tournament
Greco-Roman March 27, 2010 Saratoga Springs, UT

  • Intermediate (9 and 10)

    • 5253 lbs.

      • 1st Braydon Mogle, Team Tooele

      • 2nd Robert Edwards, Uintah

      • 3rd Tanner Orton, Mountain Top Wrestling Club

    • 54-58 lbs.

      • 1st Kade Thompson, Throwdown

      • 2nd Jed Lee, Pride Wrestling

      • 3rd Stewart Ballif, Wasatch

    • 58-61 lbs.

      • 1st Zak Kohler, Wasatch

      • 2nd Jaxon Moore, TUG

      • 3rd Garrick Kilpack, Mountain Top Wrestling Club

    • 61-66 lbs.

      • 1st Zach Warren, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Isaac Wilcox, Phoenix

      • 3rd Mason Denton, Fremont

    • 63-67 lbs.

      • 1st Brydger Purdy, Wasatch

      • 2nd John Whitaker, Millard County Wrestling Club

      • 3rd Maverik Skinner, Bear Den

    • 67-71 lbs.

      • 1st Austin Hone, Payson Grappling Force

      • 2nd Cordon Nuttall, Champions

      • 3rd Damon Dodson, TUG

    • 71-75 lbs.

      • 1st Logan Jensen, Grapplers West

      • 2nd Keller Rock, Elite

      • 3rd John Farmer, Team Rulon

  • Novice (11 and 12)

    • 59-63 lbs.

      • 1st Brandon Meikel, Grapplers West

      • 2nd Derek Fisher, Team Legacy

      • 3rd Cody Armstrong, Independent

    • 66-67 lbs.

      • 1st Holden Richards, Bear Den

      • 2nd Logan Crandall, South Summit

      • 3rd Trevor Cluff, Wasatch

    • 68-73 lbs.

      • 1st Cooper Skinner, Bear Den

      • 2nd Carson Bowdren, Elite

      • 3rd Skylar Orton, Mountain Top Wrestling Club

    • 74-75 lbs.

      • 1st Jaron Jensen, Grapplers West

      • 2nd Taten Ringel, North Summit

      • 3rd William Ludlow, Riverton 3-Style Wrestling

    • 74-77 lbs.

      • 1st Ryan Hansen, Champions

      • 2nd Zachary Stott, Riverton 3-Style Wrestling

      • 3rd Steven Ballif, Wasatch

    • 78-83 lbs.

      • 1st Conner Wengreen, Team Rulon

      • 2nd Tanner Lofthouse, Team Rulon

      • 3rd Tucker Eldredge, Throwdown

    • 84-87 lbs.

      • 1st Brock Hardy, Stingers

      • 2nd Karther Knight, Team Rulon

      • 3rd Ty Thornton, South Summit

    • 88-90 lbs.

      • 1st Sean Johnson, Team Legacy

      • 2nd Sam Aiono, Grapplers West

      • 3rd Wesley Denkers, Wrestling Thunder

    • 92-100 lbs.

      • 1st Rex Bowden, Wasatch

      • 2nd Brandon Closson, TUG

      • 3rd Steven Quintana, Independent

    • 110-114 lbs.

      • 1st Brendon Hicken, Basin Wrestling Club

      • 2nd Kory Barlow, Independent

  • Schoolboy (13 and 14)

    • 67-70 lbs.

      • 1st Matthew Lee, Pride Wrestling

      • 2nd Bryce Brimhall, Attack Wrestling

      • 3rd Antonio Ruiz, Grapplers West

    • 72-75 lbs.

      • 1st Tanner Cox, Elite

      • 2nd Riley Gabrielson, Wasatch

      • 3rd Caleb Rasmussen, Millard County Wrestling Club

    • 76-82 lbs.

      • 1st Jonathan Kasanicky, Riverton 3-Style Wrestling

      • 2nd Chance Hardy, Stingers

      • 3rd Carter McMillan, Pride Wrestling

    • 81-83 lbs.

      • 1st Joe Mondragon, Team Extreme

      • 2nd Hayden Butler, Wrestling Thunder

      • 3rd Kyle Smith, Stingers

    • 85-87 lbs.

      • 1st Jaydon Rogers, Elite

      • 2nd Dalton Rice, Pioneers of Wrestling

      • 3rd Dallin Denton, Fremont

    • 89-92 lbs.

      • 1st Ty Schwendiman, Vandit

      • 2nd Trever Lowe, Team Rulon

      • 3rd Alex Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

    • 91-97 lbs.

      • 1st Seth Rich, Attack Wrestling

      • 2nd Anthony Labaron, Independent

      • 3rd Jaxon Fullmer, Riverton 3-Style Wrestling

    • 98 lbs.

      • 1st Johnny O'Hearon, Champions

      • 2nd Matthew Mott, Logan Champs

      • 3rd Denton Grange, Team Rulon

    • 98-103 lbs.

      • 1st Austin Kennedy, Grapplers West

      • 2nd Nick Piscitelli, Wasatch

      • 3rd Tevin Nuttall, Champions

    • 104-107 lbs.

      • 1st Chris Wengreen, Team Rulon

      • 2nd Tayler Johnson, Vandit

      • 3rd Zack Harris, Champions

    • 107-113 lbs.

      • 1st Cole Eldredge, Phoenix

      • 2nd Tyler Robertson, South Summit

      • 3rd Tayven Dilleshaw, Peak Wrestling

    • 116-117 lbs.

      • 1st Nico DiSera, Grapplers West

      • 2nd TJ Thacker, Team Rulon

      • 3rd Ben Bolingbroke, Falcon Wrestling Club

    • 118-120 lbs.

      • 1st Payton Mair, Wasatch

      • 2nd Kaden Campbell, Basin Wrestling Club

      • 3rd Bracken Levell, Independent

    • 122-127 lbs.

      • 1st Wyatt German, Attack Wrestling

      • 2nd Quigley Whitaker, Millard County Wrestling Club

      • 3rd Brett Smart, Bear Den

    • 145-157 lbs.

      • 1st Talon Gines, Basin Wrestling Club

      • 2nd Jeremy Templeton, Peak Wrestling

      • 3rd Gabriel Ruiz, Grapplers West

    • 189-201 lbs.

      • 1st Roy Nash, Phoenix

      • 2nd Dakota Dodds, Phoenix

  • Cadet (15 and 16)

    • 80 lbs.

      • 1st Cody Jensen, Vandit

    • 84-98 lbs.

      • 1st Shand Hardy, Stingers

      • 2nd Tyler Jensen, Vandit

      • 3rd Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club

    • 101-103 lbs.

      • 1st Kyler Machan, Vandit

      • 2nd Brandon Winward, Elite

      • 3rd Joseph Day, Mountain Top Wrestling Club

    • 104-108 lbs.

      • 1st Austin Johnson, Stingers

      • 2nd Tayten Babb, Millard County Wrestling Club

      • 3rd Cody Jorgensen, Wrestling Thunder

    • 105-109 lbs.

      • 1st Mason Kendrick, Team Rulon

      • 2nd Jake Smith, Stingers

      • 3rd Zach Colangelo, Independent

    • 109-111 lbs.

      • 1st Jared Ewart, Independent

      • 2nd Michael Hintze, Team Breakdown

      • 3rd AJ Arteaga, Fremont

    • 111-114 lbs.

      • 1st Cameron Killian, Champions

      • 2nd Bronson Young, TUG

      • 3rd Michael Benavidez, Wrestling Thunder

    • 115-119 lbs.

      • 1st Wesly Orton, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Rami Haddadin, Vandit

      • 3rd Trevor Norton, Grapplers West

    • 119-122 lbs.

      • 1st Antonio Meikel, Grapplers West

      • 2nd Kevin Maxwell, Mountain Top Wrestling Club

      • 3rd Kanchi Abe, Stingers

    • 122-125 lbs.

      • 1st Kalin Gray, Elite

      • 2nd Colton Killian, Champions

      • 3rd Colton Anderson, Phoenix

    • 125-129 lbs.

      • 1st Cody Paraso, Vandit

      • 2nd Robert Miner, Wasatch

      • 3rd Jake Tolman, Stingers

    • 126-132 lbs.

      • 1st Brigg Butler, Wrestling Thunder

      • 2nd Carston Steele, Champions

      • 3rd Jeppe Albertsen, Stingers

    • 130-136 lbs.

      • 1st Ashton Baker, Mountain Top Wrestling Club

      • 2nd Mathew Williams, Stingers

      • 3rd Hayden Jones, Wrestling Thunder

    • 137-145 lbs.

      • 1st Zane Rich, Attack Wrestling

      • 2nd Aksel Albertsen, Stingers

      • 3rd Issac Juarez, Grapplers West

    • 147-155 lbs.

      • 1st Keith Kesler, Millard County Wrestling Club

      • 2nd Jason Avery, Wrestling Thunder

      • 3rd Hunter Wixom, Foothill Wrestling

    • 173-184 lbs.

      • 1st Braden Gibson, Vandit

      • 2nd Kaden Daley, Wrestling Thunder

      • 3rd Jacob Ponce, Vandit

    • 181-194 lbs.

      • 1st Christopher Smith, Vandit

      • 2nd Justin Templeton, Peak Wrestling

      • 3rd Aspen Naylor, Attack Wrestling

  • Junior (17 and 18)

    • 98-107 lbs.

      • 1st Kyle Robison, Millard County Wrestling Club

      • 2nd Chris Carlson, Phoenix

    • 113-119 lbs.

      • 1st Braxton Vandertoolen, Vandit

      • 2nd Matt Warner, Grapplers West

      • 3rd Rayden Lindley, Elite

    • 119-123 lbs.

      • 1st Ronnie Wardleigh, Elite

      • 2nd Kaden Lindley, Elite

      • 3rd Arthur Tomax, Grapplers West

    • 121-130 lbs.

      • 1st Abraham Hernandez, Grapplers West

      • 2nd Colton Brown, Stingers

      • 3rd Clint Pead, Independent

    • 130-135 lbs.

      • 1st Josh Searle, Champions

      • 2nd Zachary Hardman, Independent

      • 3rd Drew Linton, Stingers

    • 136-140 lbs.

      • 1st Dallin Rice, Pioneers of Wrestling

      • 2nd Dixon Richins, North Summit

      • 3rd Jess Clapier, Elite

    • 139-143 lbs.

      • 1st Stefan Larsen, Elite

      • 2nd Rasten Yeates, Stingers

      • 3rd Tanner Eastmond, Pioneers of Wrestling

    • 143-146 lbs.

      • 1st Koleton Hardy, Stingers

      • 2nd Matt Tuttle, Millard County Wrestling Club

      • 3rd Thomas Ragan, Attack Wrestling

    • 147-155 lbs.

      • 1st DJ Argyle, Elite

      • 2nd Nick Sorenson, Stingers

      • 3rd Dustin Young, TUG

    • 156-157 lbs.

      • 1st Ramon Ballesteros, Attack Wrestling

      • 2nd Taylor Skinner, Stingers

      • 3rd Jordan Wanlass, Vandit

    • 158-167 lbs.

      • 1st Spencer Brown, Vandit

      • 2nd Wesley Thomas, Millard County Wrestling Club

      • 3rd Trevor Hansen, Pioneers of Wrestling

    • 170-185 lbs.

      • 1st Jalen Weaver, Independent

      • 2nd Michael Schena, Millard County Wrestling Club

      • 3rd Ryan Richardson, Falcon Wrestling Club

    • 206-217 lbs.

      • 1st Dustin Dennison, TUG

      • 2nd Jake Templeton, Peak Wrestling

      • 3rd Wes Gover, Stingers

    • 213-214 lbs.

      • 1st Thomas Kesler, Millard County Wrestling Club

      • 2nd Jarron Bolingbroke, Falcon Wrestling Club

      • 3rd Greg Mitchell, Foothill Wrestling

  • Open (18 and Older)

    • 158-159 lbs.

      • 1st Tyson Linnell, Grapplers West

      • 2nd David Jenkins, Independent

    • 198-200 lbs.

      • 1st Todd Eldredge, Independent

      • 2nd Josh Witted, Wrestling Thunder

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail