Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

20162017 Youth Rankings: Overall Elite Division
6/26/17

Following are Overall Elite Division Top 25 rankings compiled by UtahWrestling.org using this criteria.
 
Ranking Athlete Team City Division Weight Points
1st Mason Denton
Fremont
Plain City Cadet 126

92

2nd Josef Mecham
Mountain Top Wrestling Club
West Jordan Junior 195 81
3rd McKay Foy
Longhorn Wrestling
Altamont Cadet 152 79
4th Garrick Kilpack
Mountain Top Wrestling Club
West Jordan Cadet 132 77
4th Stockton O'Brien
Wasatch
Heber City Cadet 132 77
6th Brady Briskey
Warrior Wrestling
Pleasant View Junior 285 72
6th Brayden Mogle
Top of Utah
Logan Junior 106 72
8th Gavin Ayotte
Extreme Wrestling
Vernal Cadet 113 71
8th Garrett Ricks
Stingers
Brigham City Junior 113 71
10th Brock Hardy
Stingers
Brigham City Junior 145 70
10th Quenton Mortimer
Champions
Mapleton Junior 126 70
12th Isaac Wilcox
Olympus
Salt Lake City Junior 152 69
13th Zak Kohler
Wasatch
Heber City Junior 138 66
14th Jakob Discher
Wasatch
Heber City Junior 160 62
15th Ethan Wood
Mountain Top Wrestling Club
West Jordan Cadet 138 60
16th Tanner Lofthouse
Top of Utah
Logan Junior 145 59
17th Logan Jensen
Team Prestige
Herriman Junior 145 58
18th Ritchie Heywood
Wasatch
Heber City Junior 195 55
18th Gabe Terry
Bruin Wrestling
Orem Junior 138 55
18th Danny Thompson
Longhorn Wrestling
Altamont Junior 152 55
21st Carson Sheets
Longhorn Wrestling
Altamont Cadet 138 53
21st Chase Trussell
Morgan
Morgan Junior 220 53
23rd Dean Thompson
Longhorn Wrestling
Altamont Cadet 126 52
23rd Cole Moody
Team Legacy
South Jordan Junior 182 52
25th Jeremy Evans
Tech Wrestling
Bountiful Cadet 132 48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Breakdown by Club

  • Longhorn Wrestling 4
  • Wasatch 4
  • Mountain Top Wrestling Club 3
  • Stingers 2
  • Bruin Wrestling 1
  • Champions 1
  • Extreme Wrestling 1
  • Fremont 1
  • Morgan 1
  • Olympus 1
  • Team Legacy 1
  • Team Prestige 1
  • Tech Wrestling 1
  • Warrior Wrestling 1
 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail