Home - Search - News - Calendars - Videos - Contests - Message Board - Forms - Officials - Records- Links - Contact Us - Service Directory - Sponsorship
High School
Rankings
Wrestlers of the Year
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Utah Wrestling Coaches Assoc.

Utah Valley University

Wolverine Wrestling
Official Newsletter
News

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Rankings
Wrestlers of the Year
Tournament Results
State Results
Club Sites
USA Wrestling-Utah
AAU Wrestling Utah

Junior High

Rankings
Dual Meet Results
Tournament Results
State Results
Team Sites
Junior High General Committee

Receive Updates

Subscribe
 

 

 

 

Support Those Who Support Utah Wrestling!

 
 
 
 

 

 

2017 USA Wrestling Preseason Open
Orem, UT

  • PreK-K
    • 40
      • 1st Statton Oveson, Carbon Raptors
      • 2nd Nixon Vincent, Westlake
      • 3rd Easton Zabriskie, Champions
    • 44-50
      • 1st Christian Stroshine, Sons of Atlas
      • 2nd Eli Rivera, Top of the Rock (Wyo.)
      • 3rd Brax Wylie, Fremont
      • 4th Bryton Thornton, Champions
    • 50+
      • 1st Taitum Koyle, Dons Wrestling
      • 2nd Boston Wright, Davis
      • 3rd Merrill Jacobson, Sons of Atlas
      • 4th Braxon Stotts, Champions
  • 1st-2nd Grade
    • 45
      • 1st Jantz Greenhalgh, Carbon Raptors
      • 2nd Bridger Olson, Dons Wrestling
      • 3rd TJ Varney, Sons of Atlas
      • 4th Hyrum Oveson, Carbon Raptors
    • 50
      • 1st Cade Morris, Champions
      • 2nd Traeton Manis, Dons Wrestling
      • 3rd Maddax Hacking, Uintah
      • 4th Kruz Arroyo, Carbon Raptors
      • 5th Jack Holman, Juab
      • 6th Jantz Greenhalgh, Carbon Raptors
    • 55
      • 1st Scout Scott, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 2nd Grahm Carter, Uintah
      • 3rd Markus McCoy, Westlake
      • 4th Limoni Matakaiongo, Canyon View
    • 61
      • 1st Jaxten Bowler, Canyon View
      • 2nd Jacob Millward, Westlake
      • 3rd Skyler Oveson, Carbon Raptors
      • 4th Jack Burdick, Carbon Raptors
      • 5th Koen Labrum, Carbon Raptors
    • 67
      • 1st Kingston Stroshine, Sons of Atlas
      • 2nd Cash McClellan, Westlake
      • 3rd Xane Shurtleff, Champions
    • 67+
      • 1st Reilly Pearson-Ortolani, Olympus
      • 2nd Dean Zolman, Sons of Atlas
  • 3rd-4th Grade
    • 50-54
      • 1st Scout Scott, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 2nd Perry Fowler, Syracuse
      • 3rd Hayden Ballantyne, Westlake
      • 4th Hunter Henline, Uintah
    • 60
      • 1st Connor Simons, Dons Wrestling
      • 2nd Jaxten Bowler, Canyon View
      • 3rd Peyton Hogan, Uintah
      • 4th Mckay Oveson, Carbon Raptors
    • 66
      • 1st Austin Paris, Champions
      • 2nd Riker O'Hearon, Champions
      • 3rd Kaden Woodbury, Fremont
      • 4th Kael Theobald, Champions
    • 72
      • 1st Hanks Jacobson, Sons of Atlas
      • 2nd Ryker Olson, Dons Wrestling
      • 3rd Zachary Zolman, Sons of Atlas
      • 4th Ryker Williams, Junior Wildcats
      • 5th Ryan Morrow
    • 78
      • 1st Wyatt Connelly, Champions
      • 2nd Fisher Jolley, Sons of Atlas
    • 85
      • 1st Ladd Holman, Juab
      • 2nd Meletilini Matakaiongo, Canyon View
      • 3rd Karson Walker, Dons Wrestling
  • 5th-6th Grade
    • 65
      • 1st Austin Paris, Champions
      • 2nd Saxton Scott, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 3rd Porter Olson, Dons Wrestling
      • 4th Riker OHearon, Champions
      • 5th Kirklin Hay, Top of the Rock (Wyo.)
    • 70
      • 1st Saxton Scott, Bonneville Wrestling (Ida.)
      • 2nd Glade Harman, Mettle Wrestling
      • 3rd Korbin Chuchran, Westlake
      • 4th Cayden Floyd, Westlake
    • 76
      • 1st Jason Worthley, Fremont
      • 2nd Brax Tapia, Carbon Raptors
      • 3rd Parker Ballantyne, Westlake
      • 4th Samuel Rassi, Syracuse
      • 5th Jason Stephens, Fremont
    • 82
      • 1st Cooper Sanders, Mountain Crest
      • 2nd Colton Theobald, Champions
      • 3rd Jackson Ricks, Box Elder
      • 4th Ladd Holman, Juab
      • 5th Ammon Curtis, Champions
      • 6th Trey Thompson, Westlake
    • 93-98
      • 1st Alex Koyle, Dons Wrestling
      • 2nd Lizzie Shunn, Westlake
      • 3rd Kai Wesley, Sons of Atlas
    • 100-108
      • 1st Will Dixon, Pride Wrestling
      • 2nd Caige Hinshaw, Uintah Basin
      • 3rd Tilisa Matakaiongo, Canyon View
  • 7th-9th Grade
    • 75
      • 1st Landon Moralez, Champions
      • 2nd Jason Worthley, Fremont
      • 3rd Talmage Stowell, Team Prestige
    • 82
      • 1st Cooper Sanders, Top of Utah
      • 2nd Andrew Fox, Champions
      • 3rd Dallan Hunsaker, Sons of Atlas
      • 4th Garrin Lord, Junior Wildcats
    • 87-98
      • 1st Luke Schroeder, Mountain Crest
      • 2nd Tristan Ocana, Wasatch
      • 3rd Garrin Lord, Junior Wildcats
      • 4th Cameron Baum, Westlake
      • 5th Manny Ferrell, Pleasant Grove
    • 104
      • 1st Joshua Millward, Sons of Atlas
      • 2nd Gabe Sanders, Mountain Crest
      • 3rd Bridger Ricks, Stingers
      • 4th Canyon Mansfield, Eastern Idaho Elite
    • 125
      • 1st Lenin Jimenez, Champions
      • 2nd Casen Wopsock, Uintah Basin
      • 3rd Aiden Seely, Juab
  • High School
    • 113
      • 1st Jacob Finlinson, Westlake
      • 2nd Thomas Coates, Grantsville
      • 3rd Sawyer Ferry, Syracuse
      • 4th Patricio Vazquez, Granger
      • 5th Mason Burden, Woods Cross
    • 120
      • 1st Izaya Valdez, Westlake
      • 2nd Jacob Finlinson, Westlake
      • 3rd Brayden Warner, Tactik 3-Style
      • 4th Duncan Arnold, Chimera Wrestling
    • 126
      • 1st Mason Denton, Fremont
      • 2nd Jonathon Hansen, Tech Wrestling
      • 3rd Luke Wamsley, Granger
      • 4th Devin Robins, Orem Tigers
      • 5th Ioswin Cerecedo, Granger
    • 132
      • 1st Bram Nelson, All-Phase Wrestling (Ore.)
      • 2nd Skyler Nelson, Syracuse
      • 3rd Eric Antonio, Granger
      • 4th Justin Evans, Orem Tigers
      • 5th David Than, Chimera Wrestling
      • 6th Luis Vazquez, Granger
    • 138
      • 1st Calvin Bishop, Westlake
      • 2nd Mitch Parker, Syracuse
      • 3rd Collin Sherman, Champions
      • 4th Caleb Swensen, Mountain Crest
      • 5th Dominic Castro, Westlake
      • 6th Shayden Tuscic, Granger
    • 145
      • 1st Joshua Rassi, Syracuse
      • 2nd Samsoni Seljestad, Woods Cross
      • 3rd Cameron Peterson, Westlake
      • 4th Luis Rivera, Granger
    • 152
      • 1st Tucker Naccarato, Pride Wrestling
      • 2nd Trey Smith, Woods Cross
      • 3rd Hayden Gregersen, Woods Cross
      • 4th Dyra Sum, Granger
      • 5th Jonathan Bancroft, Woods Cross
      • 6th Jared Byom, Champions
    • 156-164
      • 1st Gus Dalton, Emery
      • 2nd Tytan Smith, Syracuse
      • 3rd Elijah Wilson, Cave Club
      • 4th Junior Rubio, Granger
      • 5th Jacob Dorton, Orem Tigers
    • 170-181
      • 1st Zack Johnson, Champions
      • 2nd Isaac Wilcox, Olympus
      • 3rd Brady Peters, Woods Cross
      • 4th Austin Winterton, Orem Tigers
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Coach Feedback Page

UtahWrestling.org P.O. Box 1418 West Jordan, Utah 84084 (801) 641-9832 E-Mail